راهنمای سفر به نجف

شهر مذهبی نجف در کشور عراق واقع شده است. آرامگاه امام علی (ع) در این شهر  می باشد ، وجود این آرامگاه به شهرنجف معنویت خاصی بخشیده است. در تمامی ایام سال زائران زیادی برای زیارت به نجف می روند اما در برخی ایام خاص مانند اعیاد یا شهادت امامان، تعداد زائران و گردشگران به بیشترین مقدار می‌رسد. بهتر است قبل از هر سفری برای آن برنامه ریزی کرده و مقصد را کاملا شناخت تا دچار مشکل نشد. مدفن چند تن از امامان شیعه در شهر نجف است و به همین دلیل شهر نجف ، یکی از قطب های گردشگری مذهبی بخصوص برای شیعیان است. این شهر بدلیل وجود آرامگاه امام اول شیعیان و یکی از مهم‌ترین شهرهای عراق است و در گذشته بسیاری از عالمان دینی و مراجع برای تحصیل علوم دینی به‌ این شهر می‌آمدند.

اطلاعات ضروری برای سفر به شهر نجف 

اختلاف ساعت شهر نجف با ایران ۱/۵- ساعت است. زبان رسمی این کشور عربی و کردی است.واحد پول آن دینار عراق است. نوع برق شهری در شهر نجف ۲۳۰ ولت/ ۵۰ هرتز (دو شاخه‌ی نوع C/D/G) می باشد. کد کشورعراق ۹۶۴++ می باشد. کد شهری نجف ۳۳ است.شماره تلفن‌های اضطراری در شهر نجف عبارتند از:

پلیس: ۱۲۲۱۰۴

آمبولانس: ۱۲۲

آتش نشانی: ۱۲۲۱۱۵

جهت رانندگی: راست

فرودگاه بین المللی: فرودگاه النجف.

وضعیت آب و هوایی شهر نجف 

وضعیت آب و هوای شهر نجف در تابستان گرم و خشک و در زمستان سرد و سوزناک است. در روزهای گرم تابستان که گرما شدت می گیرد ، مردم‌ به‌ سردابه‌‌هايى‌ حفر شده‌ در دل‌ زمين‌ پناه‌ می‌برند. اين‌ سردابه‌ها به ‌شكلى‌ بديع‌ و با عمق‌هايى‌ متفاوت‌ حفر شده‌اند. دلیل این اختلاف دما در نجف، موقعیت جغرافیایی آن است. در تابستان‌ دمای هوا بسیار بالا می‌رود و بادهاى‌ داغ‌ «سموم‌» مى‌وزد؛ به‌ گونه‌اى‌ كه‌ دماى ‌آن‌ در تابستان‌ به‌ ۴۵/۵ درجه‌ سانتيگراد مى‌رسد. اما سرماى‌ آن‌ به‌ حدى‌ است‌ كه‌ آب‌ منجمد شده و دما به‌ صفر درجه‌ و گاه‌ به‌ پايين‌تر‌ از آن‌ نيز مى‌رسد.

بهترین زمان سفر به شهر نجف

سفر به نجف و عتبات عالیات بصورت تور برگزار می شود. باتوجه به وضعیت امنیت عراق و جنگ‌های داخلی و مبارزه با تروریست در این کشور، به هیچ وجه به‌صورت انفرادی به این کشور سفر نکنید. سفر به‌ کشور عراق معمولا به‌صورت ترکیبی اجرا می‌شود و زائران را به شهرهای زیارتی کربلا، نجف، کوفه، کاظمین و در صورت امکان و برقراری امنیت به سامرا می‌برند. معمولا سفرهای زمینی برای شهرهای مرکزی کشور، ۹ روز طول می‌کشد و پس از عبور از مرز، کاروان وارد شهر نجف، کربلا و سپس کاظمین می‌شود. سفرهای هوایی معمولا ۷ شب طول می‌کشد. پروازهای ایران به مقصد فرودگاه بغداد یا نجف می باشند و پس از آن با اتوبوس‌های کشور عراق زائران را به دیگر شهرهای زیارتی کربلا و کاظمین منتقل می کنند. اگر از طریق آژانس‌های هواپیمایی اقدام به ثبت نام در تورهای عتبات عالیات کنید، این آژانس‌ها اقدام به گرفتن ویزای شما می‌کنند و شما دیگر دغدغه‌ی گرفتن ویزا نخواهید داشت، اما اگر خواستید به‌‌صورت انفرادی سفر کنید حتما برای اخذ ویزا از شهر خود اقدام کنید تا در مرزها گرفتار کلاهبردارها نشده و در مرز بیش از اندازه معطل نشوید.

هزینه هاستل‌ها (خوابگاه) و هتل‌ها

همان طور که گفتیم ، بهترین راه برای سفر به عتبات عالیات سفر با کاروان‌هاست. در این سفرها شما می بایست یکی از هتل های طرف قرارداد کاروان را انتخاب کرده و در تور ثبت نام کنید. در گذشته هتل های این کشور از کیفیت خوبی برخوردار نبودند اما بعد از سقوط نظام بعث عراق و باز شدن پای زائران ایرانی و دیگر شیعیان به این کشور، کمی وضعیت و کیفیت هتل‌های شهرهای زیارتی بهبود یافته است. بهترین هتل‌های نجف هتل «نورالعباس»، «الغالب»، «نورالنجف» و «المروج» هستند.

هزینه ی خوراک و مواد غذایی در نجف 

اگر همراه با کاروان ها به نجف بروید ، این تورها تهیه‌ی صبحانه، ناهار و شام شما را خود بر عهده دارند و در هتل‌ها غذاهای با کیفیت به مسافران عرضه می‌کنند. اما اگر قصد دارید به‌صورت انفرادی به این سفر مشرف شوید توصیه می‌شود در رستوران‌های بین راهی غذا نخورید چون به‌دلیل کیفیت پایین و عدم رعایت کامل بهداشت، احتمال مسمومیت بسیار بالا است. از بهترین رستوران‌های این شهر می‌توان به رستوران «سوباط» در خیابان «مصطفی جمال الدین» نجف اشاره کرد.

توصیه هایی برای صرفه جویی در هزینه ها

سفر با کاروان ها از نظر هزینه به صرفه تر است.

از آنجا که بسیاری از ایرانیان به زبان عربی تسلط ندارند در صورت سفر به صورت انفرادی ممکن است در دام کلاهبرداران گرفتار شوند.

ثبت نام در تورهای سازمان حج و زیارت این امکان را به شما می دهد که در ایام شلوغ ، دغدغه ی پیدا کردن هتل را نداشته باشید.

در ماه محرم و صفر و در آستانه ی اربعین حسینی مردم نجف میزبان زائران اهل بیت هستند.

اگر به زیارت حرم امام علی (ع) مشرف شدید، وقت خود را در بازارهای این شهر تلف نکنید. بازارهای نجف پر از جنس‌های نامرغوب چینی هستند و با با خرید چنین اجناسی فقط سرمایه‌ی کشور خود را به هدر داده و به اقتصاد ایران ضرر می‌زنیم. سوغات نجف مهر، تسبیح و در نجف است که بسیار مشهور است.

جاذبه های گردشگری شهر نجف 

گردشگری مذهبی مهم ترین نوع گردشگری موجود در شهر نجف است که مهم ترین آن ها حرم امام علی (ع) است.

حرم مطهر امام علی (ع)

حرم حضرت علی (ع) در مرکز شهر نجف قرار دارد و اصلی ترین جاذبه ی گردشگری مذهبی این شهر است.این حرم تا زمان حکومت هارون الرشید مخفی بود و پس از علنی شدن مکان آن اولین بارگاه و ساختمان حرم را هارون الرشید بنا کرد. در دوره‌های دیگر تاریخ نیز این صحن و سرا تکمیل شد تا به شکل امروزی در آمد. امروزه توسعه‌ی حرم هنوز هم ادامه دارد و ایرانیان در این کار مشارکت می‌کنند.

مساجد و اماکن موجود در آستان مقدس امیرالمومنین عبارتند از :

مسجد عمران بن شاهین

این مسجد که از قدیمی ترین مساجد نجف است ، در شمال صحن مطهر قرار گرفته است. درب ورودی آن در قسمت راست راهروی ورودی باب شیخ طوسی قرار دارد. مقبره‌ی «آیت الله سید کاظم یزدی»، «علامه سید محمد کاظم» و چند عالم دیگر در این مسجد قرار گرفته است.

مسجد الراس

این مسجد در غرب صحن مطهر و متصل به رواق بنا شده و برای علت نام‌گذاری آن دو احتمال وجود دارد؛ اول آن که چون این مسجد در مقابل سر مبارک حضرت قرار گرفته، احتمال دارد مسجد الراس نامیده شده باشد و دیگر آن که از امام صادق (ع) روایتی وجود دارد  که می‌گوید سر مقدس امام حسین در این مکان قرار دارد.

مسجد الخضرا 

این مسجد در ضلع شرقی صحن مطهر قرار دارد. این مسجد محل تدریس «آیت الله عظمی خویی» بود.

حسینیه صحن شریف

این حسینیه در قسمت شمال صحن مطهر واقع شده و درب آن از ایوان سوم از زاویه‌ی شمال شرقی باز می‌شود.

ایوان العلما

این ایوان در وسط ضلع شمالی رواق مطهر قرار دارد و از آنجایی که عده‌ای از علمای بزرگ در آن مدفون هستند به این اسم نامیده شده است.

تکیه‌ی بکتاشیه

این تکیه در شمال مسجد الراس و ضلع غربی حرم مطهر قرار دارد که دارای ۳ در می‌باشد۲ در به ایوان‌های داخل صحن باز می‌شود و در دیگر به ضلع غربی بیرون حرم.

مقام امام صادق

این مقام نزدیک درب مسجد الراس قرار دارد و روایت شده است که امام صادق هنگامی که به زیارت جدش آمده بود، در این مکان نماز خوانده است.

موضع الاصبعین

این مکان در ضریح مطهر و مقابل صورت امام قرار دارد و از اماکن شریف محسوب می‌شود و دارای خصوصیات بزرگی است. (این مکان همان جایگاه دو انگشت در حرم مطهر است که ماجرای آن نقل شد.)

قبر حضرت آدم و نوح

طبق روایات قبر حضرت نوح و آدم نیز در این شهر قرار گرفته است و امام صادق در این باره حدیثی دارند که می‌گوید: هرگاه حضرت علی را زیارت کردی، بدان که حضرت آدم و حضرت نوح را نیز زیارت کرده‌ای.

قبرستان وادی السلام

قبرستان وادی السلام در قسمت شمالی حرم امیرالمومنین قرار دارد و با بیش از ۵ میلیون قبر، بزرگترین قبرستان دنیا محسوب می‌شود. شهرت این قبرستان به‌دلیل وجود روایاتی است که این قبرستان را محل رجعت تعدادی از پیامبران و امامان مومنین در روز رجعت می‌دانند. از افراد سرشناسی که در این قبرستان دفن شده‌اند می‌توان به حضرت هود و صالح، آیت الله سید جمال الدین گلپایگانی، آیت الله سید محمد باقر صدر، آیت الله سید جمال الدین افجه‌ای، آیت الله سید علی قاضی طباطبایی، رییس علی دلواری، لیلا قاسم، شعبان دوشلی و آیت الله حیدرقلی سردار کابلی اشاره کرد.

مقام صاحب الزمان (عج) در وادی السلام

این مکان سال‌ها است که به مقام حضرت مهدی شهرت دارد و دارای گنبد سبزی است که در مسیر ماشین روی وادی السلام قرار دارد.

مقام زین العابدین

در برخی از روایات آمده که هرگاه امام سجاد (ع) برای زیارت جدشان به نجف می‌آمدند، در مکانی اقامت کرده و به نماز و عبادت مشغول می‌شدند که در غرب شهر نجف قرار دارد.

آرامگاه کمیل 

کمیل بن زیاد نخعی از یاران شجاع و باوفای امیرالمومنین و فرزندان ایشان بود که حضرت علی دعای «خضر» را به کمیل آموخت و به دعای کمیل شهرت یافت.مرقد مطهر کمیل در مسیر نجف به کوفه، در منطقه‌ی ثویه (حی الحنانه) نزدیک مسجد حنانه قرار دارد.

مسجد سهله 

مسجد سهله از مشهورترین مساجد اسلامی است که منتسب به امام مهدی (عج) است. این مسجد در شرق نجف (شهر کوفه‌ی قدیم) و در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی حرم امام علی (ع) قرار دارد. مسجد سهله از جایگاه معنوی و منزلت ویژه‌ای برخوردار است. در روایات آمده که مکان اقامت (خانه) امام زمان در دوران حکومت خود، مسجد سهله خواهد بود.

مسجد حنانه 

کربلا در مسیرشان به سمت کوفه سر مقدس سیدالشهدا را در این محل بر زمین گذاشتند و زمین ناله سر داد. بعدها در این مکان مسجدی ساختند و به یاد آن ناله، نام مسجد را «حنانه» گذاشتند. مسجد حنانه بین نجف و کوفه، نزدیک قبرستان «ثوی» و مرقد کمیل قرار دارد.

بیت امام خمینی (ره)

در مهر ماه ۱۳۴۴ امام خمینی و فرزندشان آیت الله حاج آقا مصطفی خمینی به عراق تبعید شدند. نزدیک به ۱۲ سال، امام خمینی در خانه‌ای ساده و محقر در محله‌ی «حویش» نجف زندگی کرد و امروزه نیز می‌توانید از این خانه بازدید کنید.

آثار تاریخی موجود در شهر نجف

قصر خورنق

این قصر اقامتگاه یزدگرد یا بهرام  بوده که در دو كیلومترى نجف ساخته شده است. در شعر عصر جاهلى عرب «قصر خورنق» یكى از عجایب سى گانه جهان شمرده مى‌شود كه ساخت آن شصت سال به طول انجامیده است. قصر خورنق تا زمان فتح عراق توسط مسلمانان، در اختیار دست نشانده‌هاى حكومت ساسانى بود. پس از آن دوران حاكمان مسلمان، یكى پس از دیگرى، به توسعه و ترمیم آن پرداختند. اما پس از دوران منصور، قصر خورنق رو به ویرانى رفت و تا چندى پیش برخى از پایه‌هاى آن قصر باقى بود اما امروزه اثرى از آن نیست.

مقبره ذی الکفل

مقبره‌ی ذی‌ الکفل در ۴۰ كیلومترى جاده نجف به حله، در كنار فرات و در یك آبادى به نام «ذى الكفل» قرار دارد که آرامگاه پیامبر بنى اسرائیل است. این پیامبر چون كفیل یهودیان بود او را ذى الكفل مى‌خواندند.

برج نمرود

بالاتر از آبادی ذی الکفل و در کنار شط، تپه‌اى قرار دارد كه بر فراز آن برجى از آجر ساخته شده و داراى سرداب و زیرزمین است. گفته می‌شود حضرت ابراهیم علیه السلام را از این محل به آتش انداخته‌اند. این برج و تپه از آثار شهر باستانى بابل است و با وجود تخریب و فرسودگى هم چنان استوار مانده است.

غذاهای سنتی نجف

غذاهای سنتی نجف اشرف عبارتند از  : خورشت قیمه ی نجفی که در عراق بسیار مشهور است و به عنوان غذای نذری میان زائران و مسافران در ایام ماه  محرم و صفر و هم‌چنین ایام شهادت امیرالمومنین در شهر پخش می‌شود. امکان ندارد که در این ایام کسی در شهر گرسنه بماند. از دیگر غذاهای خوشمزه‌ و محلی نجف وعراق می‌توان به ته چین عراقی،  بامیه، البریانی، دولما، کباب، فاضولیا و حققا اشاره کرد.

در سفر به نجف به چه نکاتی توجه کنیم؟

۱- هر گونه یا سوالی دارید با مدیر کاروان مطرح نمایید.

۲- در صورت بیماری و یا مصدومیت ، به اتفاق مدیر کاروان و با همراه داشتن کارت شناسایی زائر، به مراکز درمانی پیش بینی شده و درمانگاه‌های شبانه‌روزی مراجعه کنید.

۳- مشخصات خود را روی تمام ساک‌ها، کیف و چمدان، موبایل و دوربین بنویسید همچنین مشخصات خود را روی کاغذی نوشته و داخل چمدان قرار دهید.

۴- بردن موبایل، دوربین عکاسی و فیلم‌برداری به داخل حرم‌ها و اماکن زیارتی ممنوع است.

۵- از به همراه آوردن مواد مخدر و داروهای روان گردان به شدت اجتناب نمائید چون در صورت همراه داشتن حتی یک گرم‌، موجب بازداشت دارنده‌ی مواد و مدیر کاروان شده و باعث برگرداندن کل اعضای کاروان به ایران می‌شود.

۶- همه ی اسناد و مدارک خود را نیاز نیست که همراه بیاورید . به همراه داشتن کارت شناسائی زائر ، کارت هتل محل اسکان و گذرنامه کافی است.

۷- هیچ گاه و تحت هیچ شرایطی از لیوان و حوله ی مشترک استفاده نکنید. آب لوله کشی در عراق فقط برای شست و شو مناسب است.

۸- از رفتن به شهرهای دیگر و نقاط ممنوعه خودداری کنید زیرا امنیت ندارید.

۹- کودکان خود را در هتل تنها نگذارید و مانع بازی کردن آن ها با آسانسور شوید.

۱۰- اطراف محل تصادفات و انفجار جمع نشوید.

۱۱- وقت خود را صرف خرید اجناس نامرقوب چینی نکنید.

۱۲- به خاطر مسائل امنیتی به تنهایی به قبرستان وادی السلام نروید.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. محمد گفت:

    راهنمای خوبی بود در مورد نجف ممنون ، فقط سوال من اینه که ویزا برای نجف چند روز زمان میبره ؟