موزه های دیدنی استانبول

موزه ها

موزه ایاصوفیا:

ایاصوفیه یا حاجیا صوفیا با ارزش ترین اثر باقی مانده از دوره بیزانس است و یکی از با ارزش ترین هنرهای موجود در آن موزاییکها و ستون مرمرهای آن است موزاییکهایی از حضرت مریم ، عیسی (ع) و فرشتگان گابریل و میکاییل(ع) و..

حاجیا صوفیا که به زبان یونانی به معنای حکیم مقدس است ،از مهمتریت بناهای مدهبی جهان برای ارتودکس ها است . به همین علت است که ایاصوفیا در زمره اولین مکان هایی قرار داردکه یونانیان هنگام ورود به استانبول از آن دیدن می کنند.

این بنا توسط ریاضیدانها و فیزیکدانهای مشور طراحی و در ۵ سال توسط ۱۰ هزار کارگر و صد استاد فاخر در سال ۵۳۲ احداث شد که در احداث گنبد از تئوری هرون الکساندریا استفاده شده. معماری گنبد عظیم آن مثل این است که به نور تکیه دارد و تحسین تاریخدانان و معماران و محافل علمی را دربردارد. این کلیسا از نظر بزرگی هم بیش از هزارسال  بزرگترین کلیسا بوده و امروزه نیز از بسیاری جهات بزرگترین است اما ارزش آثار آن بی بهاست و قابل مقایسه نیست .

این اثر از هر قرنی و از هر نابغه ای اثری دارد از دوره بیزانس گرفته تا معمار ترک ، سینان که اولین معمار بود که اصول زلزله را در کارهایش به کار می گرفت ، از معماران سوییس تا خطاطهای برجسته اسلامی. این اثر از ده ها کشور و شهر آنتیک اثر دارد و تاریخ تصویری بیش از ۱۵ قرن است و از هر دوره مثلا جنگهای صلیبی یا ترکی اسلامی نشانه هایی دارد و در آن فرهنگ اسلامی و مسیحی در هم آمیخته و با گنبد شاهکار آن انسان را غرق در نور  و آرامش میکند و هنوز که هنوز است در مورد اسرار آن کتابها نوشته میشود و کمتر مجله معتبری در دنیا هست که در مورد آن نوشته نباشد و حتی در قرنها پیش هزاران نفر برای دیدن آن راهی استانبول میشدند

 

موزه های باستان شناسی:

ساخت موزه باستان شناسی در سال ۱۸۱۱ میلادی توسط عثمان حمدی بی آغاز شد. این بنا در سال ۱۹۰۸ میلادی شکلی به سبک یونانی جدید پیدا کرد. معماری که ساختمان اصلی موزه باستان شناسی را طراحی کرد، طراحی هتل پرا پالاس در استانبول را نیز برعهده داشت. الهام بخش نمای این ساختمان، تابوت زنان عزادار و تابوت اسکندر بوده که هر دو از برجسته ترین آثاری هستند که دورن موزه نگهداری می شوند.

همچنین این آثار به دلیل سبک نئو کلاسیک شان از شهرت بسیاری برخوردارند.موزه باستان شناسی استانبول موزه ای دیدنی می باشد که میلیون ها اشیاء عتیقه در این موزه جمع اوری شده و نگهداری می شود.  موزه باستان شناسی استانبول در سال ۱۸۹۱ گشایش یافت و از ۳ سه ساختمان مجزا تشکیل شده است که موزه شرق باستان را شامل می شود. این موزه باستان شناسی استانبول در نزدیکی کاخ توپکاپی قرار گرفته است. قسمت ورودی موزه تقریبا هشت دلار می باشد و اکثر روزها به غیر از دوشنبه ها از ساعت ۹:۳۰ صبخ تا ۵ عصر برای بازدید باز می باشد

روملی حصاری و یا دژ اروپائی:

روملی حصاری استانبول در تنگه بسفر، در ساحل «روملی» در شهر استانبول و در بندر طبیعی شاخ طلایی یا خلیج واقع شده‌است، و یکی از قلعه‌های مشهور کشور ترکیه است، بنای بسیار بزرگ وزیبا به شکل مستطیل، این قلعه بسیار زیبا در سال (۸۵۶ هـ – ۱۴۵۲ م) توسط سلطان محمد فاتح ساخته شده‌است.

این مکان زیبا در زمان فتح استانبول به فرمان پادشاهان عثمانی ساخته شد . امروزه این مکان تاریخی بی شک یکی از پرطرفدارترین مکانهای توریستی ترکیه است . به شما پیشنهاد میکنیم یک آخر هفته برای صرف صبحانه و بازدید از این میراث تاریخی ترکیه زمان بگذارید.

چینعلی کوشک:

این عمارت در قرن ۱۵ میلادی توسط محمّد، فاتح استانبول ساخته شد. از این عمارت امروزه بعنوان یک موزه سرامیک استفاده می گردد. در این موزه نمونه هائی از کاشی ها و سفالهای قرن ۱۶ میلادی مربوط به دوران سلجوقیان و عثمانیها نگهداری و در معرض دید بازدید کنندگان قرار می گیرد. (این موزه همه روزه به جز روزهای دوشنبه جهت بازدید همگان باز می باشد).

موزه هنرهای اسلامی ترکیه:
در این موزه آثار هنری ترک و اسلام به نمایش گذاشته شده است . این ساختمان در سال ۱۵۲۴ از سوی صدر اعظم محتشم سلیمان بنام ابراهیم پاشا و بعنوان سکونت ساخته شده است . این ساختمان بزرگترین خانه شخصی در دوران امپراتوری عثمانی است . امروزه همراه با کلکسیون از موزائیک های ظریف ، مینیاتورها ، نمونه هایی از هنر خوشنویسی ، پارچه ها و قدیمی ترین فرشها ، نمونه هایی از چوبهای کنده کاری شده نیز به معرض نمایش گذاشته شده است .

ابراهیم پاشا دوست و صدراعظم سلیمان بوده است، كه در زمان كودكی در یونان توسط ترك‌ها اسیر شد و به خانه‌ داری امپراطوری به نام برده فروخته شد. او در کاخ توپكاپی با سمت پیام‌ رسان مشغول به کار بود، زمانی كه سلیمان هم‌ سال او بود با هم دوست شدند . زمانی که با سلطان دوست شد به سمت صدراعظمی رسید.عمارت قصر را سلطان سلیمان، یك سال قبل از اینکه خواهرش را به عقد ابراهیم پاشا دراورد، به خواهرش بخشید. این دوران زیبا و با شکوه دوام زیادی نداشت.  ثروت، قدرت و نفوذ او بر سلطان به قدری زیاد شد كه موجب حسادت دیگران شد، و بیشتر از بقیه، حسادت همسر قدرتمند سلیمان (روكسلانا) را برانگیخت. روكسلانا سلطان را راضی كرد كه ابراهیم پاشا دشمن می باشد و سلطان سلیمان در ۱۹۵۳ دستور قتل پاشا را صادر كرد. موزه به دستور وزیر اعظم در سال ۱۵۲۴ ساخته شد. این عمارت بزرگترین بنائی بود که در زمان امپراطوری عثمانی ساخته شده است. مجموعه موزه مانند : آثاری از قرن های ۸ تا ۱۹ میلادی می باشد. برجسته ترین آن نمایشگاه بسیار زیبایی از خوشنویسی و ادوات و ابزار خوشنویسی، طغرا‌ها، فرمان‌های شاهی، و نسخ خطی آراسته شده است. در بزرگترین تالار قصر رحل‌ های قرآن بسیار زیبایی از قرن شانزده، مجموعه نفیسی از قدیمی ترین فرش‌های دنیا و مینیاتور‌های تركی نگهداری و مراقبت می‌شوند. همچنین در این موزه ، اشیاء فلزی و چوبی هنری , سرامیک‌های ارزشمند و پارچه‌های كهن و قدیمی نگهداری می‌شوند. در حیاط موزه کافی شاپی با میز‌هایی در تراس با نمایه زیبایی از هیپودروم  یا سیرك دارد وجود دارد.

موزه سنت ایرنه:

موزه سنت ایرنه در اصل یک کلیسا بوده و در عین حال جزو اولین کلیسا های ساخته شده در استانبول نیز می باشد.ساختمان این کلیسا در بخش معبد اولیه مسیحیان قرار گرفته است که از برترین جاذبه های گردشگری استانبول و دیدنی های ترکیه است. ابتدا این کلیسا در قرن چهارم به دستور کنستانتینها بنا نهاده شد سپس توسط جاستینان ها مورد بازسازی قرار گرفت.

موزه فرشهای ترکیه:

این موزه در مقابل کوچه ای که کاخ ابراهیم پادشاه در آن قرار دارد واقع شده است . در این موزه انواع فرش و گلیم عتیقه ای که از مناطق مختلف ترکیه جمع آوری شده و به نمایش گذاشته شده است،  روزهای بازدید : همه روزه به غیر از روزهای دوشنبه می باشد.

آب انبار یرباتان:

با ستون هایی که از میان آب برافراشته شده و افسانه هایی که درباره آن روایت میکنند این مکان در صدر لیست مکان های مورد علاقه توریست ها قرار دارد. این آب انبار در زمان بیزانس ها با هدف رفع نیاز آب مورد استفاده کاخ در شهر استانبول بنا شد و در زمان سلطان محمد فاتح هم به همین منظور مورد استفاده قرار گرفت .طبق یک روایت آب داخل آب انبار کنایه ای از اشک صورت های نقش بسته بر روی ستون ها است به یاد برده های کشته شده در هنگام ساخت قصر بزرگ . همین داستان یکی از جذابیت این مکان است.

موزه موازئیک:

موزه موزاییک استانبول ترکیه از موزه های بزرگ موزاییک جهان ، از لحاظ تعداد موزاییک مربوط به شهر های ترکیه است موزه موزاییک استانبول ترکیه به غیر از موزاییکهای معروف جهانی خود آتلیه موزاییک مخصوص کودکان ، مرکز برای تفریح و انیماسیون ویژه کودکان با جدیدترین تکنولوژی روز جهان ، سالنهای کنفرانس و مرکز بزرگ کنسرواسیون دنیا هم می باشد. اکثر اشیا همچنان در انبارهای موزه می باشد و در دنیا در رتبه دوم قرار دارد . این موزائیک ها از دوران بیزانس , کاخ زیبای قسطنطنیه و دیگر نقاط می باشد که تصاویری از لحظات شکار , تصاویر رجال مشهور , همچنین منظره های زیبا می باشد. موزائیک های وجود در این موزه از دوران بیزانس، کاخ قسطنطنیه و … می باشند که صحنه هایی از شکار، تصاویر سلاطین رجال معروف، مردم عادی و مناظر را به تصویر کشیده اند.باستان شناسان تقریبی محاسبه کردند که در حیاط موزه هشتاد میلیون قطعه موزائیک کوچک که از جنس آهک و شیشه می باشد استفاده شده است. موزه بزرگ و زیبای موزائیک استانبول از دیدنی های جذاب استانبول است که در نزدیک میدان سلطان احمد، در بازار آراستا قرار گرفته است .

موزه کاریه:

این موزه بعد از موزه ایا صوفیا یکی از مهمترین بناهای تاریخی دوره بیزانس می باشد. این موزه در قرن یازدهم ساخته شد. دیوارهای این بنا با موازئیک های متعلق به قرن چهاردهم تزئین شده است که در نوع خود بسیار زیبا و دیدنی می باشد.

در درون این موازئیک ها می توان تصاویری از زندگی حضرت مسیح و حضرت مریم را مشاهده نمود. در اطراف این موزه خانه هائی از چوب بنا شده که محلی است مناسب و به دور از هیاهو برای نوشیدن یک فنجان چای و یا قهوه. (این موزه همه روزه به جز روزهای چهارشنبه جهت بازدید همگان باز است).

موزه نظامی:

موزه نظامی ، با آلبومهای غنی و متنوع خود ، یکی از موزه های بسیار قدیمی جهان است. در این موزه ابزار برنده و سلاح های دفاعی ، سلاح های گرم ، توپ ، سلاح های پرتابی و انداختن ، چادرها ، پرچم و درفشها ، اونیفورم های نظامی ، نشانها و مدالهای نظامی و سایر آثار اتنوگرافیکی یک هزار ساله متعلق به دولتهای ترک و اسلامی و سایر دولتهای اروپایی به نمایش گذاشته شده است . موزه نظامی به غیر از اولین روز اعیاد دینی ، اولین روز سال جدید و روزهای دوشنبه و سه شنبه همه روزه از ساعت ۹ صبح الی ۱۷ برای بازدید کنندگان باز است .

موزه صنایع هوائی:

این موزه در منطقه یشیل کوی استانبول واقع شده است. با بازدید از این موزه پیشرفت ترکیه را در صنعت هوائی از نزدیک مشاهده خواهید کرد. (بازدید از این مکان نیز همه روزه به جز روزهای دوشنبه ممکن می باشد).

موزه آتاتورک:

خانه محل اقامت آتاتورک اکنون به یادبود او تبدیل به موزه شده است . وسایل شخصی او به نمایش گذاشته شده است . به غیر از روزهای دوشنبه و سه شنبه همه روزه برای بازدید مفتوح است .

قایقهای بزرگ امپراطوران و سلاطین عثمانی که در گذشته از آنها برای عبور از تنگه بسفر استفاده می شده و از جمله دیگر جذابیتهای نیروی دریائی عثمانیها در طول تاریخ به شمار میآمده نیز در موزه نیروی دریائی نگهداری می شود. این موزه در منطقه بشیکتاش ترکیه قرار دارد. (بازدید از این موزه همه روزه به جز روزهای دوشنبه و پنج شنبه ممکن می باشد).

موزه هنرهای زیبا:

در موزه هنرهای زیبا نمونه های بسیار زیبایی از آثار نقاشی و هیکلهای متعلق به قرون ۱۹ تا به امروز به نمایش گذاشته شده است .( روزهای بازدید : همه روزه به غیر از روزهای دوشنبه و پنج شنبه).

موزه شهر:

در موزه شهر که در محوطه کاخ یلدیز ساخته شده اسناد تاریخی مربوط به استانبول از دوره فتح استانبول توسط عثمانی ها تا به امروز نگهداری میشود.

روزهای بازدید : همه روزه به غیر از پنج شنبه ها . در محوطه کاخ یلدیز همچنین موزه تئاتر و لباسهای تاریخی صحنه های نمایش شامل لباسهای ظریف و صحنه و دکور غنی وجود دارد.

موزه کاخ یلدیز:

این کاخ زیرزمینی که به نام کاخ بیزانس نیز نامیده میشود ، در نزدیکی ایاصوفیه است .

آجرهای ظریف سالن بزرگ از حمایت و پشتیبانی همه جانبه ۱۳۶ ستون که طبق معماری Kornit ساخته شده است برخوردار میباشد. روزهای بازدید : همه روزه به غیر از سه شنبه ها.

موزه کارخانه راحمی کوچ:

در حومه، هاسکوی و در سواحل خلیج مکانی که قبلا بنام لنگرخانه نامیده می شد و در دوران عثمانی بعنوان مرکز ذوب آهن محسوب می گردید ، موزه صنایع رحمی کوچ ، روند توسعه صنعتی را به نمایش گذارده است. (روزهای بازدید : همه روزه به غیر از روزهای دوشنبه ).

می توانید از موزه کارتون و کاریکاتور که در منطقه فاتح در بلوار آتاتورک قرار گرفته نیز دیدن نمائید. این موزه در مدرسه غضنفر آقا که در قرن ۱۶ میلادی ساخته شده است قرار گرفته است (بازدید از این موزه همه روزه از ساعت ۹ صبح الی ۶ بعدازظهر ممکن می باشد).

مطالب مرتبط