جاذبه تاریخی سنت پترزبورگ یا کاخ پترهوف

نام دیگر ایم کاخ پترگوف می باشد که طبق دستور پیتر کبیر در سال ۱۷۱۴ میلادی در شهر سنت پترزبورگ روسیه ساخته شد. موقعیت این کاخ در ضلع جنوبی سواحل خلیج فنلاند و در منطقه فدرال شهر سنت پترزبورگ قرار دارد. این مکان از مهم ترین جاذبه های گردشگری سنت پترزبورگ است.

 

دربار پیتر معنای نام این کاخ به زبان آلمانی است. این کاخ بر اساس کاخ ورسای فرانسه و در زمان بازدید پیتر از آن صورت گرفته است. ورسای پترهوف لقبی است که شباهت این کاخ را با معماری غربی تایید می کند.

 

 

در کنار این قصر تولیدی پترهوف در دوران پترس تاسیس شد که بعد از گذشت سالیانی کارخانه ای جای آن را اشغال کرد. ساعت های معروف روسی Raketa از سال ۱۹۲۶ تا هم اکنون در این مکان ساخته می شوند.

 

 

 

دختر پیتر که نامش الیزابت بود پس از مرگ پدرش تصمیم به وسیع کردن کاخ گرفت. از جمله اقداماتی که او انجام داد می توان از افزودن تعداد باغ ها و متنوع کردن مجموعه فواره ها تا توسعه محوطه این کاخ نام برد. تغییرات دیگری توسط حاکمان وقت در قرن های ۱۷ و ۱۸ در این کاخ انجام شد تا این که کاترین کبیر محل فرمانروایی را تغییر داد و به پوشکین منتقل شد ولی بعد از مدتی نیکلاس اول دوباره به همین کاخ بازگشت.

 

 

از جمله زمانهایی که کاخ دچار تغییرات غیر قابل قبولی شد می توان به حمله آلمانها در جنگ جهانی دوم اشاره کرد که در نیمه قرن نوزدهم با کمک های مردمی داوطلبانه و همراهی مهندسین ارتشی بهبود یافت.

وجود آبشار های زیبا و مجسمه های زرین کاخ و محوطه آن به کاخ محبوبیت فراوانی داده است. آبشار پله ای شگفت انگیزی در روبروی کاخ وجود دارد که با همراهی مجسمه زرین و فواره های آن نمایی فوق العاده را برای بینندگان فراهم نموده است. در حالی که چشمه ها و آبشار های فراوان دیگری نیز در باغ وجود دارند. ضمن اینکه تاریخچه پیرامون هر یک از این مجسمه ها جالب توجه است.

 

 

کاخ بخش های مختلفی دارد از جمله:

کاخ بزرگ

Grand Place ساختمان اصلی این کاخ است که ۳۰ اتاق با تعداد زیادی مجسمه همراه با دکوراسیونی مجلل و انواع نقاشی ها و تراشکاری های زیبا می باشد. سایر کاخ های مجموعه عبارت اند از  Monplaisir، قصر Marly، هرمیتاژ پترهوف، و قصر Cottage.

 

باغات و پارک های پترهوف

دویست سال تلاش اعضای خانواده سلطنتی همچون پیتر کبیر، کاترین و نیکلاس اول جهت حفظ سبک باغ های اروپایی این باغ ها را به ثمر رسانده اند.

یکی از عجایب دنیا و ثبت شده در میراث جهانی یونسکو. پیترهوف به دو بخش باغ بالا و پایین تقسیم شده که کاخ بزرگ در میان این دو قرار گرفته است.

بازدید از باغ بالا رایگان است ولی باغ پایین به دلیل جزییات زیادش ۴۵۰ روبل هزینه در پی دارد.

 

فواره های پتر هوف

فواره هایی که جزء جاذبه های روسیه هستند و آب آنها بعد از جاری شدن به خلیج فنلاند میریزد. پیتر هوف دارای ۱۷۶ فواره و ۶ آبشار از جمله آبشار تپه طلایی Golden Hill Fountain، فواره Trick، آبشار شیر، فواره های هرمی، فواره خورشید و فواره نپتون می باشد.

 

آبشار بزرگ فواره های پتر هوف

از سمت دریا وقتی به سمت این مجموعه حرکت کنیم با این مجموعه که شامل ۶۴ فواره و بالغ بر ۲۰۰ مجسمه برنزی است روبرو می شویم که از ۸ ماه می تا ۱۱ اکتبر به کار می باشند.

قصر خصوصی پیتر کبیر هم اکنون یکی از پر بازدید ترین مکان های روسیه است که از سال ۲۰۰۷ به بعد به عنوان عجایب جهان شناخته می شود.

 

مطالب مرتبط