راهنمای سفر به شهر تاریخی بندرکنگ

معرفی

بندر تاریخی کنگ ,یکی از بنادر تاریخی خلیج فارس که در استان هرمزگان قرار دارد.این شهر به عنوان اولین شهر بندری ایران و نخستین شهر تاریخی در خلیج فارس که در فهرست ثبت جهانی قرار گرفته است و دارای ویژگی های منحصر به فرد از لحاظ بافت معماری ارزشمند و موقعیت جغرافیایی و ژئوپولتیک و پایگاه جهانی دانش سنتی لنج سازی و دریانوردی خلیج فارس می باشد.

بندر کنگ به وسعت ۶۵۰ هکتار که مساحت حریم شهر ۲۰۱۰ هکتار و جمعیتی بالغ بر ۱۹۲۱۳ نفر دارد.این شهر موزه ای زنده از دریانوردی و معماری سنتی در کرانه خلیج فارس و دارای آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری و فرهنگی زیاد می باشد.

بافت تاریخی بندرکنگ

امروزه این شهر با حفظ بافت معماری,آداب و رسوم و فرهنگ غنی گذشته است و آماده پذیرایی از بازدید کنندگان و گردشگران داخلی و خارجی می باشد.این شهر در دوره های متعدد تاریخی مرکزی برای تجارت و تبادل فرهنگ با سایر ملل بوده است و این نشان از اهمیت این بندر تاریخی در گذر زمان دارد.شهر تاریخی بندر کنگ در حاشیه خلیج فارس یکی از ارزشمند ترین هسته های شکل گیری زندگی جمعی در ایران به شمار می رود.قدمت این هسته تاریخی به بیش از ۱۰۰۰ سال می رسد و در طول تاریخ بارها دچار تخریب و احیای مجدد شده است. آنچه امروز از این هسته تاریخی به جای مانده بندری زیبا با معماری منحصر به فرد است که با وجود تمام آسیب های وارد آمده در طول تاریخ,انسجام و هویت بافت تاریخی آن حفظ شده و مانند نگینی در حاشیه خلیج فارس خود نمایی می کند.

این بافت تاریخی منسجم و یکپارچه با عناصر شاخصی مانند بادیگرهای قدیمی و کوچه های باریک و سایه انداز,که یاد آور شهرهای سنتی ایرانی است,علاوه بر ارزش های فرهنگی که در سیمای کلی خود دارد و نیز سرزندگی و شادابی که در آن دیده می شود,در بر گیرنده دانه های معماری ارزشمندی ست که هر یک راوی داستانی از تاریخ و سر گذشت این مرز و بوم است.بیش از ۲۸۰ خانه تاریخی ,بالغ بر ۳۲۰ بادیگر سالم و زیبا در این بافت در کنار مناره های مساجد این شهر و درختان نخل و نارگیل ,نشان از بینظیر بودن شرایط کالبدی این بافت تاریخی دارد و به خوبی می تواند تصویری از الگوی شهر سازی ایرانی و معماری خانه های نواحی جنوبی کشور ایران ارائه نماید.

بافت شهر کنگ را می توان به دو بخش اصلی تقسیم نمود,هسته تاریخی و محدوده بلا فصل آن با مساحتی بالغ بر ۱۹۵ هکتار و محدوده نوساز شهر با مساحتی بالغ بر ۴۵۰ هکتار.اهمیت این بافت به جهت کالبد با ارزش آن,به دلیل پیوستگی جریان زندگی مردمانی است که تاکنون از این میراث گرانبها به خوبی نگهداری کرده اند.وجود آئین هایی مانند رزیف خوانی و مشاغل سنتی از جمله صیادی ,لنج سازی و دریانوردی که تاکنون نیز به صورت فعال در این بندر در حال انجام می باشد ,بافت قدیم بندرکنگ را به یکی از ارزشمندترین بافت های کهن و در عین حال فعال کشور تبدیل نموده است.

از کجاها دیدن کنیم؟

خانه علی محمد عبدالرحمن گلبتان

یکی از خانه های با ارزش در بافت تاریخی منسجم و یکپارچه در مجاورت سواحل خلیج فارس با مساحت ۱۰۰۰ متر مربع می باشد.از جمله فضاهای احداث این خانه که نشان دهنده جریان زندگی در سطح بام است,می توان به آشپزخانه روی بام اشاره نمود.خانه علی محمد عبدالرحمن گلبتان بزرگترین و جذابترین خانه بندر تاریخی کنگ است که در مجاورت معبر ساحلی قرار دارد.از ویژگیهای شاخص آن می توان به وجود پنج بادگیر اشاره نمود.این خانه با مساحت ۱۸۲۷ متر مربع می باشد.

خانه یونسی

از جاذبه های دیگر بندر تاریخی کنگ,با مساحت ۴۵۹ متر مربع کاربری اقامتگاه بوم گردی است.این بنا دارای ورودی شاخص است که خود را با چند پله از سطح معبر جدا می کند و فضای داخلی آن فضایی دلنشین است که مستقیما  با میانسرا در ارتباط می باشد.رواق های این خانه در پیرامون میانسرا واقع شده اند که حد فاصل فضاهای باز بسته را تعریف میکنند و ارتباط با بام و واسطه راه پله ای در داخل فضای بسته شکل میگیرد.

خانه یوسفی

ورودی خانه بوسفی از زیباترین ورودیهای بافت تاریخی است که در طی سالیان از دخل و تصرف به دور مانده است.فضای ورودی در سطحی پایین تر از حیاط واقع شده است و فضای جانبی مانند کندیل و راه پله به طور مستقیم با آن مرتبط هستند.این بنا با مساحت ۳۵۷ متر مربع ,به طور تقریبی در میانه بافت تاریخی شهر بندرکنگ واقع شده است که امروزه کاربری آن از مسکونی به اقامتگاه بوم گردی تغییر یافته است.

خانه علی گلبت

دیگر بنای مهم شهر کنگ خانه علی گلبت است که از خانه های با ارزش در این بافت تاریخی که با مساحت تقریبا ۱۵۶۰ متر مربع و به دلیل موقیعت فراگیری بسیار مناسب در میانه بافت تاریخی محل استقرار پایگاه جهانی دانش لنج سازی و دریانوردی و موزه دریانوردی می باشد.این بنا از معدود خانه هایی است که در سه سطح و دارای زیر زمین است.

خانه رشید

خانه بزرگ و زیبا در میانه بافت تاریخی که تقریبا سالم و بدون تغییرات کالبدی به زندگی ادامه می دهد.

خانه هنرمندان

از بناهای تاریخی که به پشتوانه شهرداری بندرکنگ بعنوان مرکزی برای فعالیت هنرمندان این شهر در نظر گرفته شده است.در خانه هنرمندان,انجمن های هنرهای تجسمی,عکاسی,موسیقی,شعر و ادب,شعر نبوی ,خوشنویسی اهل قلم فعالیت می کنند.

خانه صنایع دستی

صنایع دستی بندر تاریخی کنگ بیشتر در ارتباط با دریا می باشد.صنایعی که از طریق نخل داری به دست آمده است.مردان و زنان بندرکنگ همواره در ایجاد صنایع دستی در هر دوره چه در زمینه حفظ میراث کهن و چه در زمینه امرار معاش کوشا بودند.

فعالیت های خانه صنایع دستی این بندر تاریخی عبارتند از:خیاطی,نقش حنا,نقاشی با مداد و رنگ روغن,رویان دوزی قلاب بافی ,گلابتون دوزی و پخت غذاهای محلی می باشد.

موزه مردم شناسی بندرکنگ

موزه مردم شناسی و دریانوردی بندر کنگ که توسط افراد خیر,ناخداها و جاشوهای این بندر و حمایت شهرداری تاسیس شده است که در این موزه وسایل نقشه هایی که ناخداها و جاشو ها در زمان دریانوردی از انها استفاده می کردند به معرض نمایش در آمده است.

برج مدور

از جاذبه های بسیار دیدنی بر جای مانده دوره سلجوقیان و با مساحت ۱۶۲ متر مربع در آبهای نیلگون خلیج فارس می باشد.

قلعه پرتغالی ها

آثار باقیمانده از یک قلعه بزرگ و قدیمی دوره صفویه است که از سنگ و ساروج ساخته شده است.(این بنا در ساحل پارک شهدای خلیج فارس می باشد.)

مسجد دو طبقه

از بقایای یک مسجد متعلق به عهد سلاجقه می باشد.این مسجد در دو سطح ساخته شده است و احنمالا ترکیبی از مسجد و کاروانسرا بوده است.

برکه دریا دولت

بنای پر شکوه و زیبا به قطر ۲۸ و عمق ۱۴ متر بوده که فاقد سقف می باشد.به علت بزرگی غیر قابل تصور این برکه دریا دولت نامیده شده است.

سایت برکه های خاورمیانه

برکه و آب انبار های این شهر از نظر فرمی یکی از شاخص ترین کاربری های معماری در محدوده بافت تاریخی محسوب می گردند.به دلیل اهمیت دسترسی به آب شیرین در کنگ ,بناهایی به فرم دایره ای با پوشش گنبدی برای ذخیره آب استفاده می گردند.

این عناصر به دلیل استفاده از گنبد در ساختارشان ,نشانه های کاملا آشنا و شناخته شده ای از معماری ایرانی هستند که در معماری انها عناصری التفاطی و غیر ایرانی به چشم نمی خورد و از این رو نمی توانند در کنار خانه های تاریخی این شهر بادگیرهای تاریخی سنتی آنها کاملا ریشه و پایگاه ایرانی دارند,نماد و نشانه ای با هویت از این شهر تلقی شوند.

موقیعت استقرار این برکه ها به استثنای (برکه دریا دولت) که به صورت جداگانه و در محلی دو از بافت ارزشمند تاریخی ساخته شده است, در سمت جنوب غربی بافت می باشد.این محدوده که در بردارنده ده ها برکه تاریخی است,مجموعه بی نظیری از نشانه ها و عناصر نمادین است و سیمای کلی آن در صورت ساماندهی مسیرهای دسترسی و ارتباطی و احیای عملکرد آن می تواند قابلیت ها و ظرفیت های بصری خود را بازیابی کند.به همین منظور سایت مورد نظر برای طراحی مجموعه توریستی و آموزشی پارک موزه آب خاورمیانه گزینه بسیار مناسبی به شمار می رود.

تندیس لنج بوم مسی

در ساحل بندر کنگ به دست ناخدایان قدیمی و ملوانان و با همکاری شورا و شهردار در سال ۱۳۸۶ به طور رسمی افتتاح شده است.

لنج سازی

لنج سازی,به عنوان یک صنعت بومی ریشه در تاریخ دریانوردی مردم تاریخی کنگ دارد.سابقه لنج سازی در بندرکنگ و کیفیت لنج های ساخته شده در این بندر به قدری زیاد بود که نادر شاه افشار برای تاسیس نیروی دریایی در خلیج فارس از لنج سازان بندرکنگ استفاده کرده و بر اساس اسناد به آن ها کمک مالی کرده است.در حال حاظر بندرکنگ پیشرو در ساخت لنج های اقیانوس پیما به صورت چوبی است که به وسایل مدرن دریانوردی مجهز هستند.لنج سازان بندر کنگ این دانش سنتی را از گذشته تاکنون حفظ نموده اند.

قلعه لشتان

این قلعه به دوره هخامنشیان می باشد و بر روی کوهی در فاصله ۶ کیلومتری بندرکنگ که از طریق تونل زیر زمینی به دریا راه داشته,بنا شده است.

پارک های زیبای بندر کنگ

پارک شهدای خلیج فارس :این پارک زیبا در کنار ساحل زیبا و بسیار تمیز می باشد که در این پارک برج مدور و قلعه پرتغالی ها می توانید مشاهده کنید.

پارک فردوس:این پارک در میدان ناخدا شهر بندر کنگ واقع شده است که رستورانی برای پذیرایی گردشگران در این پارک می باشد.

پارک شهدای گمنام(پارک ملت):این پارک در میدان انقلاب شهر می باشد.

پارک نور بخش:این پارک درنزدیکی اسلکه صیادی و در جوار ساحل می باشد که محیطی بسیار زیبا و ارام دارد.

پارک تفریحی گردشگری کوهین :این پارک بسیار بزرگ از جمله های پارک های تفریحی بندر کنگ و غرب استان هرمزگان می باشد که اتاق های برای اجاره با تزیین سنتی برای مهمانان و گردشگران فراهم کرده اند.

سایت ماهی گیری

ماهیگیری تفریحی,در سواحل زیبای خلیج فارس از جمله تفریحات بی نظیر شهر تاریخی بندر کنگ به شمار می اید.علاقمندان در سایت ماهی گیری بندر کنگ و با فراهم نمودن ملزومات ماهیگیری از جمله قلاب,ساعاتی را به تفریح لذت بخش بپردازند.

نقش حنا

طراحی با حنا به شکل های زیبا و طرح های ساده و پیچیده یکی از خدمات زیبایی بانوان است که در شهر تاریخی بندر کنگ بسیار رایج می باشد.گیاه حنا به دلیل خواصی که دارد,یکی از سنتی ترین رنگ های طبیعی است که برای رنگ کردن مو و پوست بدن مورد استفاده قرار میگیرد تا هم از فواید آن و هم از زیبایی که ایجاد می کند,به عنوان زینت دست و پا استفاده می شود.

چه غذاهایی بخوریم؟

از جمله غذاهای لذیذ در خاورمیانه ,غذاهایی است که در جنوب ایران و در بندر کنگ پخت می شود.از انواع نان های محلی تا غذاهایی با ادویه های متنوع همچون گوبولی و پخت انواع ماهی ها و سوپ های دریایی و چشیدن دسرها و شیرینی هایی که طعم هر یک از آنها برای همه ی افراد یک خاطره فراموش نشدنی به جای می گذارد.

راه‌های ارتباطی

اگر قصد دارید با پرواز به بندر کنگ سفر کنید,شما باید پرواز تهران به بندرلنگه یا شیراز به بندر لنگه انتخاب کنید,این کوتاه ترین مسیر هوایی و رسیدن به شهر بندر کنگ می باشد .راه دیگر با پرواز برای رسیدن وجود دارد, انتخاب پرواز به بندر عباس که (از بندر عباس به بندر کنگ ۲ ساعت باید با ماشین سواری مسافت طی کنید) یا مقصد کیش انتخاب کنید و بعد از آن با یک ساعت مسیر دریایی به چارک و بعد از آن هم با ماشین سواری حدود ۴۵ دقیقه طول میکشد که بندر کنگ برسید,البته مسیر قشم هم می توانید انتخاب کنید و به بندر کنگ برسید.شهر بندر کنگ دارای فرودگاه نیست اما گردشگران می‌توانند مقصدشان را فرودگاه بندر لنگه انتخاب کنند و سپس به سمت بندرکنگ بروند که مسافت فرودگاه تا بندر کنگ حدود ۱۵ دقیقه می باشد.شما می توانید با ماشین هم به راحتی به بندرکنگ سفر کنید تا از دیدن این شهر تاریخی و زیبا خاطره خوب و لذت بسیار در این شهر و در کنار دریا داشته باشید.

تصاویری از بندر کنگ

نمایی از پارک نور بخش (پارک بازار ماهی فروشان)

میدان ناخدا

پارک شهدای گمنام (پارک ملت)

سایت ماهیگیری

میدان جمهوری اسلامی

ساحل بندرکنگ

مسجد سید محمد عالم (ره)بندرکنگ

ساحل بندرکنگ

شیرینی های سنتی بندرکنگ

مجتمع تجاری بادگیر بندرکنگ

مجتمع تجاری ساباط بندرکنگ

لنج سازی بندرکنگ

مهره کافه(انواع نوشیدنی و غذاهای دریایی)

ارسال توسط:مقداد

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. مسعود گفت:

    سلام خیلی قشنگ نوشتید در مورد کنگ
    فقط آدرس ای مهره کافه میخاستم