خانه / جهانگردی / با جالب ترین قبرستان جهان آشنا شوید

با جالب ترین قبرستان جهان آشنا شوید

در جای جای دنیا مکان های تاریخی و دیدنی بسیاری وجود دارد که هر کدام به نحوی خاص و اعجاب انگیز هستند. یکی از جاذبه های جالبی که امروز قصد داریم در وب سایت گردشگرها به معرفی آن بپردازیم، یک قبرستان شاد در کشور رومانی است! شاید این نام به نظرتان کمی عجیب برسد اما این قبرستان شاد ترین قبرستان جهان لقب گرفته است. حتما کنجکاو شده اید تا بدانید دلیل این شهرت و نام گذاری به چه خاطر است. اهالی روستای” Săpânța “ در رومانی شادی را بر لبان هرکسی وارد قبرستان بومی آن ها شود خواهند آورد. در این قبرستان که تمامی سنگ قبرهای آن آبی رنگ است یک ویژگی منحصر به فرد وجود دارد. بر روی تمامی سنگ قبرهای این قبرستان شعر های عجیب و غریب طنزی نوشته شده که لبخند را به لب های بازدیدکنندگان خواهد آورد. در این قبرستان در واقع مرگ به بازی گرفته شده است. بازیی که در آن هر کسی که زودتر بمیرد بازنده بازی است و افراد دیگر می توانند شعری برای سنگ قبر آن بسرایند و رازها، خصوصیات اخلاقی و… را در مورد او به طنز در آورده و بر روی سنگ قبرش نگارش نمایند.

sapanta

تمامی سنگ قبرهای این قبرستان با رنگ آبی و همراه با رنگ های بسیار شاد ایجاد شده است و بر روی آن نام فرد متوفی به همراه یک نقاشی از او که گاهی نشان دهنده شغل وی و گاهی دلیل مرگ اوست ترسیم شده است. در کنار این دو نیز گاهی شعری وجود دارد که اگر مایه خنداندن افراد نشود درون مایه ای پر محتوا و شایسته درباره نحوه مرگ، سرگذشت و زندگی آن شخص است.

این آیین زیبا و جالب به رسم و رسوم و اعتقادات مردم این روستا باز می گردد. آنها معتقدند مرگ پایان زندگی نیست بلکه آغاز زندگی شاد و جاویدان دیگری است که فرد به آن قدم خواهد گذاشت. البته این رسوم به معنای سوگواری نکردن برای متوفی نیست. زیرا آن ها سوگواری خود را به روشی مخصوص به خود انجام می دهند.

sapanta

آغاز این ماجرا و رسوم از سال ۱۹۳۵ آغاز شده است. در آن زمان شخصی به نام ” استن لون پاتراس ” که نجار شهر بوده است وظیفه ساخت صلیب برای متوفی را داشته است. در رسم این روستا پس از سه روز سوگواری، اهالی محلی در کافه جمع شده و به مرور خاطرات شخص فوت شده می پردازند. ” استن لون پاتراس ” در آن زمان با دقت به همه صحبت ها گوش می نمود و سپس به ترسیم نقاشی ای درباره زندگی فرد و یا زمان مرگ او می پرداخت، همچنین با توجه به شنیده هایش شعری طنز اما غمگین را برای سنگ قبر فرد متوفی می سروده است. اگر علاقه دارید کمی بخندید در ادامه تعدادی از این شعر های جالب را برایتان آورده ایم.

sapanta

شعری برای مادرزن

در زیر این صلیب سنگین
مادرزن من آرمیده است
اگر او سه سال بیشتر عمر می‌ کرد
من در این گور بودم و او این شعر را می‌ خواند
ای کسانی که از اینجا عبور می‌ کنید
سعی نکنید او را بیدار کنید
چرا که او به خانه باز می‌ گردد
و سر مرا از تنم جدا می‌کند
اما من طوری برخورد می‌ کنم
که گویی او هرگز بازنگشته و او را نادیده می‌ گیرم
همین‌جا بمان
ای مادرزن عزیزم

sapanta

شعری برای قصاب روستا
زمانی که در این دنیا زندگی می‌ کردم
گوسفندان زیادی را کشتم
گوشت زیادی برای مردم مهیا کردم
تا بتوانند به‌ راحتی گوشت بخورند
من به همه گوشت خوب و با کیفیت ارزانی داشتم
تا با لذت تمام از آن بخورند

sapanta

شعری برای دختربچه سه ساله
در آتش جهنم بسوز ای تاکسی لعنتی
که از شهر سی‌ بیو آمدی
از بین تمامی نقاط این کشور
چرا باید اینجا توقف می‌ کردی؟
در کنار خانه‌ ام، با من برخورد کردی
و مرا به کام مرگ فرستادی
و خانواده‌ ی مرا غرق در غم و اندوه نمودی

sapanta

اهالی این روستا به شدت به ادامه این رسم پایبند هستند. ” استن لون پاتراس ” در زمان حیات خود در حدود ۸۰۰ قبر را نقاشی نموده و اشعار خود را بر آن حک کرده است. پس از مرگ وی نیز شاگردش ” دومیترو پاپ ” این راه را ادامه می دهد. جالب اینجاست با وجود اینکه برخی از این شعر ها بدی ها و اخلاق زشت فرد متوفی را بیان می کنند اما هرگز شکایتی از دمیترو صورت نگرفته است. دومیترو می گوید: «اهالی این روستا دوست دارند زندگی عزیزشان به طور واقی بر روی سنگ قبر نوشته شود و من هم همین کار را انجام می دهم.  این روستا بسیار کوچک است و چیزی از کسی پنهان نمی ماند بنابراین من هم شنیده ها و دانسته های خود را در قالب یک شعر طنز بر روی سنگ قبر آنها حک می کنم.»

شاید به نظر برخی این کار توهین به مرده و خانواده او تلقی گردد و برخی دیگر نیز از این روش لذت ببرند و به این بازی جذاب بپیوندند. در هرصورت نه می توان این کار را تقدیر کرد و نه آن را بد و زشت خواند! زیرا هرچه هست آداب و رسوم یک مملکت است و مردم به آن پایدار و وفادار هستند. بنابراین باید تنها به ویژگی ها و رسوم مختلف احترام گذاشت زیرا فرهنگ ها و دیدگاه ها در جوامع مختلف با هم متفاوت هستند.

امتیاز شما
[Total: 1 Average: 5]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.