راهنمای سفر به ارمنستان

کشور ارمنستان در منطقه ی قفقاز جنوبی قرار دارد و پایتخت آن شهر ایروان است. ارمنستان در مرز بین آسیا و اروپا و در میان دریای سیاه و دریای خزر واقع شده است. ارمنستان که یکی از همسایگان کشور ماست ، کشوری کوهستانی است که فقط ۱۰% از مساحت کل این کشور کمتر از ۱۰۰۰ متر ارتفاع دارد. مذهب اکثریت مردم ارمنستان ارمنی است. واحد پول ارمنستان درام است. اختلاف ساعت ارمنستان با ایران ۳۰ دقیقه است. دارای آب و هوایی خشک است . خط ساحلی ندارد و شهرهای کوماری و کارکلیس از مهم ترین شهرهای آن هستند.

 

جاذبه های گردشگری ارمنستان عبارتند از : ایروان ،دریاچه سوان ،بازارها ، موزه های ارمنستان و پارک دنیای آب ایروان .

 

 آب و هوای ارمنستان چگونه است ؟

ارمنستان دارای آب و هوای معتدل کوهستانی می باشد. در تابستان ارمنستان دارای آب و هوایی بسیار خوب بوده و در مدت کوتاهی به حدود ۳۰ درجه سانتیگراد هم می رسد. ارمنستان به عنوان کشوری آفتابی شناخته شده است. زمستان در ارمنستان سرد و برفی است. آب و هوای پاییزی در ارمنستان طولانی است و به حیات رنگارنگ گیاهان شهرت دارد، در حالی که بهار کوتاه است.

بهترین زمان برای سفر به ارمنستان چه زمانی است ؟

بهترین زمان برای سفر به ارمنستان در فصل پاییز ، اواسط شهریور تا اواسط آذر و فصل بهار می باشد. اگر از سرمای زمستان گریزانید هر زمانی بین اردیبهشت تا آذر زمان خوبی برای سفر شما می باشد, ولی اگر به اسكی علاقه دارید، پیست اسکی تساقكادزور جای مناسبی برای دوستداران ورزشهای زمستانی می باشد که تا شهر ایروان فقط چهل دقیقه فاصله دارد و بهترین زمان برای سفر فصل زمستان ،از اوایل دی ماه تا اواسط فروردین ماه می باشد.

 

حمل و نقل عمومی در ارمنستان چگونه است ؟

حمل و نقل عمومی در ارمنستان ارزان است و می توان بیشتر سفرهای درون شهری را با مینی بوس و اتوبوس انجام داد. سفرهای برون شهری را نیز شما می توانید با مینی بوس و اتوبوس انجام دهید و تنها مشکل آن اینست که نمی توانید به مراکز گردشگری بصورت مستقیم دسترسی داشته باشید. اما در مناطق نزدیک آن ها و روستاها می توانید وسیله پیدا کنید و در اکثر روستاها و مناطق مسکونی برای ایروان وسیله وجود دارد. مینی بوس ها در ارمنستان کرایه را بصورت نقدی دریافت می کنند.

 

 رفت و آمد با تاکسی در ارمنستان چگونه انجام می شود ؟

برای مسافرت به ارمنستان بوسیله ی اتومبیل شخصی می بایست گواهینامه ی بین المللی داشته باشید. همچنین در ارمنستان می توانید از موسسات مختلفی از جمله Europacar اتومبیل کرایه کنید و می توانید راننده هم به همراه اتومبیل درخواست کنید. می توانید با تاکسی با نقاط مختلف بروید تاکسی ها بصورت مسافتی هزینه خود را محاسبه می کنند که حدود ۱۰۰ درام برای هر کیلومتر است.

جابجایی با قطار در ارمنستان چگونه انجام می شود؟

یکی از وسایل جابجایی در ارمنستان قطار است اما چون بیشتر راه آهن های ارمنستان متعلق به زمان شوروی است که فرسوده است و قطار ها آرام حرکت می کنند شما با قطار می توانید به گیومری (کومایری) و یا کنار دریاچه سوان بروید.

 

 خرید و فروش در ارمنستان با چه واحد پولی انجام می شود ؟

 در تمام ارمنستان درام پذیرفته می شود که واحد پولی آن است. البته در خریدهای ببشتر دلار و یورو  را نیز به راحتی قبول می کنند و ممکن است ریال ایران را هم قبول کنند اما تنها به آن اطمینان نکنید. عموما نرخ تبدیل ارز در ارمنستان بصورت رقابتی تعیین می گردد و اماکن مختلفی برای تبدیل پول وجود دارد. در شهرهای بزرگ نیز عموما ای تی ام ATM یافت می شود.در ارمنستان از کارت های اعتباری استفاده نمی شود.

میزان مالیات در ارمنستان چقدر است ؟ 

در ارمنستان مالیات ها معمولا در قیمت ها محاسبه می گردد به جز در موارد خاصی همانند هتل ها. در ارمنستان چانه زدن متداول نیست ولی برای خرید های بزرگ سعی می کنند که قیمت را کاهش دهند. در برخی از رستوران ها و کافه ها هزینه ی گارسون جدا حساب می شود و می بایست در این مورد سوال کنید.

قوانین مربوط به مصرف دخانیات در ارمنستان چیست ؟

مصرف دخانیات در اماکن عمومی ارمنستان به صورت کلی ممنوع است. استفاده از دخانیات در ارمنستان یکی از بالاترین نرخ ها را دارد.

 نکات ایمنی که در سفر به ارمنستان می بایست رعایت کنید ، عبارتست از : آمار جرائم در ارمنستان بالا نیست و در حال افزایش است. در خیابان ها ممکن است افرادی که مشروب خورده اند مشکلاتی ایجاد کنند. مراقب برخی از خودپردازها هم باشید تا حساب شما را خالی نکنند. خانم های بدون همراه می بایست مراقب باشند و بعد از غروب آفتاب بصورت تنهایی به خیابان نروند.

 

نکات سلامتی که می بایست در ارمنستان رعایت کنید :

سعی کنید در سفر غذاهای خوب بخورید اما زیاد غذا نخورید. ارامنه بخاطر حس مهمان نوازی خود ممکن است آنقدر به شما غذا بدهند که دیگر نتوانید بخورید. آب و غذا عموما سالم هستند اما می بایست مراقب باشید. شما بطری های مختلف آب معدنی را براحتی در خیابانهای شهرها و روستاها خواهید یافت.

مطالب مرتبط