رنگ پاسپورت کشورها

ما در این پست از سایت گردشگرها قصد داریم تفاوت رنگ پاسپورت ها و همچنین ویژگی های آنها برای شما بررسی کنیم تا علت متفاوت بودن رنگ پاسپورت را بهتر بشناسید.

یکی از مهم ترین گزینه ها برای سفر به کشور ها خارجی پاسپورت یا گذرنامه می باشد.اگر بخواهیم بصورت عامیانه پاسپورت را برای شما تعریف کنیم باید گفت پاسپورت مدرکی می باشد که دولت مربوطه از ديگر دولت ها اجازه می خواهد تا به شهروندان مربوطه اجازه گذر یا ورود به خاک آن کشورها را صادر شود و همچنین به این اجازه از کشورها روادید یا ویزا گفته می شود.

 

انواع رنگ پاسپورت

در کل چهار رنگ برای پاسپورت ها در نظر گرفته شده است : آبی، قرمز، سبز و مشکی.معمولا رنگ جلد پاسپورت ها از طرف مقامات همان کشورها تعیین شده است که هر یک به منظور و در رتبه بندی خاصی می باشد.در ظاهر برای رنگ پاسپورت ها بی معنی است اما رنگ هر یک از آن ها مشخصا معنای خاصی دارد.

 

طبق رده بندی در سال ۲۰۱۹ به این شکل بوده است که در بین کشورهای آسیایی تنها ژاپن، سنگاپور و کره جنوبی جز قدرتمندترین کشورها برای پاسپورت شناخته شده است و همچنین در بین کشورهای خاورمیانه، پاسپورت امارات عربی متحده دیده می شود.

شاخصه ای که قدرتمندترین را مشخص می کند لیست تعداد کشورهایی است که با هر گذرنامه میتوان بدون ویزا به آن کشور سفر کنند می باشد و طبق این شاخصه کشورها مشخص شده اند.

 

 

پاسپورت های قرمز رنگ

اکثر کشورهایی که از نظر پاسپورت قدرت مند می باشند رنگ قرمز دارند و شما رنگ پاسپورت قرمز را رایج ترین رنگ پاسپورت در کل کشور ها بدانید.اکثر کشورهایی که رنگ پاسپورت آنها قرمز می باشد در حال حاضر سیستم کمونیستی دارند و یا در گذشته این سیستم را داشته اند.رایج ترین رنگ پاسپورت در بین چهار رنگ ,پاسپورت قرمز می باشد.

 

پاسپورت های آبی رنگ

دومین رنگ پاسپورت که در بین کشورها رایج می باشد ,پاسپورت با رنگی آبی می باشد.اکثر کشورهایی که جهان نو دارند ,رنگ پاسپورت آنها آبی می باشد.در کل تقریبا ۷۸ کشور رنگ آبی را برای پاسپورت خود انتخاب نموده اند که از بین آنها ایالات متحده آمریکا را نام برد که با پاسپورت این کشور می توان به ۱۸۳ کشور دنیا بدون ویزا سفر کرد.اما نکته جالب دیگر برای رنگ پاسپورت آبی این می باشد که کم قدرت ترین گذرنامه کشورها با رتبه ۱۹۹ یعنی افغانستان هم رنگ آبی دارد.

 

 

پاسپورت های سبز رنگ

یکی از نشانه هایی که اکثر کشورهای مسلمان برای رنگ پاسپورت انتخاب کرده اند , علت علاقه پیامبراکرمصلی الله علیه و آله به رنگ سبز و محبوب بودن این رنگ در بین کشورهای مسلمان می باشد که در راس آن کشور های عربی و اسلامی رنگ سبز محبوب تر از دیگر رنگ ها می دانند و اکثر این کشور ها پاسپورت سبز رنگ دارند از جمله جمهوری آذربایجان، اندونزی، پاکستان و عربستان سعودی و حتی در بین این کشورها ,کره جنوبی هم دیده می شود که با گذرنامه این کشور می توان به ۱۲۲ کشور دنیا بدون ویزا سفر کرد .

 

 

پاسپورت های مشکی رنگ

در نهایت پاسپورت های مشکی رنگ بسیار کم تر نسبت به سه رنگ قبلی وجود دارد که بیشتر آنها متعلق به کشورهای آفریقایی مانند بوتسوانا، زامبیا، بوروندی، گابن، آنگولا، چاد، کنگو، مالاوی می باشد که مهم ترین دلیل انتخاب این رنگ هم این می باشد که رنگ مشکی ,رنگ ملی کشور نیوزیلند به حساب می آید.

 

نکته:

قرمز پرقدرترین ؛ آبی محبوب‌ترین پاسپورت ها شناخته می باشد که پاسپورت کشور مان هم قرمز یا همان زرشکی می باشد.

مطالب مرتبط