جاذبه های گردشگری قشم جزیره ی هنگام

یکی از دیدنی های استان هرمزگان ، جزیره ی هنگام است. این جزیره ۵۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و در جنوب جزیره ی قشم واقع شده است و دارای معادن نمک ، خاک و سرب است. جزیره ی هنگام به شکل مخروط ناقصی است که در کرانه های جنوبی جزیره ی قشم واقع شده است.

فاصله جزیره ی هنگام تا بندرعباس حدود ۴۳ مایل دریایی و تا شهر قشم حدود ۲۹ مایل دریایی می باشد . این جزیره دارای ارتفاعات پست آهکی است و بلندترین نقطه آن کوه ناکس با ۱۰۶ متر ارتفاع است . طولانی ترین قطر جزیره از« روستای هنگام کهنه » تا « روستای هنگام جدید » و به فاصله ی ۹ کیلومتر است. این جزیره در موقعیت جغرافیایی N263912 E555248 واقع است.

فعالیت اقتصادی اکثر اهالی جزیره ، ماهی گیری و صیادی است. تاسیسات بندری انگلیسی ها از نقاط دیدنی جزیره است. از دیگر جاذبه های این جزیره می توان به صید کوسه در اطراف جزیره ، سواحل مرجانی ، خاکی حاوی آهن ، لاک پشتهای بزرگ و زیبا و دلفین های بسیار زیبای دریایی ، سواحل زیبای صخرهای و شنی ، آکواریم های طبیعی و آهون اشاره کرد. شنا و غواصی در سواحل جزیره و تماشای لاکپشت های دریایی، سواحل زیبای صخره‌ای و شنی هم که جای خود را دارد.

تنها پارک کروکودیل کشور در جزیره ی هنگام قرار گرفته است . پارک کروکودیل” نوپک “مهم‌ترین مرکز گردشگری ساخته شده در این جزیره دیدنی و اولین مزرعه پرورش کروکودیل کشور است. برای فراهم شدن امکان اقامت طبیعت گردان در نزدیکی این پارک یک کمپینگ دائمی در نظر گرفته شده است. آب‌تنی در آب‌های نیلگون  و شفاف خلیج فارس یکی دیگر از جاذبه های آن است.

دیدنیهای جزیره هنگام بصورت خلاصه عبارتند از : 

جاذبه روستای قدیم و جدید هنگام : جزیره هنگام شامل سه روستا است. به نام های هنگام قدیم، هنگام نو و غیل. جاده های ارتباطی این روستاها سوشه ای است. روستای هنگام نو شنی می باشد و برای پهلو گرفتن قایق ها مناسب است و روستای غیل بین ۲ روستای نو و قدیم هنگام قرار دارد.

جاذبه تاسیسات بندری انگلیسی ها : انگلیسی ها در زمان حکومت قاجار وارد جزیره ی هنگام شدند و خانه ها و تاسیساتی نظیر انبار زغال، تلگراف خانه و غیره در این جزیره بوجود آوردند. در گذشته انگلیسی ها به دلیل موقعیت مهم جغرافیایی به این جزیره بسیار توجه داشتند. لذا تاسیسات بندری، دریانوردی و ساختمان های متعددی در آن ایجاد نمودند و از همان محل بر خط کشتی رانی خلیج فارس نظارت داشتند. به اعتقاد انگلیسی ها، این جزیره به دلیل داشتن سواحل عمیق و مناسب برای لنگر انداختن کشتی ها و داشتن چاه های آب، همچنین به دلیل واقع شدن در منطقه ی استراتژیک نظامی، دارای اهمیت بسیار بوده است.

جاذبه کوه و خاک های قرمز: در جزیره هنگام کوه ها و خاک هایی به رنگ قرمز وجود دارد که به گلک معروف است. این خاک در صنعت سنگ های تزئینی برای ساخت ساختمان ها کاربرد دارد و همچنین کاربرد دیگر خاک قرمز یا گلک این است که مردم این منطقه، برای تهیه نوعی مربا که به مربای سوراخ معروف است، از آن استفاده می کنند. در مناطق مرکزی جزیره، خاک قرمز برای ساخت و ساز اسکله و سایر تاسیسات مورد نیاز هم کاربرد دارد.

جاذبه پارک کروکودیل نوپک: پرورش کروکدیل که یکی از انواع پرورش جانوران است با هدف بهره برداری اقتصادی ، همراه با حفظ محیط زیست صورت می گیرد. پارک نوپک اولین پارک در ایران است که محیطی را برای پرورش کروکودیل ها در نظر گرفته و با توجه به شرایط اقلیمی منطقه ، سعی دارد تا این جزیره را به یکی از قطب های صنعت جدید در کشور تبدیل نماید.

مطالب مرتبط