مکان های دیدنی دبی

جاذبه های گردشگری و توریستی دبی

دبی یکی از هفت امارت امیر نشین امارت متحده عربی و یکی از شهرهای زیبا و دیدنی آن است که بیشترین جمعیت را در میان این هفت امارت در بر دارد.همان طور که می دانید دبي در جنوب کشورمان قرار دارد و به لحاظ موقعیت جغرافیایی نزدیکش بسياري از ایرانیان براي تفريح ، سفر به دبي را انتخاب مي‌ کنند.

برج خلیفه دوبی

یکی از مکان های دیدنی دبی برج خلیفه یا برج دبی آسمان‌خراشی  عظیم در شهر دبی است. ارتفاع این برج ۸۲۸ متر با ۱۶۳ طبقه می باشد که در حال حاضر بلندترین سازۀ دست بشر است. ساخت این برج غول پیکر شش سال طول کشید و نام آن به افتخار حاکم امارات، خلیفه بن زاید آل نهیان‎، برج خلیفه نامگذاری شد. نمای برج خلیفه ازشیشه های زیادی در حدود  ۲۴٬۳۴۸ عدد شیشه ساخته شده است که جمعا ۱۲۰۰۰۰ متر مربع مساحت آن را تشکیل می دهند. آب‌نمای دبی: در بیرون برج فوارۀ زیبایی قرار داردکه طول این فواره ۲۷۵ متر است که این توانایی را دارد که آب را به ارتفاع ۱۵۰ متری پرتاب کند. .پارک برج خلیفه: در محوطۀ اطراف برج خلیفه پارکی به مساحت ۱۱ هکتار هم وجود دارد .

 

نخل جمیرا یا پالم‌ جمیرا‌

جزیره‌های نخلی سه مجمع‌الجزیره در شهر دبی اندکه در آب‌های خلیج فارس قرار دارند. این سه جزیره که به شمایل یک درخت نخل ساخته شده اند که عبارتند از: نخل جمیرا، نخل دیره و نخل جبل علی. کاربرد این جزایرهم مسکونی هم سرگرمی و هم تجاری است. جزایر پالم‌ جزایری مصنوعی هستند. این جزایر را شیخ محمد بن راشد آل مکتوم‌ به منظور افزایش جهانگردی  و جذب بیشتر گردشگران به دبی ساخت. همانطور که گفتیم نخل جمیرا یکی از سه جزیرۀ نخلی دبی است. در طراحی این جزیره از درخت نخل الهام گرفته شده‌است و دارای ۱۷ شاخۀ غول پیکر است که با یک حصار ۱۲ کیلومتری هحصور شده اند. برای به آب رساندن این سازه، بیشتر از ۵۰ میلیون متر مکعب خاک استفاده شده است. ساخت این جزیره طی سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ انجام شد. جمیرا بزرگ‌ترین جزیرۀ مصنوعی انسان ساز است که حدود ۴۰ هزار کارگر درساخت آن بکار گرفته شده اندو در جزیره یک مونوریل با ظرفیت چندین هزار مسافر در روز  کار حمل و نقل مسافر به داخل و خارج جزیره  را بر عهده دارد.مجموعۀ آتلانتیس نیز در این جزیره ساخته شده است.

 

برج العرب
در امارات متحده عربی در  شهر دبی هتل با شکوهی وجود دارد که ۳۲۱ متر ارتفاع دارد و به فاصلۀ ۲۸۰متر از خشکی در جزیره‌ای مصنوعی ساخته شده ‌است. هفت طبقه از این هتل به صورت آکواریوم در زیر دریا واقع شده است. کمترین مبلغ برای اجارۀ اتاق در این هتل یک شب ۶ هزار درهم است. سرو هر غذا در این هتل حداقل ۱۰۰۰ درهم هزینه می برد.فضای خارجی این هتل به شکل حرف V می‌باشد که یک دکل  بزرگ به آن وصل شده ‌است. حدوداً بالای ساختمان یک باند فرودگاه برای فرود هلیکوپتر  تعبیه شده که به یک پایه نصب شده‌ است. درعین اینکه معماری بیرونی هتل تماما مدرن و امروزی است، معماری داخلی هتل ترکیبی از سبک آسیایی و شرقی و همچنین اروپایی و غربی است که بسیار لوکس می‌باشد. در لابی نیم طبقه، یک فواره، یک ستاره سه بعدی اسلامی را بوجود آورده است . اندازۀ اتاقهای هتل  ۱۶۹ تا ۷۸۰ متر مربع  متغیر می‌باشد. قیمت هر سوئیت، از ۱۰۰۰ دلارتا ۱۵ هزار دلار هزینه می برد و مهمترین و گرانترین سوئیت آن ، سوئیت سلطنتی است، که ۲۸ هزار دلارقیمت هر شب اقامت در آن است. رستورانها و امکانات هتل:یکی از رستورانها المنتها نام داردکه  منظرۀ زیبایی از شهر دبی را به نمایش می‌گذارد. رستوران دیگر آن المهارا می‌باشد که دسترسی به آن با یک زیر دریایی شبیه سازی شده امکان پذیر است و آکواریوم‌های زیبایی را در معرض عموم قرار داده است. این آکواریوم‌ها درکل بیش از یک میلیون لیتر آب را در خود جای داده اند.

 

مسجد جمیرا
یکی از جاذبه های گردشگری و مکانهای دیدنی و از زیباترین و معروفترین مسجدهای شهر دبی می‌باشدکه در محلۀ جمیرا قرار دارد. ارتفاع گنبد مسجد ۱۶ متر است که دو مناره بلند به طول حدود ۴۰ متردو منبری بسیار مجلل دارد که نمونه‌ای منحصر به فرد از معماری نوین اسلامی می باشد.

 

خانه شیخ سعید آل مکتوم

خانه شیخ سعید یکی از نقاط دیدنی امارات متحده عربی است که سالانه تعدادی زیادی از گردشگران از داخل و خارج امارات به آنجا می روند. این خانه محل سکونت حاکم پیشین دبی شیخ سعید آل مکتوم بوده‌است. تاریخ ساخت آن به سال ۱۸۹۶ بر می‌گردد. این خانه در عهد شیخ مکتوم بن حشر آل مکتوم بنیادگذاری شده‌است، وتا اواخر حکومت شیخ سعید آل مکتوم که در سال ۱۹۵۸ میلادی بوده، پایتخت حاکمیتی بوده‌ است. مساحت این بنا حدود ۳۶۰۰ متر مربع می‌باشد. در ساخت این خانه از معماری خانه‌های قدیم ایران در ناحیه کویر و جنوب ایران الهام گرفته شده‌است که از یک حیاط بزرگ تشکیل شده و در دور آن، پنج بخش مستقل برای زندگی پنج خانواده در نظر گرفته شده‌است. هر بخش شامل یک ایوان، مهمان خانه و تعدادی اتاق می‌باشد. بادگیرها، درب‌ها و پنجره‌های کنده کاری شده، نورگیرهای مشبک چوبی و گچی همه وهمه تصویرگر خانه‌های قدیمی دبی می‌باشند. این خانه بعنوان یک بنای تاریخی در سال ۱۹۸۴ مرمت شده و اکنون بعنوان یک موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

موزه دبی
موزه دبی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شهر دبی ویکی از  دیدنی ترین  مناطق امارات متحده است. قلعه الفهیدی‌ که در سال ۱۸۰۰ بنا گردیده، به موزۀ دبی تغییر کاربری داد و گفته می شود احتمالا قدیمی‌ترین بنای دبی می باشد و در مقاطع مختلف تاریخی، به عنوان مقر حکومتی، اقامتگاه امیران، انبار مهمات و حتی زندان هم مورد استفاده قرار گرفته است. ۱۷۰ سال بعد از ساخته شدن قلعه الفهیدی‌ ، این مکان جهت استفاده موزه بازسازی شد. دیوارهای این قلعه از مرجان و صدف دریا ساخته شده‌اند که با آهک به هم فشرده و چسبیده شده اند. این قلعه به نوبۀ خود، یک موزه نظامی اسرارآمیز می‌باشد.در این موزه مجموعۀ جالب و متنوعی از اقلام تاریخی از جنس مس، مرمر سفید و مصنوعات سفالی پیدا شده  که قبل تر در قبرهایی متعلق به حدود ۴۰۰۰ سال پیش قرار داشته اند. باستان شناسان در سال‌های اخیر موفق به بیرون آوردن صدها نمونه از این مصنوعات شده اند.

 

پارک آبی وایلد وادی دبی

پارک خور یکی از پارک‌های دبی که در بخش بر دبی و در ساحل خور دبی قرار دارد. در آنجا می‌توان تجربه رفتن به یک ییلاق را احساس کرد. امکانات این پارک: مکانهایی برای ماهیگیری و پیاده روی، رستوران‌ها و باجه های فروش غذا و نوشیدنی از آن جمله می‌باشند. یک آمفی تاتر بزرگ هم تدارک دیده شده است که مکانی برای برگزاری کنسرت‌ها در تعطیلات و جشنهای خاص می‌باشد. در امتداد خور، یک ماشین کابلی در ارتفاع ۳۰ متری از سطح زمین ساخته شده است که گردشگران می توانند با سوارشدن روی آن به تماشای پارک و خور و لذت بردن از زیبایی های آن بپردازند.

 

پارک آبی وایلد وادی دبی

وایلد وادی به معنی: رودخانۀ وحشی نام پارک آبی است که در شهر دبی و در خیابان جمیرا جنب هتل برج العرب و هتل جمیرا  واقع شده است. این پارک روباز با امکان سرد و گرم کردن آب در فصل‌های مختلف همیشه خواهانی دارد و با داشتن ماشینهای موج سواری ، بزرگ‌ترین سرسره‌ی آبی جهان به محبوبیت و شهرت زیادی رسیده است.

 

بازی‌های این پارک متنوعند که عبارتند از: جمیرا اِسکِرا که بلندترین و سریع‌ترین سرسره آبی جهان است و ارتفاع این سرسره ۳۳ متر و سرعت آن ۸۰ کیلومتر است. جوها :که محل بازی برای کودکان در وایلد وادی با بیش از ۱۰۰ نوع بازی آبی می باشد. بریکرز بی: بزرگ‌ترین استخر موج‌دار خاورمیانه که موج‌هایی با ارتفاع مختلف ایجاد می‌کند. جوها جورنی: رودخانه‌ای به طول ۳۶۰ متر که مردم می‌توانند در آن بر روی تویوپ‌های روی آب شناور باشند. مستر بلستر: مردم به صورت یک یا دو نفره بر روی تویوپ‌های می‌نشینند و با موتوهای پمپاژ آب به بالا رانده می‌شوند.

پارک ساحلى ممزر دبی

پارک ساحلی الممزر یکی از پارک‌های دبی است. مساحت این پارک در حدود ۱۰۶ هکتار است که بعد از اسکله الحمریه قرار دارد. این پارک بزرگ دارای امکانات متنوعی شامل: ساحل، استخر، آمفی تاتر ، زمین بازی کودکان، چمنزارها و بوته زارهای گوناگون می‌باشد که تفرجگاه بینظیری را برای گردشگران بوجود آورده‌اند.

 

موزه دبی

پارک صفا یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های دبی می‌باشد که در مقابل هتل متروپولیتان که ما بین خیابانهای الوصل و شیخ زاید قرار دارد. این پارک  ۶۴ هکتار مساحت دارد که در سال ۱۹۷۵ میلادی ساخته شده‌است. دریاچه ای با یک آبشار زیبا در کنار آن زیبایی خاصی به این پارک بخشیده اند و دیدنیهای گردشگری دبی هست .

 

پارک مشرف

پارک مشرف یکی از پارک‌های دبی و یکی از نقاط دیدنی امارات متحده عربی است. این پارک بیش از ۱۲۴ هکتار مساحت دارد که یکی از بزرگترین پارکهای دبی به شمار می رود و محل دقیق آن در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی دبی قرار دارد. در این پارک انواع درختان صحرایی وجود دارند. بازدیدکنندگان در صورت تمایل با پرداخت مبلغی می‌توانند با اتومبیل وارد پارک شوند. از بخش‌های دیدنی این پارک خانه‌های مینیاتوری ساخته شده متعلق به ملل مختلف جهان می توان اشاره کرد.

 

دبی مال یا مرکز خرید دبی

دبی مال یا مرکز خرید دبی ، می توان گفت بزرگ‌ترین مرکز خرید جهان است که در شهر دبی، امارات متحده عربی واقع شده‌است. این مرکز خرید بخشی از پروژۀ ۲۰ میلیارد دلاری برج خلیفه است که با بیش از ۱۲۰۰ فروشگاه در ردۀ ابر فروشگاههای جهان قرار می گیرد. این مرکز خرید در ماه نوامبر سال ۲۰۰۸ برای خرید عموم مردم بازگشایی شد. دسترسی به این مال از طریق خیابان دو طبقۀ دوحه امکان‌پذیر است. از امکانات تفریحی این مرکز خرید می‌توان به یک زمین یخ با استانداردهای المپیک، یک آکواریم و  نیز یک باغ‌ وحش زیر آب و چندین سینما، پارک و رستوران اشاره کرد. همچنین آب‌نمای دبی در کنار این مرکز خرید ساخته شده‌است که تماشایی‌ترین فوارۀ موزیکال جهان به شمار می رود.

 

بازار مرشد

بازار مرشد که به زبان عربی سوق مُرشِد خوانده می شود، یکی از مناطق تاریخی در شهر دبی است که از معروفترین بازارهای دبی می‌باشد. این بازار درقسمت بر دیره در شمال خور دبی واقع شده ‌است. مؤسس این بازار یک تاجر كويتى به نام مرشد العصیمی بوده‌است که در این مکان بازار کوچکی ایجاد کرده ‌است و بهمین خاطر نام مرشد را برای این بازار انتخاب کرده اند. بازار مرشد از سمت میدان جمال عبدالناصر به طرف غرب که به خیابان سبخه کشیده می شود و چندین خیابان بصورت موازی از طرف غرب به این خیابان متصل می‌شوند که در مجموع این بازار را تشکیل می دهند. در این بازار تقریبا همه گونه کالایی را با قیمت‌های مناسب یافته می شود. بسیاری از ایرانیان ساکن دبی فروشگاههایی را در این بازار دایر کرده اند.

 

سیتی سنتر دیره

سیتی سنتر دیره یا همان مرکز شهر دیره ، نام یکی از مرکزهای بزرگ خرید در شهر دبی است که در منطقۀ دیره واقع شده است. این مرکز خرید که در سال ۱۹۹۶ احداث شد ، مساحت آن ۱۲۰،۰۰۰ مترمربع است. سیتی سنتر دارای یک فوق بازار به نام کارفور است. این مرکز دارای بیش از ۳۷۰ فروشگاه، ۱۱ سینما با ظرفیت ۳،۰۰۰ نفر، یک سالن بولینگ، شهربازی است که یکی از محبوب‌ترین شهربازی‌های سرپوشیدۀ جهان است و یک هتل ۵ ستاره را دارا می‌باشد. این مرکز خرید ۳ طبقه در سال میلیون ها بیننده را به خود جذب می‌کند.

 

دبی مارینا

دبی مارینا تفرجگاه ساحلی دبی نام یک محله در دبی، در امارات متحده عربی است. این منطقه دارای یک مرکز خرید بزرگ با نام دبی مارینا مال است. معماری دبی مارینا با الهام از منطقۀ فالس کریک در ونکوورکانادا ساخته شده‌ است. این محله دارای یک کانال آب مصنوعی است که از خلیج فارس به داخل خشکی کشیده شده و برج‌های مسکونی زیادی در اطراف آن بنا شده‌اند.

 

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. اتلیه عکاسی گفت:

    سایت خوبی دارید موفق باشید وسربلند