مکان های دیدنی استانبول

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی به عنوان یکی از جاذبه های توریستی استانبول در سال ۱۴۷۸ به دستور فاتح سلطان محمد احداث شد . و نزدیک ۴۰۰ سال  به عنوان مرکز اداری و محل اقامت امپراطوران عثمانی بود . و هم اکنون ۴۰ کشور مستقل از این امپراطوری به وجود آمده است .

مکانی که برای کاخ توپکاپی در نظر گرفته شده بی نظیر است، هزار سال پیش نیز امپراطوران بیزانسی این زمین را برای قصرهای  خود انتخاب کرده بودند . این کاخ در شبه جزیره تاریخی (تاریخی یاریم آدا ) قرار دارد و این شبه جزیره میان گلدن هورن و دریای مرمره قرار دارد . این قصر درمجموع یک شهر کوچک ۵۰۰۰ نفری را تشکیل میداد .

 

در این موزه بسیاری از آثار ادبی و هنری ایران و آثاری همچون لباس پیامبر(ص) ، لباس حضرت فاطمه , زیر انداز خانه حضرت فاطمه , لباس خونین امام حسین که تنها یکبار در سال گشوده می شود که برای حفاظت آن است , شمشیر حضرت علی (ع) ، شمشیرهای مختلف ایشان، دندان، مو، کفش، مجموعه‌های کریستال، نقره و ظروف چینی که مربوط به دوره امپراطوری عثمانی است و … نگهداری می‌شود.

این کاخ در میان قرون وسطی و زمان معاصر قرار دارد و می تواند نشانگری از معماری قصر سازی رومی وبیزانسی و اسلامی باشد . این قصر چه از نظر حجم موزه ها و تالارها چه از نطر اهمیت اشیای گران قدرش از مهمترین موزه های جهان و مهمترین و مقدس ترین موزه جهان اسلام است و بیش ۸۶ هزار شی ارزشمند دارد و خود قصر که نمی توان بهایی برایش معین کرد. و باید گفت که اهمیت دیگر آن به خاطر کیفیت آثار آن است بخصوص اشیای پیامبر و ائمه و عمر و ابوبکر با حساسیت فوق العاده نگهداری می شود.کاخ توپ کاپی همه روزها به استثنای سه شنبه جهت بازدید از گردشگران باز است.

کاخ دولما باغچه:

اگر به سمت جنوب شرقی میدان تکسیم بروید می توانید کاخ دلما باغچه را پیدا کنید. کاخی بزرگ با سبک معماری اروپایی (فرانسوی) که ساخت آن از سال ۱۸۴۲ شروع و تا ۱۸۵۴ به طول انجامید و تا سال ۱۹۱۸ محل استقرار سلاطین بوده است. تا قبل از این کاخ، کاخ توپکاپی محل استقرار سلاطین بوده است.کاخ دولما باغچه یکی از دیدنی ترین کاخ های تاریخی است که در استانبول محل عبور و مرور و تردد توریست های بسیار زیادی شده است این کاخ حدود ۶۰۰ متر است و محل برپایی آن ساحل اروپایی بسفر است . سلطان عبدلمجید در قرن ۱۹ نمای بیرونی این کاخ را طراحی و ساخته است.

 

یک سالن بزرگ در این کاخ وجود دارد که به دلیل وجود ۵۶ تا ستونش مشهور تر است و یک چلچراغ بزرگ با وزن حدودی ۵ تن زیبا تر شده است. این چلچراغ با وجود ۷۵۰ لامپ توانسته به نحوی، این کاخ را زیباتر و روشن تر جلوه بدهد. در گذشته های دور این کاخ محلی برای نگهداری انواع پرنده هایی بوده که از سرزمین های مختلف به این مکان آورده می شده و نگهداری می شده تا پادشاه لذت ببرد. از دیدنیهای این کاخ که الان به موزه تبدیل شده است می توان به فضای زیبا و سرسبز آن، پرتره های موجود در کاخ، فرش عظیمی که ویژه این کاخ بافته شده و برج ساعتی که در سال ۱۸۵۳ در این مکان ساخته شده است، اشاره کرد.اگر نگاهی به ساعت های نصب شده در این کاخ کنید همه روی نه و پنج دقیقه ثابت اند و دلیلش هم این است که در سال هزار و نهصد و سی و هشت موسس جمهوری ترکیه در ده نوامبر در این وقت وفات یافته است . تورهای داخلی کاخ هر ۲۵ دقیقه یکبار انجام می شوند و اگر استقبال کننده های زیادی داشته باشد هر ۵ دقیقه یک بارانجام می شوند. برای دیدن از این کاخ باید حدود ۲ ساعت وقت بگذارید.

کاخ بیلربیی:

کاخ بیلربی در بخش آسیایی استانبول واقع شده و به منطقه ای که پایه پل تنگه استانبول ساخته شده گفته می شود . درپشت این کاخ بلندترین تپه استانبول یعنی تپه چاملیجا وجود دارد. این منطقه از دوران بیزانس برای ساخت کاخ ها اختصاص یافته است . کاخ بیلر بی در بین سالهای ۱۸۶۵-۱۸۶۱ در محل یک قصر چوبی قدیمی به دستور سلطان عبدالمجید ساخته شده است . در جبهه بیرونی و دکوراسیون داخلی آن نقوش شرقی و ترک همراه با تزئینات سبک مغرب زمین به کار برده شده است . این ساختمان ۳ طبقه که مشابه کاخ دلما باغچه است شامل ۲۶ اتاق و ۶ سالن با بخشهای حرامسرا و اندرونی می باشد. داخل این کاخ کوچک با لوسترهای باهامایی که هر کدام گنجینه ای بی نظیر است ، چینی های مخصوص و گلدان های سرامیکی تزئین یافته است . مبلمان ستاره ای و فرشهای گرانبها نیز زیبایی خاص به این مکان بخشیده است . مبلمان اوتانتیک ، فرشها ، پرده ها و سایر اشیاء و وسایل ، به همان شکل خود محافظت می شود.  تزئینات جبهه مشرف به دریا ، حیاط تمیز و سالن حوض دار میانی و نردبان های اسپیرال از دیدنیهای بسیار جالب این مکان می باشد . در جبهه عقبی یک حوض (استخر) بزرگ ، تراس ها و اصطبل های اسب قرار داشته است .یک راه تونل قدیمی که تا سالهای ۱۹۷۰ مورد استفاده قرار می گرفت از زیر حیاط کاخ عبور میکرد. در این قصر که ۲ کوشک کوچک مشرف به ساحل داشته از دولتمردان و مهمانان حکومت استقبال می شود.

کاخ ییلدیز:

کاخ ییلدیز دومین کاخ بزرگ استانبول می باشد که به بخش های مختلفی تقسیم شده که هر بخش برای هدفی خاص ایجاد شده است ،این کاخ بسیار با عظمت و با شکوه است و به دستور فردی به نام عبدالمجید دوم در قرن نوزدهم میلادی ساخته شده است. در این کاخ که هم درباری، هم مسجد بوده است افراد بسیاری در زمان خود برای ستایش و عبادت جمع می شده اند.

 

بخش ساختمانی شاله در این کاخ محلی بسیار مجلل و زیبا بوده که شاهان در آن زندگی می کرده اند و به خوش گذرانی مشغول بوده اند. اطراف ساختمان کاخ ییلدیز یک باغ بسیار بزرگ است که انواع گیاهان و گل های زیبا و معطر از سرتاسر دنیا جمع آوری شده و در آن بخش کاشته شده و این کاخ هم میان این گل ها قرار دارد. این باغ از این محیط یک جاذبه طبیعی ساخته است.حیاط باغ یکی از بهترین و چشم نواز ترین مناظر تنگه بسفر است، امروزه جشن های خصوصی دولت ترکیه در باغ این کاخ برگزار می گردد .هم اکنون در حال باز سازی این باغ هستند و بازدیدکنندگان تا تایید نهایی مجاز به دیدن یک بخش از باغ هستند . روز سه شنبه ها به این باغ نروید چرا که تنها در هفت روز هفته همین یک روز( سه شنبه ) اجازه ورود به کاخ را ندارید.

کاخ Goksu گوک سو و یا کاخ کوچوک سو:

کاخ گوک سو و یا کاخ کوچوک سو در بخش آسیایی شهر استانبول ساخته شده است و در میان مسجد سلطان احمد و تنگه بسفر واقع شده است.نام این کاخ از رودهائی که از اطرافش به داخل تنگه بسفر سرازیر می شود گرفته شده است .

 

این کاخ در اواسط قرن ۱۹ میلادی توسط عبدالمجید اول ساخته شده است. از این کاخ در گذشته در ماههای تابستان استفاده می شده است وبه منظور اقامتهای کوتاه مدت پادشاهان عثمانی بوده است .همچنین این کاخ بعنوان ییلاق مورد استفاده قرار می گیرد. بازدید از این کاخ همه روزه به جز روزهای دوشنبه و پنج شنبه می باشد.

آینالی کاواک (قصر آئینه):

کاخ ییلاقی قصر آئینه در قرن ۱۸ ساخته شده و سپس از سوی سلاطین مختلف بازسازی شده است ، گمان می رود بواسطه آئینه هایی که قسمتی از آن در سال ۱۷۱۸ از سوی ونیزی ها هدیه شده به این نام مشهور شده است . این کاخ در بالای خلیج قرار دارد یکی از نمونه های زیبای معماری سنتی ترکیه می باشد .

عمارات ماسلاک:

قصر ماسلاک که از سوی سلطان عبدالعزیز بعنوان خانه شکار طراحی گردیده بود در قرن نوزدهم ساخته شده و بهترین آثار هنر تزئین عثمانی را در خود جای داده است . امروزه از عمارت مالتا بعنوان یک رستوران ساده و ارزان قیمت بهره گرفته میشود، هم چنین عمارت ماسلاک و لیمونلو هم بعنوان کافه تریا مورد استفاده قرار می گیرد.

عمارت دریائی آتاتورک (فلوریا):

قصر دریایی آتاتورک در فلوریا بعنوان ییلاق روسای جمهوری ترکیه مورد استفاده قرار گرفته است . این قصر با دنباله T شکل خود به طرف دریای مرمره در سال ۱۹۳۵ ساخته شده است . بهترین نمونه از مبلمان قرن بیستم در این قصر قرار دارد . آتاتورک ، اولین رئیس جمهوری است که در این قصر اقامت نموده است .  کارخانه بافندگی قالی ابریشمی Hereke قصرهای İhlamur این قصر که در قرن ۱۹ ساخته شده نام خود را از نام درختان ihlamur که در محوطه کاخ روییده بود گرفته است. این قصر که اکنون در وسط استانبول قرار دارد پیش از این در خارج از شهر بوده است .

مسجد باشکوه سلطان احمد( مسجد آبی):

مسجد آبی در منطقه سلطان احمد قرار گرفته است . این مسجد اکثر روزها از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر باز می باشد . ورودی آن رایگان می باشد ، ولی در روزهای جمعه در ساعات نماز  ، ورود ممنوع است.شخص سلطان احمد دوست داشت مسجدی به دستور او ساخته شود که با مسجد ایاصوفیا قابل رقابت باشد و با نظر همه او توانسته در این کار موفق شود. مسجد سلطان احمد از جاذبه های گردشگری مهم استانبول است . به خاطر داشته باشید برای بازدید از این مسجد و مکانهای مذهبی دیگر باید لباس پوشیده به تن داشته باشید و خانمها روسری سرشان داشته باشند که از رسومات این محل می باشد . اگر فراموش کردید میتوانید از مسجد به امانت بگیرید. این مسجد از شاهکارهای معماری اسلامی می باشد . شاید بتوان گفت مهمترین مسجد استانبول باشد و البته استانبول شهر هزار مسجد نیز نامیده می شود که فقط در شهر قسطنطنیه ده ها مسجد زیبا وجود دارد که در داخل مساجد از طراحی و معماری بی نظیری استفاده شده است .

مسجد با شکوه سلیمانیه:

مسجد سلیمانیه و مجموعه آن که شاهکار معمار سینان است یکی از زیباترین و بهترین نمونه های معماری اسلامی است . مجموعه از نظر شهرسازی ، تکنیک ، استقامت و پایداری یک موفقیت بی نظیر است . ۶ مدرسه ، طبق خانه ، عمارت ، کاروانسرای ، بیمارستان ، حمام ، مکتب خانه ، حجره و دکانها ، و مقبره سلطان خرم و سلطان قانونی ، مجموعه سلیمانیه را به مجموعه فرهنگی اجتماعی بزرگی تبدیل کرده است که پس از مجموعه فاتح ، در نوع خود بزرگترین است .  این مجموعه در بین سالهای ۱۵۵۷-۱۵۵۰ به دستور سلطان قانونی و توسط معمار سینان ساخته شده است . با ساختمانهای طبقه طبقه ای که به روی تپه ساخته شده یک مجموعه جالب توجه با نظمی خاص است . در چهار گوشه این مجموعه چهار مناره ساده ولی ظریف بنا شده است که دو تای آن دارای ۲ گلدسته و ۲ مناره دیگری دارای ۳ گلدسته می باشد. این ۱۰ گلدسته نشانه آن است که سلطان قانونی دهمین سلطان عثمانی است.

در نقشه مسجد که کاملا” ارگانیک است هیچ گوشه ای قربانی زیبایی گوشه دیگری نشده است . این عبادتگاه که مطابق با سلیقه و سنت های فرهنگی دوران خود ساخته شده بدون تاثیر گذاری فنی و افراط در معماری ، با ظرافت خاصی تزیین یافته است . علیرغم اینکه در اوج دوران هنر چینی سازی ساخته شده است لیکن فقط دیوار محراب آن با چینی پوشیده شده است . همچنین اکوستیک بسیار حساس مسجد را نیز نباید فراموش نمود .  در مقابل محراب مسجد ، مقبره سلطان قانونی قرار دارد . در سمت چپ این مقبره نیز مقبره سلطان خرم با چینی های بسیار زیبا و رنگهای متنوع و در گوشه سمت چپ آن نیز مقبره بسیار ساده معمار سینان خالق آثار معماری بی نظیر قرار دارد .  در شبستان ، مسجد سلیمانیه واقع شده است . معمار سینان ( وفات ۱۵۸۸) این مقبره ساده و زیبای جالب توجه را خود ساخته است . این مقبره ، ظرافت و سادگی ناشی از ذکاوت این استاد بزرگ را به نمایش میگذارد.

مسجد رستم پاشا:

این مسجد در سال ۱۵۶۱ به دستور رستم پاشا صدر اعظم قانونی و توسط معمار سینان ساخته شده است . با توجه به اینکه اراضی منطقه امین اونو هم مرکز تجاری و هم گود بود معمار سینان در زیر این مسجد مخازن و دکانهایی ساخته است . ارزش اصلی مسجد ناشی از نقوش گلهایی مانند میخک ، مینا ، لاله ، رز و زنبق بعنوان نمونه بسیار زیبایی از چینی کاری از نیک در قرن ۱۶ هم در دیوارهای شبستان ورودی و هم در ستونهای پافیلی داخلی است . این چینی کاریها که جزو آثار هنری بسیار ظریف است در بین زیباترین نمونه های دوران کلاسیک قرار دارد . این مسجد همانند یک موزه چینی کاری می باشد.

مسجد باشکوه فاتح:

این مسجد از سوی سلطان محمد فاتح بروی کلیسای حواریون که پیش از فتح استانبول به خرابه ای تبدیل شده بود ساخته شده است. این مسجد همراه با وقف های ادیان مختلف یک مجموعه بسیار بزرگی را تشکیل می دهد . بنای این مجموعه که توسط معمار سینان الدین یوسف ساخته شده در بین سالهای ۱۴۷۰-۱۴۶۲ به پایان رسیده است . معماری این مجموعه معماری خاص ترک بوده و از معماری بیزانس تاثیر پذیری نداشته است.

مسجد بزرگ ایوب:

اولین مسجد ساخته شده پس از فتح استانبول می باشد . در سال ۱۴۵۸ از سوی سلطان محمد فاتح همراه با مقبره ساخته شده است . مسجد فعلی نیز در سال ۱۸۰۰ به غیر از مناره های مسجد قبلی ، تا پایه های آن تخریب و با نظارت حسین افندی مجددا” بنا شده است .

مقبره ایوب سلطان :

در این مقبره که در سال ۱۴۵۸ ساخته شده حضرت ایوب ( خالد بن رزید) که با عزیمت به مکه به دین اسلام مشرف شد و سپس علمدار حضرت محمد شد مدفون است . ایوب ، در زمان هفتمین محاصره استانبول توسط اعراب ، در لشکر تحت فرماندهی ابوصفیان از خاندان اموی جنگیده و شهید شده است . مقبره ایوب ، به غیر از دیوارها ، پس از فتح استانبول توسط سلطان محمد فاتح ، از سوی استاد وی اک شمس الدین پیدا شده است . فاتح به روی این گور ، ابتدا مقبره و سپس مسجد بنا نموده است.

مسجد ینی:

در منطقه امین اونو می باشد. ساختمان این مسجد که در سال ۱۵۹۷ از سوی صفیه سلطان مادر محمد سوم آغاز شده بود وقتی به اندازه پنجره ها ساخته شد ، پادشاه و مادرش وفات یافتند . ساختمان نیمه کاره در سال ۱۶۶۳ با همت توران سلطان مادر محمد چهارم به پایان رسید.  تزئینات چینی کاری و طرز معماری محفل حکمران از نظر حجاری بسیار زیباست . در نمای بیرونی نیز ترتیب گنبدهای کوچک و بزرگ بسیار جالب توجه است.

مسجد سوکول لومحمّد پاشا:

در منطقه کادیترما واقع شده است. این مسجد از سوی اسمه خان سلطان دختر، سلطان سلیم سوم و به یادبود شوهرش صدر اعظم محمد پاشا در سال ۱۶۷۱ و توسط معمار سینان ساخته شده است . داخل مسجد و تا دامنه گنبد با زیباترین چینی های آن تزئین یافته است . کلاهک منبر نیز از جنس چینی است.

مسجد سلطان مهرماه:

مسجد مهرماه سلطان که به نام مسجد اسکله نیز معروف می باشد ، از آثار با ارزش باقیمانده از دوران عثمانی میباشد.

مهرماه سلطان، فرزند سلطان سلیمان پادشاه عثمانی و حرم سلطان بود . مهر ماه به معنای خورشید و ماه میباشد و از این رو به وی سلطان خورشید و ماه گفته می شده است . مهر ماه سلطان به پدرش سلطان سلیمان بسیار نزدیک بود و همراه وی تمام سرزمین عثمانی را گشته بود و مانند پدرش از ذوق هنری برخوردار بود. در سن هفده سالگی با ابراهیم پاشا ازدواج کرد. اما این ازدواج موجب نشد تا او ذوق هنری خود را از دست بدهد و تا پایان عمر به عنوان سلطانی هنر پرور شناخته می شد. مهر ماه سلطان درزمان سلطنت برادرش سلیم ،عنوان والده سلطان را دریافت کرد و دسترسی قابل ملاحظه ای به خزانه داشت و به همین سبب  پروژههای معروف و پر خرجی را در استانبول تقبل می کرد . او به آثار معماری سینان معمار به نام ترکیه در دوران عثمانی علاقه زیادی داشت و مسجدی را که بعدها به نام مسجد مهرماه سلطان و یا مسجد اسکله معروف گردید را به سینان سفارش داد.

مطالب مرتبط