راهنمای سفر به مالزی

کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا قرار گرفته است و پایتخت آن کوالالامپور است. سازمان ها و وزارت خانه های این کشور در شهر جدید پوتراجایا که به پایتخت اداری این کشور معروف است واقع شده اند. مالزی دو ناحیه ی جغرافیایی دارد که توسط دریای جنوبی چین از یکدیگر جدا می شوند. شبه جزیره مالزی (مالزی غربی) که بر روی شبه جزیره مالایی قرار دارد و از شمال با تایلند مرز خشکی دارد و از طریق جاده شوسه جوهور از جنوب با سنگاپور پیوند دارد. زبان رایج مردم مالزی مالایی است و واحد پولی این کشور رینگت می باشد. شهرهای مهم مالزی عبارتند از : کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی.
 اطلاعات مورد نیاز برای سفر به مالزی عبارتند از :
بهترین زمان برای سفر به مالزی چه زمانی است ؟
سفر به مالزی در دو بازه ی زمانی رونق دارد. یکی از آن ها از ابتدای دسامبر شروع شده و تا پایان ژانویه ادامه می یابد که مصادف با تعطیلات سال نو میلادی و چینی است. و دیگری در ماه های زوئن ، جولای و آگوست است که در این زمان بیشتر مسافران از خاورمیانه هستند و تعطیلات مدارس در این ماه هاست و زمان مناسبی برای سفر است. اواخر سپتامبر تا دسامبر مالزی بسیار خلوت و آرام است.
مالزی دارای چه نوع آب و هوایی است ؟
مالزی دمای میانگینی بین ۲۲ تا ۳۲ درجه ی سانتیگراد دارد. میانگین دمای هوا در مناطق مرتفع تر ۲۱ درجه در روز و ۱۰ درجه در شب است. بیشترین میزان رطوبت در ماه های آوریل و مارچ وجود دارد و همچنین ماه های اکتبر و دسامبر نیز رطوبت بالایی دارد. کم بارش ترین ماه های سال زوئن و جولای هستند.
ساعات کار اداری در مالزی چگونه است ؟
ساعات کاری بانک ها از دوشنبه تا جمعه و از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر است. ساعات کار ادارات دولتی دوشنبه تا جمعه و از ساعت ۸ تا ۱۲:۴۵ و ۱۴ تا ۱۶:۱۵  است.فروشگاه های کوچک مانند سوپر مارکت ها صبح ها زودتراز بقیه ، ۶ صبح ، فعالیت خود را شروع می کنند و دیرتر، ۹ شب ،به کار خود خاتمه می دهند . فروشگاه ها روزهای شنبه و یکشنبه عصر تعطیل هستند و شلوغ ترین ساعت کاریشان قبل از نهار است. بقیه ی فروشگاه ها از ۹:۳۰ صبح تا ۷ شب فعالند. فروشگاه های بزرگ و مراکز خرید یرتر از بقیه شروع به کار می کنند.
خدمات پزشکی در مالزی چگونه است ؟
پزشکان در همه ی هتل ها و استراحت گاه ها حضور دارند و مسلط به زبان انگلیسی می باشند. این پزشکان مستقیما برای درمان به اتاق شما مراجعه می کنند و در صورت نیاز شما را تا بیمارستان محلی همراهی می کنند.
ولتاژ برق مصرفی در مالزی چقدر است ؟
ولتاژ برق مصرفی در مالزی ۲۲۰ تا ۲۴۰ ولت است و پریز های برق آنها سه شاخه می باشند.بهتر است در سفر به مالزی مبدل سه شاخه همراه داشته باشید.
میزان مالیات در مالزی چقدر است ؟
در برخی از هتل ها ۵ درصد بعنوان مالیات و ۱۰ درصد بعنوان حق سرویس از مسافران دریافت می شود. در رستوران های بزرگ نیز ۵ درصد مالیات و ۱۰ درصد حق سرویس به صورت حساب ها اضافه می شود. کافی شاپ های کوچک و فروشنده های خرد هیچ هزینه اضافی از شما مطالبه نمی کنند و در واقع بسیاری از کالاهای مورد نیاز گردشگران مانند: صنایع دستی، لوازم دوربین، وسایل ورزشی، آرایشی و دستگاه های برقی کوچک معاف از مالیات هستند امابرای خرید کالاهایی همچون: لباس، کفش و … می بایست مبلغ کمی مالیات بپردازید.
میزان انعام ریافتی در مالزی چقدر است ؟
در کشور مالزی کسی از شما انتظار انعام ندارد و بهتر است برای خرید های کوچک خود ۲ رینگیت و در رستوران ها و هتل های گران قیمت ۵ رینگیت انعام پرداخته شود.
آب مصرفی در کوالالامپور چگونه آبی است ؟
آب لوله کشی در کوالالامپور قابل شرب است ولی همه ی محلی ها قبل از استفاده آن را می جوشانند. ولی بصورت کلی بهتر است از بطری های آب استفاده کنید.
وضعیت سرویس های بهداشتی در مالزی چگونه است ؟
 برای پیدا کردن سرویس های بهداشتی در مالزی بهتر است از رهگذران بپرسید Tandas. برای آقایان Lelaki و خانم ها Perempuan. سرویس های بهداشتی در مالزی پولی هستند و برای استفاده از آن ها می بایست پول پرداخت کنید. اما در کل بهتر است از سرویس های بهداشتی داخل هتل ها، فروشگاه های بزرگ و رستوران ها استفاده کنید.

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. محمدی گفت:

    بنده به یک مترجم برای کار علمی در مالزی نیاز دارم با دستمزد کافی