دیدنی‌های کربلا

با نزدیک شدن به اربعین حسینی (ع) تصمیم گرفته ایم این پست را از دیدنی های کربلا و جاذبه های مهم کشور عراق که در کربلا هستند برای شما مخاطبین و بازدیدکنندگان سایت گردشگرها معرفی کنیم,با ما همراه باشید.

کربلا یک شهر عالی برای زیارت می باشد که مقصد همه مردم در کربلا زیارت حرم امام حسین (ع) است.ما در این پست مکان های زیارتی کربلا را برای شما معرفی می کنیم.

حرم امام حسین (ع)

حرم مطهر امام سوم شیعیان در کربلا می باشد که سالانه بسیاری برای زیارت این امام به عراق و شهر کربلا سفر می کنند.اکنون باید اینگونه بگوئیم که آرامگاه امام حسین (ع) تبدیل به یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های مذهبی برای شیعیان جهان شده است که بیشتر شهدای کربلا در همین حرم به خاک سپرده شده‌اند.

در حرم امام حسین (ع) علاوه بر زیارت امام حسین(ع)شما می توانید قبور حضرت علی اکبر در پایین پا و حضرت علی اصغر بر سینه ایشان، در ضریح دفن‌ شده‌اند را هم زیارت کنید.

حرم حضرت عباس (ع)

دومین مکان که در کربلا بعد از حرم حرم امام حسین (ع) برای زیارت مردم می روند و جمعیت زیادی همیشه در انجا وجود دارند,حرم حضرت عباس (ع) می باشد.حرم حضرت عباس (ع) در فاصله ۳۷۸ متری شمال‌شرقی حرم امام حسین (ع) قرار گرفته است که فاصله این دو حرم را بین‌الحرمین می‌نامند.

القاب دیگر این حرم نام‌های حرم ابوالفضل العباس و مسجد عباس نیز شناخته می‌شود,ارادت خاص مردم و شیعیان جهان به حرم حضرت عباس (ع) و همچنین حرم امام حسین (ع) بسیار زیاد می باشد که برای زیارت به کشور عراق و کربلا سفر می کنند.

مقام امام صادق(ع)

بنا به روایت تاریخی ,مکانی که یکی از پیامبران یا امامان معصوم در آن نماز گذارده اند اصطلاحا ( مقام ) می گویند,یکی دیگر از مکان های مذهبی و زیارتی کربلا مقام امام صادق(ع) می باشد که این مکان در کنار مقام صاحب الزمان(عج) در کربلا پلی بر روی نهر حسینیه قرار دارد که با عبور از آن وارد بازاری می‌شوید که در انتهای آن با فاصله حدود ۳۰ متر از نهر، زيارتگاهی وجود دارد که به مقام امام صادق(ع) معروف است.

مرقد حر بن یزید ریاحی

این مکان در ۹ کیلومتری شهر کربلا در نزدیک منطقه‌ای به نام کمالیه واقع شده است.حر بن یزید ریاحی یکی از یاران امام حسین (ع) بود که در روز عاشورا در مقابله با سپاهیان عبیدالله بن زیاد شهید شد.این مرقد با ۵۸۰ متر مربع و همچنین بنایی دارد که گنبدی که بر فراز ضریح می باشد ,۷ متر قطر، دارای ارتفاعی ۱۰ متری از سطح زمین حرم است. نمای خارجی این گنبد کاشی کاری شده است.

مزار طفلان مسلم

یکی دیگر از مکان های زیارتی کربلا مزار طفلان مسلم می باشد.این مکان در چهار فرسخی کربلا واقع شده که توسط یک راه فرعی به جاده اصلی کربلا-بغداد متصل می شود.

این مرقد دارای دو گنبد است که کاشی‌ فیروزه‌ای دارند. درب اصلی آستانه، به صحن بزرگ باز می‌شود و در مقابل در ورودی صحن، ایوان مستطیل‌شکل سرپوشیده‌ای است که در دو طرف آن، کفشداری قرار دارد.

نهر علقمه

نهر علمقه داستانی دارد که حضرت عباس (ع) در روز عاشورا کنار این نهر به شهادت رسید.همیشه در هر جایی که اسم حضرت عباس (ع) می آید ,نهر علمقه هم به زبان می اید.این نهر از رود فرات منشعب شده و آب زلال آن را به منطقه کربلا و سرزمین های اطراف آن می رسانده است.در حال حاظر شیعیان زمانی که به کربلا می روند به کنار این نهر می روند و یکی از مکان های زائرین کربلا می باشد.

مزار عون‌ بن عبدالله

مزار عون‌ بن عبدالله در یازده کیلومتری شهر کربلا می باشد که یکی از مکان های زیارتی کربلا به شمار می رود.این مکان دارای حرمی است که زائران و اعراب و اهالی روستاهای مجاور، در طول سال و به ویژه در مناسبت‌ها و اعیاد اسلامی، برای زیارت به آنجا می‌روند و برای او نذر می‌کنند.

ما در این پست فقط قصد بر این داشته ایم که یک معرفی کوچک از کربلا داشته باشیم,اما در مجموعه شهر کربلا بسیار زیاد برای زائرین و همچنین توریست ها بی نظیر و قابل توصیف می باشد که ما نمی توانیم این تعریف را برای مخاطبین خود بازگو کنیم.اگر از زائرین سوال کنید از بی نظیر ترین سفر خود کربلا را برای شما معرفی خواهند کرد.

این معرفی اندک برای زائرین که اربعین قصد سفر به کربلا دارند می باشد که فرصت زیاد و شلوغی آن زیاد می باشد.

مطالب مرتبط