جاذبه گردشگری اورگوپ در کاپادوکیا

اورگوپ كه در ۲۰ كیلومتری شرق نوشهیر قرار دارد یكی از مهمترین مراكز منطقه كاپادوكیا می باشد. همانند گورمه در طول تاریخ با نامهای بسیاری نام گذاری شده است. در دوره بیزانس با نام Assiana، Hagios Proko Pios  و در دوران سلجوقیان بنام باش حصار ، در دوره عثمانی ها بنام قلعه بورگوت و از سالهای اولیه جمهوریت نیز به نام اورگوپ نامیده شده است.

در اورگوپ كه دارای یك بافت آتشفشانی اصلی است بر اثر باران و باد دودكش های جن را كه یكی از مناظر جالب طبیعت است را به مقدار بسیار فراوانی در خود جای داده است . دودكش های جن كه بر اثر جاری شدن آبهای اطراف و با تاثیر از باد بوجود آمده اند منظره بسیار خاطره انگیزی را به این منطقه داده است

آب و هوا : تابستانهای اورگوپ گرم و خشك و زمستانهای سرد و برفی ، در فصول بهار و پائیز نیز بارانی و نمونه كاملی از ویژگیهای آب و هوایی صحرایی است. علاوه بر گیاهانی كه در بهار می رویند و سپس زرد و از بین می روند ، در منطقه ، پوشش جنگلی وجود ندارد لیكن در منطقه و نواحی اطراف آن باغداری بسیار رایج بوده و پوشش باغی سرسبز منطقه ، بویژه در ماههای تابستان ، منظرهای با آب و هوای گرم را در مقابل دیدگان می گستراند.

اماكن دیدنی :

وادی صورتی :

در وادی كه دقیقا” در وسط راه اورگوپ به آوانوس قرار دارد نمونه های بسیار جالب دودكش های جن قابل مشاهده است . در این منطقه كه آثار طبیعی در آن فراوان است سنگها بواسطه عوامل طبیعی شكل شتر ، خرگوش و غیره در آمده اند.

دره سرخ (Kızıl Cukur) :

این منطقه كه یكی از مراكز مهم تولید انگور و شراب بوده است ، یك كلیسا وجود دارد كه در داخل دودكش جن ساخته شده و با نقاشی های انگور تزیین یافته است . این وادی كه در آن دودكش های جن رنگارنگی در آن قرار دارد بویژه در هنگام غروب منظره بسیار خاطره انگیزی دارد.

ساری هان :

این روستا در سال ۱۲۱۷ از سوی سلطان سلجوقی علاء الدین كیقباد در روی جاده آكسرای ، اورگوپ و قیصریه ساخته شده است . این كاروانسرا بعنوان محل اسكان و پناهگاه جایگاه مهمی در تاریخ داشته و یكی از مهمترین آثار جای عكس معماری سلجوقی – ترك می باشد. سپس جاده آسفالته ساخته شده و بازسازی آن به شكل زیبایی انجام یافته است .این ساختمان نام خود را از سنگهای زردی كه در ساختمان آن به كار رفته گرفته است.

حلاج دره :

بخشی از آن در قرون ۱۰ و۱۲ و بخش دیگر آن در قرون ۱۳ ساخته شده است . این كلیسا قسمتی از آن تخریب گردیده برای مدتی از سوی مسیحیان بعنوان بیمارستان مورد استفاده قرار گرفته است . سایر كلیساهای منطقه اورتا حصار كلیساهای پتر و پائول و كلیساهای موجود در رودخانه مسكندیر است.

فیراتكان :

فیراتكان كه بروی جاده موزه روباز گورمه قرار دارد گروه كوچكی از كلیساها است و دارای یك خوابگاه ، غذاخوری ، آشپزخانه و انباری بوده و در ۲ طبقه ساخته شده است . طبقات بوسیله تونل به یكدیگر متصل می باشد. معماری این كلیسا بسیار جالب است .

اورتا حصار :

مركز روستا در فاصله یك كیلومتری جاده اورگوپ- نوشهیر قراردارد. قلعه سنگی تاریخی ۵۰ متری آن از جاده اصلی نیز قابل مشاهده است .این قلعه كه یك پناهگاه قدیمی است مكان جالبی برای نقاشی و عكسبرداری است . منطقه اورتا حصار یكی از نمونه های جالب زندگی عبادتگاهی است . كلیسای هاریم، كلیسای سانجا و كلیسای جانبازلی از اماكن بسیار دیدنی منطقه است . اورتا حصار یكی از مراكز بازرگانی و فرهنگ منطقه است . لیموی چوكوراوا در انبارهای سردخانه ای طبیعی كه در بین سنگهای حجاری شده منطقه بوجود آمده نگهداری و از اینجا به تمام نقاط تركیه پخش میشود . اورتا حصار كه اولین روستای توریستی منطقه است دارای مردمی بسیار مهمان نواز است.

كلیسای تئودور Theodore :

پس از ۵/۸ كیلومتر طی طریق كردن در جاده اورگوپ -قیصریه به سمت راست پیچیده وپس از ۸ كیلومتر دیگر به روستای یشیل اوز كه مركز شهرستان اورگوپ است می رسیم. كلیسای تئودور بشكل T بوده و دارای گنبد می باشد. بوسیله نردبان میتوان به گالری طبقه بالا رفت . به همین جهت تنها نمونه از كلیساهای موجود در كاپادوكیا میباشد . این كلیسا كه از نقاشیهای آن بطور كلی بخوبی محافظت گردیده از سوی ۳ هنرمند در زمانهای مختلف و با سبكهای متفاوت تزیین گردیده است.

موزه اورگوپ :

در این موزه كه در سال ۱۹۷۱ افتتاح گردیده علاوه بر نمونه فسیلهای به دست آمده از اورگوپ و اطراف آن آثاری از دوران پرهیستوریك ، عصر برنج ، هیتیت ، فریق ، پرس ، هلنیستیك ، روم ، بیزانس و عثمانی را در خود جای داده است . در این موزه همچنین غرفه ای شامل لباسهای محلی ، اشیاء و سلاح های منطقه نیز وجود دارد.  نواحی وابسته به موزه اورگوپ عبارتند از مصطفی پاشا (sinasos ) كلیسای Aios Vasilios ، كلیسای وادی ، عبادتگاه ، كلیساهای تئودور و پانكارلیك (Theodor و Pancarlik ) خریدنی ها صنایع دستی و اشیاء كادوئی منطقه توسعه فراوانی یافته است . مجسمه های دودكش جن كه از مصالح مختلف ساخته شده اند و نیز عروسكهای كاپادوكیا ، ظروف سرامیكی و شراب مشهور كاپادوكیا كه از باغهای منطقه تولید می شود خریدنی های این منطقه به حساب می آیند .

مطالب مرتبط