شهرتاریخی بندرکنگ

اگر قصد سفر به استان هرمزگان دارید,حتما در برنامه ریزی خود به جز سفر به جزیره قشم و جزیره زیبای کیش یک روز را هم به بندرکنگ سفر کنید.

شهر تاریخی بندرکنگ از بنادر معروف و قدیمی شهرستان بندرلنگه می باشد.بندرکنگ واقعه در استان هرمزگان که حدود ۱۶۵ کیلومتر از بندرعباس فاصله دارد.بندرکنگ که در سال های اخیر مورد بازید گردشگران زیادی از سراسر ایران بوده ,خصوصا در ایام تعطیلات نوروز که تورهای گردشگری علاقه مندان را به سفرهای دریایی با لنج چوبی به تفریح دریایی همراه با موسیقی سنتی و همچنین پذیرایی با شیرینی جات محلی بندرکنگ از انها استقبال و پذیرایی میکنند.

یکی از دلایلی که مردم به استان هرمزگان سفر میکنند,خون گرم بودن و مهمان نواز بودن مردم این استان می باشد,مردم شهر بندرکنگ هم بسیار خون گرم و مهمان نواز می باشند.شما می توانید با سفر به بندرکنگ از این حس مهمان نواز بودن آنها حس خون گرم بودن آنها را درک کنید و احساس غریبه بودن در این شهر نکنید.

بندرکنگ شهری در کنار دریا که از شهرستان بندرلنگه حدود ۵ کیلومتر فاصله دارد.این شهر تاریخی در استان هرمزگان دارای بادگیرهای قدیمی و همچنین آب انبار های زیادی می باشد که از زیبایی این شهر می باشد.

مکان های دیدنی و تاریخی شهر بندرکنگ

یکی از مکان های تاریخی و دیدنی در شهر بندرکنگ برج مدور و همچنین یک قلعه که در فاصله نزدیکی از هم قرار دارند .این دو آثار در پارک شهدای خلیج فارس می باشد.این دو آثار تاریخی که به قلعه پرتقالی ها معروف می باشد .این آثار زیبایی خاصی دارد ,خصوصا که در آب می باشد و زمانی که آب دریا پایین باشد (در زمان جزر) می توان به راحتی در این قلعه زیبا رفت .

این برج زیبا در کنار ساحل تمیز و ارام شهر بندرکنگ بنا شده است. یکی دیگر از زیبایی های آن این میباشد که در طلوع و غروب خورشید فضای بسیار زیبا و دلنشینی دارد که با دیدن آن می توان آرامش خاص و دل انگیزی را حس کرد.با پیشرفت هایی که این شهر و همچنین برای جذب گردشگران و توریست در سال های اخیر داشته است می توان به راحتی در پارک شهدا که معروف به پارک قلعه وو می باشد اسکان داشته باشید.

یکی دیگر از آثار تاریخی شهر بندرکنگ اب انبار ها می باشد ,یکی از معروف ترین اب انبار های این شهر که به (برکه پنج تا )به گویش عامیانه مردم بندرکنگ معروف می باشد.

اگر بخواهیم نام شهر را برای شما معنا کنیم :(کنگ) در لغت نامه  کنگ(ک) ،(ص)، مرد سصبر و قوی هیکل (برهان)-(جهانگیری)-فربه و قوی هیکل،مرد قوی هیکل،مردمان قوی هیکل(غیاث)-(فرهنگ رشیدی)-(انجمن آرا)-مرد شناور استوار خلقت،بزرگ جثه،پسر جوان(ناظم الاطباء)-بیخ و بن خرما(برهان)-(ناظم الاطباء)-خوشه خرما(غیاث)-امرد و جوان شوخ و(ناظم الاطباء) گرفته شده است که اگر بخواهیم به نتیجه برسیم باید گفت به معنای بیخ و بن خوشه خرما می باشد.

شهر تاریخی بندرکنگ ,شهر لنج سازان می باشد,این شهر مهد لنج سازان چوبی می باشد.شغل اکثر مردم این شهر ماهیگری و همچنین تجارت و سفر به کشوری های حاشیه خلیج فارس می باشد.

یکی دیگر از دیدنی های این شهر تندیس لنج (بوم مسی) است .این تندیس در کنار دریا و روبه روی موزه مردم شناسی می باشد.این تندیس  فلسفه خاصی دارد که در پست های اینده برای شما معرفی میکنیم.

موزه مردم شناسی بندرکنگ ,یکی از مکان های جدید و دیدنی می باشد که در سال های اخیر مورد علاقه مسافران و مسولین کشوری شده است.این موزه که همه روزه فعالیت دارد را می توان از پربازید ترین مکان های دیدنی شهر کنگ معرفی کرد.

موزه مردم شناسی بندرکنگ دارای یک اتاق (حجله) اتاقی که تزیین شده است از اینه و گل و گلدان و سنت مردم این شهر که برای عروس و داماد اماده می کنند ,این اتاق بسیار زیبا می باشد ,همچنین این موزه دارای نماد ها و اجسام قدیمی می باشد .

در ایام تعطیلات مانند نوروز هر روز در موزه مردم شناسی بندرکنگ جشن و جنگ شادی برای مسافران در نظر می گیرند که این مراسم ها همراه با موسیقی سنتی و مولود خوانی سنتی و آشنایی با رسم و رسومات برای گردشگران و مسافرها می باشد.

مکان های تاریخی دیگر بندر کنگ مانند قلعه لشتان و همچنین منازل قدیمی و دیدنی این شهر از جمله خانه گلبتان و پارک تفریحی جنگلی این شهر که در چند سال اخیر بسیار پیشرفت کرده و مکانی برای بازدید توریست ها و گردشگران شده است، همچنین پارک جنگلی دارای اتاق هایی با تزیین حجله می باشد که گردشگران و مسافران می توانن از این اتاق ها برای اقامت استفاده کنند.

شما در بندرکنگ می توانیدصنایع دستی ,نظیر لنج چوبی و بادگیر های چوبی خریداری کنید ,کاردستی های بسیار زیبا وسنتی این شهر می باشد.

در پست بعدی علاوه بر معرفی آثار تاریخی و مکان های تفریحی دیگر بندرکنگ , معرفی تور ارزان کیش و تور ارزان قشم خواهیم داشت.

تندیس بوم مسی

 

تزیین اتاق بصورت سنتی که برای عروس و داماد تزیین می شود ,گرشگران هم می توانند از این اتاق ها برای اقامت استفاده کنند.

مناره مسجد سید محمد عالم (ره)بندرکنگ

حجله و تزیین مجالس برای ولادت ها

مطالب مرتبط