برترین موزه های جهان

در این مطلب برترین موزه های جهان از لحاظ معماری جمع آوری شده اند :

موزه BMW، مونیخ، آلمان

موزه BMWدرمونیخ آلمان روند طی شده برای تولید ماشین BMW را در طول این سال‌ها مورد بررسی قرار داده و در نزدیک برج BMW با معماری منحصر به فردی واقع شده است . طراح موزه BMW پرفسور اتریشی، کارل شوانزر (Karl Schawnzer) بوده است.

 

موزه ملی زاید، ابوظبی

تاریخچه و دستاوردهای زندگی شیخ زاید در موزه ملی زاید در ابوظبی به پاس گرامیداشت یاد شیخ زاید بن سلطان آل نهیان ساخته و از عناصر شخصیتی او در طراحی این بنا استفاده شده است. طراحان این بنا گروه فاستر و شرکاء بوده‌اند.

 

شهر هنر و علوم، والنسیا، اسپانیا

در طراحی بنای شهر هنر و علوم در والنسیا اسپانیا به پلنتاریوم یا چشم بصیرت و دانش اشاره شده به همین دلیل بنا کروی مانند و دارای بخش‌هایی پلک مانند می باشد که با باز شدن‌شان می‌توان به استخرهای اطراف دسترسی داشت . طراحان این بنا سانتیاگو کالاتراوا و فلیکس کندل هستند.

 

موزه هنر مدرن و معاصر ترنتو (Trento)، ترنتو، ایتالیا

درمرکز ایالت ترنتو ایتالیا موزه هنر مدرن و معاصر ترنتو (Trento)توسط رنزو پیانو معمار برجسته ایتالیایی و برنده جوایز متعدد معماری طراحی و سپس ساخته شد . آثاری از هنرمندان معروف ایتالیا در این موزه نگهداری می شود .

 

موزه گوگنهایم، نیویورک

در قسمت شرقی منهتن در نیویوک سیتی موزه گوگنهایم نیویورک واقع شده که آثار هنرمندان امپرسیونیست، مدرن و معاصر را در معرض نمایش قرار می‌دهد. معماری این بنا اثر معمار برجسته فرانک لوید رایت است.

 

موزه هنر دنور، آمریکا

در شهر دنور در ایالت کلرادو مجموعه‌های هنری متعلق به بومیان آمریکا به همراه ۶۸ هزار اثر هنری از گوشه و کنار جهان در موزه هنر دنورآمریکا گرد هم آمده اند .

 

موزه هنر علمی، سنگاپور

در خلیج ماسه‌ای ماریانا با الهام از گل نیلوفر موزه هنر علمی سنگاپور ساخته شده که موشه سفدای(Moshe Safdie) ، معمار کانادایی طراح آن می باشد .

 

موزه سالوادور دالی، سن پترزبورگ، فلوریدا

یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های طراحی و معماری در سطح جهانی به نام HOK موزه سالوادور دالی در سن پترزبورگ فلوریدا را طراحی کرده که بزرگ‌ترین مجموعه آثار این هنرمند سورئالیست اسپانیایی در خارج از اروپا در این موزه گردآوری شده است.

 

گالری هنر آلبرتا، کانادا

در حدود ۶ هزار نقاشی مدرن و قدیمی در گالری هنر آلبرتا در شهر ادمونتون کانادا به نمایش گذاشته شده و طراح این بنا معمار آمریکایی رندال استوت (Randall Stout) می‌باشد.

 

موسسه جهان عرب، پاریس

۱۸ کشور عربی با همراهی کشور فرانسه با هدف شناساندن فرهنگ و تاریخ ملل عربی به دیگر نقاط جهان موسسه جهان عرب در پاریس را تاسیس کردند . معمار، هنرمند و طراح صنعتی رون آراد (Ron Arad)این بنا را طراحی کرده است .

 

موزه طراحی هولون، اسرائیل (فلسطین اشغالی)

یکی از پیشگامان مهم در عرصه هنر و فرهنگ معاصر که در مارس ۲۰۱۰ افتتاح شد موزه طراحی هولون در اسرائیل (فلسطین اشغالی) می باشد که در معماری آن از عناصر گوناگون بصری و خلاقانه استفاده شده و طراح ان رون آراد می باشد .

 

موزه تاریخ ارتش، درسدن، آلمان

تاریخ نظامی کشور آلمان در طول جنگ جهانی دوم و وقایع پس از شکست آلمان نازی ها همه در موزه تاریخ ارتش در درسدن آلمان با طراحی رون آراد به تصویر کشیده است.

 

موزه فراری، مودنا، ایتالیا

ماشین‌های انزو فراری معروف در موزه ۶ هزار متر مربعی فراری در مودنا ایتالیا به نمایش گذاشته شده اند و این موزه دارای اتاق اسناد، اتاق کنفرانس، فروشگاه کتاب، کافه تریا و یک مرکز آموزشی می باشد .

 

موزه GC Prostho ، ژاپن

مهندس معمار بنای موزه GC Prostho در ژاپن ، جون ساتو از اسباب بازی‌های قدیمی ژاپن به نام کیدوری در معماری این بنا استفاده کرده که کیدوری در اصل تکه‌هایی از چوب است که به هم پیوسته و اشکال خاصی را ایجاد می‌کنند .

 

مطالب مرتبط