آبشارمارگون در سپیدان

 آبشار مارگون بزرگ‌ترین و با شکوه‌ترین آبشارایران است که از نظر زیبائی و بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی رقابت می کند. این آبشاردر مرز استان فارس و استان کهگیلویه و بویراحمد می باشد و در کنار روستای مارگون قرار دارد . این روستا از توابع روستای کمهر از شهرستان سپیدان (اردکان سابق) است. آبشاری که با بلندای ۷۰ متر و عرض ۱۰۰ متر در دل ارتفاعات منطقه سپیدان،می باشد.این  آبشار بر زیبایی ‌های طبیعت بکر، دره‌ های سرسبز منطقه چون نگینی می ‌درخشد.

مسیر آبشار مارگون و روستاهای اطراف در فصل زمستان برف گیر بوده و گاهی راه های ارتباطی کاملاً قطع می شود. این آبشار در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالای کوه هیچ رودخانه ای نیست، بلکه از بدنه دیواره صخره ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آنها به بیرون ریخته میشود. از این حیث این آبشار هم بزرگترین و هم مرتفع ترین آبشار چشمه ای در جهان است. آبشار چشمه ،ابعاد مشخصی ندارد، چرا که هر روز چشمه ای جدید در حاشیه آبشار ایجاد شده، و گاه نیز چشمه ای آبش کم یا قطع می شود.


سپیدان و مناطق اطراف آن به دلیل کوهستانی بودن و داشتن ارتفاعی بالای ۲۲۰۰ متر آب و هوائی سرد دارد و به گفته شاهدان عینی در مواقعی از زمستان در این آبشار قندیل هائی از یخ تشکیل می شود.

آب این آبشار در گرم ترین فصل سال بسیار خنک و زیر ۱۰ درجه است، اما به علت جوشان بودن این آب، مانند آب چشمه، رفتن در آن یا نوشیدنش هیچ گونه عارضه ای مانند پا درد یا سرما خوردگی به دنبال ندارد.

در منطقه ، باغهای سیب زرد و سرخ فراوان دیده می شود. همچنین در ادامه مسیر رودخانه، انبوه درختان وجود دارد. در بین درختان جنگلی آنجا هم زالزالک و نوعی زرشک دیده می شود.رودخانه حاصل از این چشمه ها بسیار پر آب بوده و تا سپیدان امتداد دارد.

ساکنان منطقه را «لر»ها و کوچندگان «قشقائی» که بعضی از آنها ساکن شده اند، تشکیل می دهند. یکی از رسوم زیبای روستای مارگون این است که در هنگام جشن ازدواج، عروس و داماد و شرکت کنندگان در جشن با لباسهای زیبای محلی ساعتی را در کنار آبشار به شادمانی می گذرانند.

اگر روزی خواستید به دیدن این منطقه و آبشار بلند بالایش بروید، هم از شیراز و هم از یاسوج می ‌توانید به ‌سمت مقصد حرکت کنید. که از یاسوج دو راه و از شیراز یک راه وجود داردکه همه آسفالته هستند. اگر از شیراز راهی شدید تا به سپیدان بروید،۱۳۰کیلومتر تا آبشار مارگون فاصله دارید. اگر هم از یاسوج حرکت کردید، هم می‌ توانید به سپیدان بروید و هم به سمت کاکان، از کاکان هم ۶۵ کیلومتر تا منطقه زیبای آبشار راه در پیش دارید.همچنین از یاسوج به سمت سپیدان و آبشار مارگون ۱۲۰کیلومتر راه است.راه ماشین رو تا حدود ۸۰۰متری آبشار ادامه دارد و بقیه راه را باید پیاده رفت ، یک پیاده ‌روی جالب و به یاد ماندنی؛ پیاده ‌روی در راهی سنگ فرش که در نزدیکی آبشار به پله ‌هایی سیمانی می ‌رسد. در محوطه ورودی آبشار پارکینگی ساخته شده ، در اطراف پارکینگ سرویس بهداشتی و محوطه‌های مسطحی ساخته شده که برای اقامت و برپا کردن چادر مناسب است. در اطراف پارکینگ و در طول راه رسیدن به آبشار سطل زباله نصب شده است. اطراف این آبشار در فصل بهار بسیار سرسبز و دیدنی است.

مطالب مرتبط