گالری تریتیاکف مسکو

یکی از بزرگ ترین موزه های هنری جهان با گنجینه ای از تابلوهای نقاشی با ارزش در سمت راست رود مسکو، نزدیکی میدان سرخ، که ساختمان نسبتاً کوتاهی می باشد. این گنجینه ی هنری به نام بنیان گذار آن تریتیاکف نام گذاری شد.

 

نزدیک به ۱۵۰ سالی که از تأسیس این موزه می گذرد، بیش از ۴۰ هزار تابلو نقاشی، پیکر و شمایل، کار نقاشان نامی و هنرمندان روس در آن گرد آمده است. علاقه مندان برای بازدید کامل باید از ۵۲ تالار موزه عبور کنند.

 

شمایل های مذهبی این موزه از حیث رنگ های درخشان و اندازه های دقیق، کمپوزیسیون بسیار جالب توجهی دارند.

آثار باراویکوفسکی نقاش بزرگ آخر سده ی هجدهم، لویتسکی، تراپینین و پیکره های ساخته ی دست شوبین از جمله آثار این موزه است.

 

تعداد بازدیدکنندگان از گنجینه ی هنری تریتیاکف روز به روز بیشتر می شود. در سال ۱۸۸۱ حدود ۸ هزار نفر برای تماشا به این گنجینه ی هنری مراجعه کرده بودند اما در سال های اخیر تعداد بازدیدکنندگان به بیش از ۱/۵ میلیون نفر رسیده است.

 

پاول تریتیاکف از سال ۱۸۵۶ جمع آوری تابلوهای نقاشان روسی را آغاز نمود. این کار او به ایجاد گنجینه هنرهای ملی منجر شد.

پاول میخایلوویچ تریتیاکف در سال ۱۸۳۲ متولد شد و تا آخر عمر در سال ۱۸۹۸ در این موزه خدمت می کرد و در معروف نمودن آثار هنری روسیه، زحمات فراوانی کشید که مورد توجه هنرمندان و حتی سیاست مداران واقع شد و مورد حمایت افراد فرهنگ دوست قرار گرفت. حتی پس از انقلاب سال ۱۹۱۷ در روسیه این گنجینه ی هنری نام خود را حفظ کرد و شهرت جهانی یافت.

 

تابلوهای گنجینه ی هنری تریتیاکف نه تنها به لحاظ هنری، بلکه از نظر اجتماعی هم جالب توجه است. از روی تابلوها می توان با آداب و رسوم زندگی مردم روسیه در قرون گذشته آشنا شد.

تابلوهای نقاشی بریولف با دیدی روانشناسانه کشیده شده و از این لحاظ ظرافت و دقت خاصی دارد.

 

کارهای نقاشانی مانند ونتسیانف، تراپینین، فدوتف و بسیاری آثار دیگر که در این گنجینه وجود دارد، از بهترین آثار هنری رئالیستی جهان به شمار می روند. آثار با عظمت رپین مانند دسته ی مذهبی در ایالت کورسک، منتظر نبودند و ایوان مخوف نیز از ذخایر این محل محسوب می شوند.

 

تابلوهای نقاش دیگری به نام ایوانف که از جمله نقاش های رئالیست به شمار می آید، جنبه ی مذهبی دارد. برجسته ترین اثر او پرده ی نقاشی ظهور مسیح بر مردم است که از سال ۱۸۳۲ به ذخایر این گنجینه ی هنری اضافه شد.

شما نیز اگر به دنبال دیدن موزه ای با آثار ناب هستید باید حتما از این مکان بازدید کنید.

 

مطالب مرتبط