خانه / جهانگردی / غار Ochtinská Aragonite ، منحصر بفرد ترین غار آراگونیت جهان

غار Ochtinská Aragonite ، منحصر بفرد ترین غار آراگونیت جهان

یکی از معدود ترین غارهای جهان که در آن کریستال های آراگونیت موجود است غار «Ochtinská Aragonite» در جنوب اسلواکی است. نمونه های دیگری از این غار را می توان در برزیل، آرژانتین، مکزیک و ایالات متحده می باشد اما باید گفت زیبا ترین و خاص ترین نمونه از این قارها در اسلواکی واقع شده است.

آراگونیت به طور طبیعی ساختاری کریستالی از کلسیم کربنات است، همان ماده معدنی که بیشتر کلسیت های معمول موجود را تشکیل می دهد. کلسیت سفید بلوک های موج دار بزرگ را تشکیل می دهد، کریستال های آراگونیت ستونی یا الیاف هستند. برخلاف تمامی نمونه های موجود، آراگونیت های موجو در دراین قار به جای رشد معمولی و ستونی با شکلی سوزنی و پیچ خورده شبیه به یک دسته موی ژولیده رشد نموده است. این ساختار های بی نهایت ظریف و شکننده است و حتی ممکن است با کوچکترین لمسی بشکند.

Ochtinská Aragonite

این نوع از ساختار های کریستالی از نظر علمی «helictite» نام گرفته است که تا کنون هیچ دلیل و توجه علمی درباره نحوه چگونگی و ایجاد آنها به دست نیامده است. اما به نظر می رسد تنها دلیل ایجاد آنها بارش مواد معدنی (کلسیم کربنات) که به عنوان حلال در آب وجود داشته است و از سنگ های متخلخل بخش سقف غار به داخل چکه نموده است، تشکیل شده اند.

Ochtinská Aragonite
همانطور که اشاره شداین کریستال ها به طور معمول بایستی به صورت ستونی و عمودی رشد نمایند و هیچ دلیلی برای ایجاد ژولیده و درهم آنها وجود ندارد. اما در این میان نظریه پردازان بیکار ننشسته اند و تلاش نموده اند با مطرح نمودن نظریه های مختلف تلاش نمایند به تا دلیل این موضوع را کشف نمایند. به عنوان مثال برخی معتقدند که ممکن است نیروهای مویرگی باعث ایجاد کشش هایی در سطح کریستال شده و از این رو آنها را در مسیرهایی در خلاف جهت جاذبه زمین گسترش داده است.و باد باعث پیچ و تاب دادن آنها شده است.

Ochtinská Aragonite

اما این نظریه ها به نظر مشکل دارند زیرا اکثر هلکتیت ها توخالی نیستند بنابراین نیروهای مویرگی نمی توانند عمل کنند و هم چنین بسیاری از غارها هیچ ورودی برای ورود باد به داخل غار ندارند.

این غار هیچ ورودی طبیعی نداشته و تنها ورودی آن مسیری است که در سال ۱۹۵۴ به وسیله فردی که در جستجوی آهن بوده حفر گردیده است. این فرد در حین کاوش به طور اتفاقی با این غار مواجه گردیده است. از سال ۱۹۷۲ درب این غار به صورت عمومی به روی مردم باز شد و هرساله در حدود ۳۰ هزار بازدید کننده از این غار شگفت انگیز بازدید می کنند.

Ochtinská Aragonite

این غار عظیم بخش های بسیاری دارد که زیباترین و چشم نواز ترین آنها سالن کهکشان راه شیری است که در نور لامپ ها درخشندگی و زیبایی بی نظیری را به بازدید کنندگان خود هدیه می کند.

بر اساس نظر زمین شناسان کریستال های آراگونیت این قار در حدود ۱۳۸ هزار سال قدمت دارند.

امتیاز شما
[Total: 2 Average: 2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.