جاذبه گردشگری رودخانه پاموکاله ترکیه

 

جاذبه های گردشگری ترکیه رودخانه پاموکاله

در ایالت دنیزلی Denizli در جنوب غربی ترکیه و در منطقه دریای اژه و دره رودخانه مَندَرَس مکانی طبیعی و بی نظیر با ۱۷ حوضچه طبیعی آب گرم ، سنگ آهک های سفید رنگ ،‌ زمین های پله ای که شکل پله های خاص آهکی سفید رنگ (کربنات کلسیم) حاصل از معادن ذغال سنگ است و استخرها و استالاکتیت ها که لبه مرزی شهر فرا گرفته اند شکل منحصر به فرد و خارق العاده ای را در ترکیه ایجاد کرده و رودخانه پاموکاله ترکیه ( River Pamukkale Turkey ) را به مکانی عجیب در ترکیه تبدیل نموده است .

 

 

 

پاموکاله (Pamukkale) در زبان ترکی به معنی «قلعه پنبه ای» بوده و به دلیل مقدار زيادي آهك که سبب سفيد شدن آب اين منطقه شده است نامگذاری شده و همچنین به رودخانه پاموکاله ترکیه قلعه سفيد نیز مي گويند.

 

 

 

ایوان‌های مطبق را در رودخانه پاموکاله ترکیه مشاهده می کنیم که به دلیل سنگ آهک متخلخل تراورتن وآب روان که باعث ته‌نشین شدن کانی‌های کربناتی می شود به این صورت در آمده اند .

 

 

 

همانطور که گفته شد ۱۷ حوضچه طبیعی آب گرم در رودخانه پاموکاله ترکیه وجود دارند که آب آنها تا ۳۵ درجه هم می‌رسد و این آب گرم از ارتفاع ۱۰۰ متری پایین می‌ریزد که در شیب کوهستان با کم شدن سرعت حرکت رسوب می‌کند و با داشتن خواص شفا بخش گردشگران زیادی را به خود جذب می کند .

 

 

 

جالب است بدانید که رودخانه پاموکاله ترکیه در نوک قله‌اش استخری داشته که به استخر آرزوها معروف می باشد و گردشگران معتقدند اگرسر و روی خود را با مواد معدنی و گل و لای سفید و مقوی حوضچه‌ها بپوشانند خواص درمانی تاثیر بیشتری پیدا می کند .

 

 

 

رودخانه پاموکاله ترکیه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه در مکان های باستانی یونسکو ثبت شده است .

 

 

 

شهر تاریخی هیراپولیس Hieropolis نیز كمي دورتر از رودخانه پاموکاله ترکیه قرار دارد که گردشگران می توانند به تماشای این مکان باستانی زیبا نیز بروند .

مطالب مرتبط