معروف ترین غذاهای رشت

با ما همراه باشید تا بهترین و معروف ترین غذاهای رشت را برای شما معرفی کنیم,رشت یکی از شهرهایی می باشد که در آن غذاهایی برای انواع سلیقه ها وجود دارد.در سال ۱۳۹۴ رشت به عنوان شهر خلاق غذا در یونسکو به ثبت رسید.

تنوع و غذاهای خوب رشت باعث شده است که مورد توجه همه قرار بگیرید و همچنین برخی از غذاهای رشت از جمله: مرغ ترش، اناربیج، باقلاقاتوق، میرزاقاسمی و زیتون پرورده ثبت ملی شده است و یا در مرحله ثبت شدن ملی می باشند.

ما در این مقاله از بین ۱۷۰ نوع غذای خوشمزه گیلانی بهترین ها را برای شما معرفی میکنیم,امیدواریم در سفر به رشت از این غذا ها تست کنید و لذت کافی ببرید.

۱- کته کباب

یکی از رایج ترین غذاهای گیلان ,پلوکباب رشتی یا کته کباب می باشد.این غذا از گوشت گوساله و برای مزه دار کردن، آن را در موادی همچون ماست، روغن زیتون و آب پیاز می خوابانند.برای تهیه این کباب بعد از استراحت دادن ۲۴ ساعته گوش در مواد که ذکر شد, سپس آن را کباب می کنند.

۲- کباب ترش

بین کباب های پرطرفدار رشت و گیلان ,کباب ترش می باشد . این کباب از گوشت گوساله و هم گوسفند استفاده می شود که برای تهیه این کباب پیاز و سیر و رب انار و گردوی خرد شده را به گوشت اضافه میکنند.همچنین برای ترش شدن کباب هم از آب انار هم استفاده می کنند.

۳- مرغ ترش گیلانی

غذای بسیار خوشمزه ای است که از مرغ، لپه، پیاز، سبزی های معطر (تره، جعفری، گشنیز، نعناع، خالواش)، سیر، تخم مرغ و کمی آب نارنج  تهیه می شود ,سپس پس از جا افتادن غذا تخم مرغ همزده را به آن اضافه میکنند .پس از گذشت ۱۰ دقیقه آن را در کنار برنج سرو می کنند.

۴- میرزا قاسمی

میرزا قاسمی که اسم آن را زیاد شنیده اید تشکیل شده از بادمجان کبابی، سیر فراوان، رب، گوجه تازه و تخم مرغ که با با برنج و هم با نان سرو می شود از غذاهای بسیار خوشمزه رشت می باشد.

۵- ترش تره

خورشی بسیار خوشمزه که با برنج، سیر، تخم مرغ، آب نارنج یا آبغوره، انواع سبزی جات معطر (تره، جعفری، گشنیز، اسفناج و کمی نعناع و چوچاق)  تهیه می شود.این خورش که در بعضی اوقات هم ارد بهش اضافه میکنند با برنج کته یا نان و در کنار ماهی دودی یا ماهی شور میل میکنن.

۶- شوید قرمه

شوید قرمه رشت که تقریبا شبیه به قرمه سبزی است,اما با این تفاوت که سبزی آن شوید تازه است و برای ترش کردن آن به جای لیمو عمانی از گوجه سبز استفاده می کنند.همچنین مواد تشکیل دهنده آن گوشت قرمه شده، پیاز، ادویه جات، گوجه سبز و لوبیا قرمز است.

۷- آلو مسما

خورش دیگری که از بهترین غذاهای رشت و گیلان می باشد,آلو مسما است که با گوشت مرغ یا مرغابی تهیه می شود.مواد دیگر این خورش بادمجان، گوجه فرنگی، آلو بخارا، آلو سیاه، رب گوجه ترش، شکر و ادویه می باشد.این غذا کمی آب دار سرو می شود و برای تزیین این غذا در سفره از بادمجان سرخ شده و گوجه نیز استفاده می کنند.

۸- خورش فسنجان

یکی از خورش های مجلسی و بسیار معروف گیلان که در بیشتر مراسم های رسمی و عروسی ها پذیرایی میشود ,خورش فسنجان است.این خورش از گوشت مرغ یا مرغابی تهیه می شود که همچنین از گردوی آسیاب شده را به همراه رب انار می جوشانند و سپس مرغ یا مرغابی را به آن اضافه می کنند تا بپزد و خورش خوب جا بیفتد.نکته قابل توجه در پختن خورش فسنجان این می باشد که برای جا افتادن این خورش آن قدر به آن زمان می دهند تا گردو روغن بیندازد و گاهی برای این کار از تکه ای یخ یا کمی کدو حلوایی هم استفاده می کنند.

۹- واویشکا

این غذای غیر بومی در بین مردم رشت غذایی معروف می باشد که از دل جگر مرغ، گوسفند و حتا روده و جگر سفید گوسفند تهیه می شود و مواد تشکیل دهنده آن هم پیاز، ادویه جات، رب، سیب زمینی و تخم مرغ می باشد.این غذا به نام های دیگر ماننده جغور بغور و جزبز در تبریز هم معروف می باشد.

۱۰- انار بیج

خورشت بسیار لذیذ که عطر آن بسیار خوب می باشد تشکیل شده از گوشت قلقلی، سبزیجات معطر نظیر تره، جعفری، گشنیز ، گردو، رب انار و خود دانه های انار تهیه میشود .اگر این خورشت جا بیفتد و غلیظ باشد بسیار خوشمزه و عالی است.

۱۱-باقلا قاتق

معروف ترین خوراکی گیلان باقلا قاتق می باشد که این غذا از باقالی پوست کنده، شوید خشک، سیر کوبیده، نمک و زردچوبه و تخم مرغ تهیه میشود.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. صنعتی گفت:

    بهشون میادخوشمزه باشن یاروح و روان ادم بازی میکنن