معروفترین آبشارهای جهان

آبشار Detian

در چین و ویتنام طبیعتی شگفت انگیز همراه با آبشار Detian را می بینیم که منظره ای فوق العاده را به نمایش می گذارد .

 

آبشار Kaieteur

آبشار کائتور  Kaieteurدر گویان واقع شده است و یکی از معروفترین آبشارهای جهان می باشد .

 

 آبشار Yosemite

در کشور ایالات متحده آمریکا در پارک ملی یوسیمیتی آبشار یوسیمیتی Yosemite با ۷۳۹ متر ارتفاع بیستمین آبشار بلند جهان می باشد .

 

آبشارAngel

طولانی‌ترین آبشار دنیا به ارتفاع ۹۷۹ متر در ایالت بولیوار در جنوب شرقی کشور ونزوئلا و در میان جنگل های پارک ملی کانایما آبشار آنجل Angel می باشد . جیمز آنجل کاوشگر آمریکایی در سال ۱۹۳۵  آبشار آنجل را کشف کرد و این آبشار را به نام او نامگذاری کردند.

 

آبشار Seljalandsfoss

در کشور ایسلند آبشار سلیالاندفوس Seljalandsfoss که بلندترین ریزشگاه آن ۶۰ متر ارتفاع داشته و به رود روت می ریزد جزء معروفترین آبشارهای جهان می باشد .

 

آبشار Rhine

آبشار راین Rhine به پهنای ۱۵۰ متر و بلندترین ریزشگاه ۲۳ متر ارتفاع در کشور سوئیس واقع شده که با میانگین سرعت جریان سالیانه ۴۷۵ مترمکعب بر ثانیه به راین (رود) می ریزد .

 

آبشار Jog

در کشور هند آبشار جاگ Jog با بلندترین ریزشگاه ۸۲۹ متر ارتفاع به رود شاراواتی می ریزد .

 

آبشار های Plitvice

یکی از مکان‌های توریستی قدیمی در کرواسی پارک ملی دریاچه‌های پلیتویک با شانزده دریاچه می باشد که توسط سه کوهستان بزرگ احاطه شده که این دریاچه ها که از نظر سطح متفاوتند توسط آبشار های Plitvice به یکدیگر متصل شده اند .

 

آبشار Victoria

در جنوب قاره آفریقا روی رودخانه زامبزی و بر روی خط مرزی زامبیا و زیمبابوه آبشار ویکتوریا Victoriaبا ارتفاع ۱۷۰۰ متر واقع شده است . آبشار ویکتوریا توسط دیوید لیوینگستن، کاشف مشهور اسکاتلندی در سال ۱۸۵۵ میلادی کشف شد و به افتخار ملکه ویکتوریا، آبشار ویکتوریا نامیده شد . آبشار ویکتوریا در زبان بومیان منطقه «موسی اوآ تونیا» به معنی «مه خروشان» خوانده می شود .

 

آبشار Gullfoss

آبشار گولفوس Gullfoss ، آبشاری در ایسلند با ارتفاع کلی ریزشگاه ۳۲ متر می باشد .

 

آبشار Iguazu

 در مرز آرژانتین با برزیل در رود ایگواسو، آبشاری نعلی‌شکل به‌طول ۲٬۷ کیلومتر به نام آبشار دیوساگو Iguazu وجود دارد که به معنای «آب بزرگ» می باشد .

 

آبشار Niagara

در مرز آمریکا و کانادا ، در استان انتاریو از قلمروی کانادا و در ایالت نیویورک از قلمرو آمریکا مجموعه سه آبشار در سر جنوبی گلوگاه رود نیاگارا وجود داشته که آبشارهای نیاگارا Niagara نامیده می شوند .

 

آبشار Dettifoss

در کشور ایسلند آبشاری به پهنای ۱۰۰ متر و بلندترین ریزشگاه ۴۵ متر ارتفاع آبشار Dettifoss می باشد و به رود یوکولسا آ فیولوم ریخته و میانگین سرعت جریان سالیانه آن، ۱۹۳ مترمکعب بر ثانیه است.

 

آبشار Sutherland 

آبشار Sutherland در نیوزیلند واقع شده و ارتفاع کلی ریزشگاه آن ۵۸۱ متر است.

 

مطالب مرتبط