دبی، بار دیگر بلندترین برج جهان را می سازد

همه ی افرادی که به دبی رفته اند یا کماکان از مکان های دیدنی آن در اینترنت دیدن کرده اند می دانند که برج خلیفه بزرگترین برج در دبی است که می توان آن را به عنوان بزرگترین سازه ی دست بشر نیز دانست. اما خبرهای جدید حاکی از این است که قرار است یک برج بزرگ و بلند دیگر در همین منطقه ساخته شود به طوری که رکورد برج خلیفه را شکسته و از آن خود کند. این بیان نشان از این دارد که کار واقعا بزرگی در حال انجام شده است. البته مقامات آگاه هنوز خبری از میزان ارتفاع این برج اعلام نکرده اند اما مطمئنن از ۲۷۱۷ فوت بیشتر خواهد شد چرا که این میزان رکورد کنونی است.

 طبق برآورد ها و پیش بینی هایی که صورت گرفته است این ساختمان قرار است با هزینه ای بالغ بر ۱ میلیارد دلار هزینه بر شود. اگر همه چیز به خوبی پیش برود این برج در ۴ سال آینده یعنی سال ۲۰۲۰ در شهر دبی رونمایی  خواهد شد. قرار بر این است که در این مجتمع واحد هایی مثل، واحد مسکونی، فروشگاه و واحد های تجاری، رستوران ها و هتل و در کنار آن یک باغ برای تفریح در پشت ساختمان، داراست. طراحی این مجموعه توسط افراد خبره و طراحان چیره دستی مثل سانتیاگو کالاتراوا والس صورت میگیرد که طراحی اسپانیایی و سویسی است.

هر چند این پروژه فعلا در حال داده آزمایی است و عملا کار خود را شروع نکرده است، با رقابت های شدیدی روبرو شده است. درست در همین حال است که در جده ی عربستان قرار است یک برج بزرگ با ارتفاع ۳۲۸۰ متر، تا سال ۲۰۲۰ افتتاح شود. اگر این برج در ارتفاع به پای برج جده نرسد واقعا تمام تلاش ها شکست خواهد خورد و رکورد را ساختمان در حال ساخت در جده از آن خود خواهد کرد. همچنین دو شرکت معماری نیز در نیویورک تصمیم بر این دارند که آسمان خراش های بلندی به ارتفاع ۵۵۷۷ فوت در توکیو طراحی کرده و بسازند که البته این عدد هم باید داستان خود را داشته باشد!

 گفتنی است که طرحی که در توکیو قرار است اجرایی شود چنان زمان بر است که تا ۳۰ سال دیگر نیز نباید منتظر رونمایی آن باشیم چرا که طراحان و معماران مربوطه اعلام داشته اند که تصمیم دارند در سال ۲۰۴۵ آن را افتتاح کنند.

منابع آگاه اعلام کرده اند که برج جدید دبی با نام برج قرار است طی ۱۸ تا ۲۰ طبقه ساخته شود که البته به نظر می رسد با ارتفاع مذکور، این تعداد طبقات واقعا کم باشد.

مطالب مرتبط