راهنمای سفر به سریلانکا

کشور سریلانکا با سرمایه گذاری بر روی صنعت توریسم توانسته است خود را در میان کشورهای توریستی قرار دهد. این کشور به لحاظ برخورداری از طبیعت  بکر دست نخورده و زیبا ، مناظر تاریخی و باستانی و با یک تمئن به قدمت تقریبا  ۳ هزار ساله مسافران زیادی را به سمت خود کشانده است .صنعت گردشگری یکی از دامد های ارزی کشور سریلانکا محسوب می شود و پس از نیروی کار، منسوجات و چای ,مقام چهارم را داراست به عبارتی دیگر صنعت گردشگری سریلانکا، ۲۰ درصد از تولید ناخالص ملی در سریلانکا را تشکیل می دهد.

ایرانیانی که مایل به سفر توریستی به سریلاتکا هستند می توانند ویزای توریستی یک ماهه را در فرودگاه کلمبو دریافت نمایند.

جزیره سریلانكا فقط ۱۹ كیلومتر از هند فاصله دارد  و با مساحتی در حدود ۶۵ هزار و ۶۲۵ کیلومتر مربع در اقیانوس هند در منتهی الیه آسیای جنوبی قرار گرفته  است .آب و هوای آن در سواحل، گرمیسری و در قسمتهای مرتفع داخلی، معتدل است. میانگین بارش سالانه در شمال و شرق كشور، به ۱۰۰ سانتی متر و در جنوب و غرب، به بیش از ۲۰۰ سانتی متر می رسد. این کشور ، ذخایر معدنی اندكی دارد، ولی از نظر كشاورزی بسیار فعال بوده و محصولاتی چون، نارگیل – چای و كنف درآن كشت می شود. صنایع مهم و عمده آن عبارتند از: صنایع غذایی – نساجی- شیمیایی لاستیك سازی و تولید كائوچو می باشد.

 

 

دین رسمی این کشور«بودایسم» می باشد و بوداییان ۷۰درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند .پیروان مذهب هندو ۱۶درصد می باشند و باقی ساکنین این کشور را مسیحیان و مسلمانان تشکیل می دهند. زبان سین هالی در سریلانکا زبان رایج و رسمی است اما مردم این کشور به زبان های تامیلی و انگلیسی نیز صحبت می کنند. زبان تامیلی که تامیل ها و مسلمانان به آن تکلم می کنند از زبان های کهن جهان است. بالغ بر ۸۰ میلیون نفر در هند، سنگاپور، برمه، اندونزی، ویتنام و برخی کشورهای شرق آسیا به زبان تامیلی تکلم می کنند .زبان انگلیسی نیز با توجه به حضور انگلیسی ها در گذشته این کشور به عنوان زبان ارتباطی به رسمیت شناخته شده و کاربرد نسبتا مهمی در سریلانکا دارد .

در سریلانکا اقوام و نژادهای گوناگونی زندگی می کنند که عبارتند از  :  نژاد سین هالی (Sinhalese) مهمترین نژاد در سریلانکا و حدود ۷۴ درصد کل جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. سین هالی ها از اقوام مردم آریایی هستند که از شمال هند به سریلانکا مهاجرت کردند. اقوام سین هالی بیشتر در مرکز و جنوب سریلانکا پراکنده هستند.  تامیلی ها (Tamils) از دیگر نژادهای مهم در سریلانکا محسوب می شوند و ۱۸ درصد جمعیت این کشور را در بر می گیرند. تامیل ها به دو دسته «سیلانی و تامیل هندی تقسیم می شوند. اقوام تامیل که بزرگترین اقلیت نژادی در سریلانکا را تشکیل می دهند بیشتر در ایالت های شمالی و شمال شرقی ساکن هستند. برگرها (Burghers) اوراسیان ها (Eurasians) چینی ها و مالای ها نیز یک درصد جمعیت نژادی در سریلانکا را تشکیل می دهند.

 

 

آب و هوای سریلانکا :

آب و هوای سریلانکا در سواحل گرمسیری و در قسمت های مرتفع داخلی معتدل است. میانگین بارش سالانه در شمال و شرق به ۱۰۰ سانتی متر و درجنوب و غرب به بیش از ۲۰۰ سانتی متر می رسد. درجه حرارت تقریبا بین ۲۸ تا ۳۲ درجه سانتیگراد می باشد. در نواحی کوهستانی معتدل و درجه حرارت در این مناطق تا ۱۶ درجه می رسد. به علت بارندگی شدید بیماریهای چون تب ویروسی که عامل انتقال آن نوعی پشه است وجود دارد  برای همین توصیه می شود از خوابیدن در فضای باز دوری کنید و از رستوران ها و مراکز معتبر برای دریافت خدمات خود استفاده کنید.

آمارهای موجود، نشان می دهد که ورود نزدیک به ۶۰۰هزار گردشگر در سال به سریلانکا، نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار برای این کشور در آمد در پی داشته است. این کشور دارای ۱۹استان و  ۲۵شهر بزرگ است. شهر کلمبو پایتخت و یکی از مهمترین بنادر تجاری سریلانکا در غرب این جزیره واقع گردیده است. شهر «جایاوارداناپورا» در ۲۰ کیلومتری شرق کلمبو نیز به عنوان پایتخت سیاسی سریلانکا در نظر گرفته شده است. «کندی»، «جفنا»، بندر «ترینکومالی»، «باتیکولا»، «پوتلام»، «دهی والا» دیگر شهرهای مهم سریلانکا محسوب می شوند. نیروی کار، منسوجات، چای، گردشگری و سنگ های قیمتی عمده صادرات سریلانکا را تشکیل می دهند. نزدیک به ۹۰درصد از مردم سریلانکا باسواد هستند. تعطیلات رسمی در سریلانکا ۲۶روز است که سه روز عید سعید فطر، عید قربان و عید میلاد پیامبر(ص) نیز تعطیل رسمی این کشور محسوب می شوند.

 

 

سریلانکا جاذبه های توریستی متعددی دارد  که  گردشگران را از سراسر جهان به خود جذب می نماید :

سواحل زیبا و طبیعت همیشه سبز آن با ورزشهای آبی متنوع .

پارکهای جنگلی و حیات وحش .

آثار باستانی و تماشای مراسم و فستیوال های خاص و ویژه .

 

سریلانکا با داشتن ٧ مکان که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند از این نظر کشوری غنی می باشد. ١- شهر باستانی سیریگیا ٢- شهر باستانی پولونارووا ٣-معبد طلایی دامبولا ۴- شهر قدیمی گاله و قلعه آن ۵- شهر مقدس آنارادهاپورا ۶- شهر مقدس کندی ٧- منطقه حفاظت شده طبیعی سینهاراجا .

 

در صورتی که قصد خرید دارید تاکید بر کالاهای تولید داخل این کشور داشته باشید. البته تعدادی از تولید کنندگان مطرح پوشاک دنیا در این کشور کارخانه های تولیدی دارند و در این صورت قیمت ها مناسب است.  در صورتی که قصد استفاده از طبیعت را دارید سواحل جنوبی جزیره که در عین امن بودن معروفیت جهانی دارند – بنتوتا – اطراف گاله – و همچنین ولیگاما و میریسیا و… توصیه می شود. البته بنتوتا برای کسانی که مایل به انجام ورزش های آبی هستند مناسب تر است و سواحل دور تر مانند میریسیا برای کسانی که مایل به آرامش بیشتر هستند بهتر است.سریلانکا محل مناسبی برای زندگی انواع حیوانات است. برای بازدید از پارکهای جنگلی کرایه یک دستگاه جیپ ضروری است .اما پارک طبیعی باندوله در بین هامبانتوتا و تیسا در جنوب جزیره هم امن و هم زیبا است  اما با توجه به فاصله زیاد آن تا کلمبو در صورت محدودیت زمانی و چند منظوره بودن سفر , پارک های مرکزی جزیره توجه بیشتری دارند. در سریلانکا فقط ذر ماه های دسامبر و ژانویه یافتن هتل مناسب کمی مشکل است. در بقیه ماه ها اکثر هتل ها جای خالی دارند. همچنین می توان سیم کارت تلفن های اعتباری اپراتورهای دایالوگ و موبیتل را در فرودگاه با قیمت ۵٠٠ روپیه تهیه کرد. دایالوگ بهترین پوشش را در سریلانکا دارد اما موبیتل نرخ هایش پایین تر است. دیگر اپراتورها محدودیت های بیشتری دارند. تهیه سیم کارت هم در فرودگاه ساده تر است زیرا در شهر یا باید غیر رسمی و گرانتر بخرید و یا اینکه دفاتر مدارک بیشتری می خواهند.

مطالب مرتبط