کیپ تاوان در آفریقای جنوبی

کیپ تاون دومین شهر بزرگ آفریقای جنوبی و مرکز استان کیپ شرقی است. این شهر از نظر نظام اداری قانون گذاری در آفریقای جنوبی مرکزیت ویژه ای دارد. پارلمان آفریقای جنوبی در این شهر قرار دارد. این شهر در جنوب غربی کشور در کنار دماغه امید نیک و دقیقاٌ در جنوبی ترین بخش های قاره آفریقا قرار گرفته است. کیپ تاون برای بندر معروفش و مراتع و پوشش گیاهی اش شهرت جهانی دارد. مزارع شهر کیپ تاون نیز دارای شهرت جهانی است و این شهر در مجموع شهری نمادین و شبه مقدس در کشور آفریقای جنوبی است و مردم آفریقای جنوبی به این شهر علاقه ای وافر دارند. کیپ تاون مركز اقتصادی كیپ غربی ، دومین مركز اقتصادی آفریقای جنوبی و سومین مركز اقتصادی قاره آفریقا می باشد. این شهر دارای فرودگاه و بندر اصلی است و همچنین بدلیل وجود مقر مجلس ملی منجر به رشد در صنایع و افزایش درآمد برای این منطقه شده است. كیپ تاون میزبان بسیاری از كنفرانسها و میزگردها استو به تازگی مركز كنوانسیون بین المللی كیپ تاون ، در این شهر آغاز به فعالیت نموده است.این شهر از بازار پر رونق ساخت و ساز در زمینه املاك و مستغلات بهره مند شده است و دارای برنامه های نوسازی شهری گسترده ای تحت عنوان مشاركت كیپ تاون (Cape Town Partnership) می باشد. هدف اصلی این طرح احداث ساختمان های جدید و بازسازی بسیاری از مناطق شهر است. کیپ تاون دارای شركت های بزرگ تجاری است كه بیشتر در زمینه های حمل و نقل ، معماری ، ساختمان سازی ، پتروشیمی ، استخراج نفت و گاز در سواحل اقیانوس اطلس ، استخراج معادن و كشتی سازی مشغول به فعالیت می باشد. این استان همچنین مركز توسعه انرژی برای كشور آفریقای جنوبی محسوب می گردد بطوریكه نیروگاه هسته ای كوابرگ (Koeberg) تامین انرژی غرب استان را بر عهده دارد.

 

 

کیپ تاون مركز مهم گردشگری در آفریقای جنوبی است بطوریكه سالانه بیش از ۱٫۵ میلیون توریست بین المللی از این شهر بازدید به عمل می آورند.کیپ تاون در سال ۱۶۵۲ میلادی پایه گذاری شده است و در سال ۱۸۳۹ میلادی هویت شهری پیدا کرده است. شهرهایی در دنیا به عنوان شهرهای در اصطلاح دو قلوی این شهر از سوی منابع جهانی معرفی شده اند. شهرهای لندن ، سانفرانسیسکو ، سنت پترزبورگ ، نیس ، تونس ، حیفا ، گالوستون ، بوینس آیرس و آخن.   بافت جمعیتی و شهری کیپ تاون منطقه وسیعی را شامل می شود این منطقه بزرگ از بخش دوربان ویل و سامرست وست در شرق و کیپ پوینت (Cape Point) در جنوب و آتلانتیس در شمال و اما مرکز شهر کیپ تاون در میان تیبل مانتین (Table Mountain) و تیبل بی(Table Bay) محصور شده است. کیپ تاون امروز با بناهای کهن که در دوران حاکمیت هلندی ها و انگلیسی ها در این شهر ساخته شده عجین شده و یکی از مشهورترین بناهای تاریخی این شهر قلعه امید نیک است که تاریخ ساخت آن را به سال ۱۶۶۶ باز می گردد. بسیاری از خانه های کیپ تاون جالب و دلپذیر به شیوه و سبک خانه های پارلمانی است و چندین موزه و کلیسای جامع و مسجد و رصدخانه سلطنتی و دانشگاه در نزدیکی این شهر واقع شده است.

 

 

کیپ تاون شاید زیباترین شهر آفریقای جنوبی باشد از این رو بی دلیل نیست که بیشتر تورها اکثر اقامت خود را در این شهر برنامه ریزی می کنند. یکی از این دیدنی ها بوک آپ (Bo-Kaap) است. این منطقه یا محله که بر روی تپه ای در جنوب غربی مرکز شهر قرار دارد منطقه ای تاریخی است که اصالتا به برده هایی که از جنوب شرق آسیا به این منطقه آورده می شدند اختصاص داشته است. با برچیده شدن نظام برده داری اما این منطقه تا حدی حالت محله های قدیمی و زندگی سنتی خود را حفظ کرده است. خانه هایی با معماری رنگی دیدگاهی عالی نسبت به شهر کیپ تاون مساجد متعدد که یاد آور حضور مسلمانان شرق آسیایی در این قسمت و از همه جالب تر تنوع خوراکی و غذایی در این منطقه است. در این قسمت شما به دیدن موزه بوک آپ نیز می توانید بروید. باغ طبیعی کریستن بوش (Kirstenbosch) از جمله مکان هایی است که احتمالا به صورت توری اختیاری به شما معرفی می شود. این باغ که کلکسیونی از گیاهان و گل های ویژه آفریقای جنوبی و کیپ تاون است از ساعت ۸ صبح برای بازدید عموم باز است. برای کسانی که به گل و گیاه علاقه دارند این باغ طبیعی بسیار فرحبخش است به ویژه اینکه گیاهان نادری از سراسر آفریقای جنوبی در این باغ گردآوری شده اند. کسانی که به تاریخ علاقه دارند و با داستان نظام تبعید نژادی یا آپارتاید در آفریقای جنوبی آشنا هستند توصیه می کنیم از جزیره روبن یا روبن آیلند (Robben Island) دیدن کنند. این جزیره که در نزدیکی ساحل کیپ تاون واقع شده زندان آپارتاید برای مخالفان و شورشیان بوده است و مهم ترین این زندانی نلسون ماندلا رهبر جنبش ضد تبعیض نژادی آفریقا بوده است. مرکز نظام قانون گذاری و پارلمانی آفریقای جنوبی در کیپ تاون است از این رو یکی از دیدنی های این شهر پارلمان آفریقای جنوبی است. در پارلمان شما با نظام قانوی و مجلس آفریقای جنوبی در حال حاضر و همچنین آثار به جای مانده از نظام آپارتاید قدیم آشنا می شود.

 

 

 

برای کسانی که به آکواریوم علاقه دارند آکواریوم دو اقیانوسی (Two Oceans Aquarium) را پیشنهاد می کنیم. این آکواریوم که در نزدیکی واتر فرانت (Waterfront) قرار دارد مکانی جالب برای دیدن جانوران دریایی اقیانوس های آرام و اطلس است چرا که کیپ تاون در نقطه تلاقی و دیدار این دو اقیانوس قرار دارد. منطقه واتر فرانت (Waterfront) اما یکی از جذاب ترین محله ها و منطقه های کیپ تاون است که گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف دنیا به این نقطه می کشاند. ساحل واتر فرانت (Waterfront) که در شیب تیبل مانتین (Table Mountain) قرار گرفته پر است از مغازه ها رستوران ها و محل ملاقات بسیاری از تورهای متعدد. اگر شما مایل باید که جزیره روبن بروید یا با هلیکوپتر بر فراز شبه جزیره کیپ پرواز کنید از واتر فرانت (Waterfront) باید تور خود را تهیه کنید. اما بی تردید دیدنی های کیپ تاون به این نقطه ختم نمی شود. تیبل مانتین (Table Mountain) و رفتن بر فراز این کوه زیبا و تماشای بندر کیپ تاون است. برای بالا رفتن تله کابین های بزرگ وجود دارد که شما را بر فراز این کوه می برد. از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب می توانید با تله کابین از این کوه بالا روید. اگر در بالای کوه خرگوش های وحشی را دیدید تعجب نکنید. سیگنال هیل (Signal Hill) مکانی دیدنی برای پیک نیک است که مناظر اطراف و همچنین چشم انداز شهر از این منطقه بسیار زیباست و رستوران های مشهوری در این منطقه وجود دارد. واتر فرانت ادونچر (Waterfront Adventures) پارک آبی نهنگ ها است وشما می توانید از نزدیك با زندگی این جانوران آشنا شوید.

مطالب مرتبط