معرفی جایگاه های زیارتی شهر نجف اشرف

معرفی جایگاه های زیارتی شهر نجف اشرف :

حرم مطهر اميرالمؤمنين علي(عليه السلام)

در مرکز شهر نجف آستان مقدّس حضرت علي(عليه السلام) قرار دارد که نخستين ساختمان حرم مطهر در دوران هارون الرشيد عباسي بنا گرديد و ساختمان امروزي آن از آثار صفويه است .

قبرستان وادي السّلام

يکي از مقدس ترين گورستانهاي مسلمانان و شيعيان قبرستان وادي السّلام می باشد و در روايات آمده: «هر مؤمني در شرق يا غرب جهان ديده از جهان بر گيرد به روح او ندا مي رسد که به وادي السلام ملحق شو» و بدين منظور فرشته اي است به نام «مَلَک نقّاله» که ارواح مؤمنان را از سرتاسر جهان به اين گورستان  مي آورد. قبرستان وادي السّلام جایگاه های مقدسی مربوط با مقام حضرت حجّت (عجّ) ، آرامگاه حضرت هود و حضرت صالح(عليهما السلام) در بخش آغازين گورستان وادي السلام و مقام حضرت زين العابدين(عليه السلام) در مغرب شهر نجف دارا می باشد .

تکيه بَکتاشيها

در شمال غرب صحن تکيه بَکتاشيها واقع شده که در دوره حاکميت عثمانيان بر عراق ساخته شد و محل تجمع و برگزاري مراسم صوفيان بکتاشي تُرک بوده است که امروزه به انبار آستانه تبديل شده است .

مسجد عمران بن شاهين

مسجد کهن عمران بن شاهين در دالان منتهي به باب الطوسي واقع شده و از بناهاي عمران بن شاهين، حاکم جنوب عراق در نيمه قرن چهارم هجري است.

مسجد خضراء

يکي از مراکز اصلي تدريس در حوزه علميه نجف مسجد خضراء می باشد که در زاويه شمال شرقي صحن واقع گردیده و در سال ۱۳۸۵ هـ . به طرز زيبايي بازسازي شده است .

مسجد بالاسر

در دالان سمت غربي صحن مسجد بالاسر قرار گرفته و در محراب آن قطعاتي از کاشيهاي خشتي متعلق به قرن ششم هجري به چشم مي خورد.

مسجد صافي صفا

امير مؤمنان(عليه السلام) در مسجد صافي صفا نمازگزارده و يکي از ياران حضرت در گوشه اي از آن مدفون است .

مسجد حنّانه

در ميانه بزرگراه نجف ـ کوفه در محله حنانه مسجد حنّانه واقع شده است که بنا بر گفته روايات، هنگامي که سر امام حسين(عليه السلام) در آن قرار داده شده، به ناله پرداخته و يا تعظيم کرده است; از اين رو به حَنّانه مشهور است.

مسجد هندي

از مساجد بزرگ و مشهور نجف مسجد هندي بوده و يکي از مراکز تدريس در حوزه علميه نجف است و در کنار آن کتابخانه آية الله حکيم و آرامگاه او قرار دارد.

مسجد جواهري

به علت دفن مرحوم صاحب جواهر(رحمه الله) در آن، بدين نام مشهور است.

آرامگاه کُميل بن زياد نَخَعي

در ميان بزرگراه نجف ـ کوفه با صحن وسيع و گنبد بزرگي آرامگاه کُميل بن زياد نَخَعي از ياران باوفاي حضرت علي(عليه السلام) قرار دارد و دعاي کميل که حضرت آن را به وي آموخت، مشهور است.

آرامگاه شيخ طوسي

يکي ازمراکز تدريس حوزه نجف آرامگاه يکي از مشاهير فقهاي اماميه و مؤسس حوزه علميه نجف است که به نام «جامع الشيخ الطوسي» واقع در شمال حرم مطهر شناخته می شود . وی در سال ۴۶۰هـ . وفات يافت و در خانه خود مدفون گرديد که اکنون به آرامگاهی تبدیل شده است و در گوشه اي از اين مسجد آرامگاه علاّمه آية الله سيد محمد مهدي بحر العلوم قرار گرفته که از مشاهيرعلماي اماميه و متوفاي ۱۲۱۲ هـ . است.

مطالب مرتبط