رود میسیسیپی در آمریکا

رود میسیسیپی (Mississippi River) بزرگ‌ترین رود و حوزه آبریز در آمریکای شمالی و چهارمین رود بلند دنیا می باشد. رودخانه می سی سی پی رودخانه ای که در خلاف مسیر خود حرکت کرد . این رودخانه ۳،۷۳۰ کیلومتر طول دارد و این رودخانه حدود ۱٫۹۳ میلیون کیلومتر مربع را تحت پوشش خود دارد.

 

ایالت می سی سی پی :

این ایالت در قلب جنوب آمریکا قرار دارد، جایی که خورشید در آنجا همیشه می درخشد، مردم دوستانه و صمیمی هستند، و مناظر زیبا هرگز پایانی ندارند. این ایالت بزرگ می سی سی پی است. جذابیت تمام آمریکایی این ایالت باعث جذب گردشگران از سراسر جهان می شود. با جمعیتی نزدیک به سه میلیون نفر، می سی سی پی توسط ایالت های تنسی (در شمال)، آرکانزاس (در شمال غربی)، لوئیزیانا (جنوب غربی) و آلاباما (در شرق) احاطه شده است.

با رودخانه معروف می سی سی پی  هم مرز است. این رودخانه بزرگترین رودخانه کشور بوده که از ایالت مینه سوتا آغاز شده و به جلگه ی می سی سی پی و خلیج مکزیک می ریزد. این ایالت تقریباً به طور کامل از زمین های پست و رودخانه ها و دریاچه های زیادی تشکیل شده است. بیش از نیمی از کل ایالت از جنگل ها پوشیده شده است، که دلیل نام مستعار می سی سی پی که ماگنولیا است نیز همین امر می باشد. گردشگران می توانند از هوای معتدل و نیمه گرمسیری این ایالت جنوبی لذت ببرند. در ایالت می سی سی پی تابستان طولانی و گرم و زمستان ها کوتاه و معتدل است، به طوری که به دلیل آب و هوای خوب اینجا و آب های فراوانش، می سی سی پی محل مناسبی برای ماهیگیری، شنا، قایقرانی و دیگر فعالیت های این چنینی می باشد. سواحل خلیج خوش منظره و زیبای می سی سی پی دارای شن و ماسه سفید و نرم و آب سبز آرامی است. مردم محلی و مسافران به طور یکسان می توانند جت اسکی کرده ، قایقرانی، چتربازی و شنا کنند و یا به سادگی از آفتاب سوزان در سواحل می سی سی پی  بهره بگیرند.

 

 

تمام طول رودخانه میسیسیپی در داخل خاک ایالات متحده می باشد (هر چند بخش هایی از حوزه های بارندگی حوزه آبریز آن در داخل خاک کشور  کانادا می باشد). این رودخانه در دریاچه آیتاسکا در ایالت مینه سوتا در شمال ایالات متحده شروع می شود و با مسیری ملایم به سمت جنوب جاری می شود. سرانجام پس از طی مسیری ۲۳۲۰ مایلی از طریق دلتای رود می سی سی پی در ایالت لویزیانا  به خلیج مکزیک می ریزد. میسیسیپی چهارمین رود طویل و دهمین رود بزرگ دنیا رتبه بندی شده است. مسیر رودخانه از ایالت های مینه‌سوتا٬ ویسکانسین ٬ ایلینویز٬ میسوری ٬ کنتاکی٬ تنسی ٬ آرکانزاس  ٬ می سی سی پی  ٬ و لویزیانا عبور می کند. از به جای ماندن آب رفت های این رود پرآب در آمریکای شمالی جلگهٔ می سی سی پی به وجود آمده‌است. بیشترین اختلاف سطح و بلندترین سد بر روی این رودخانه در بالادست رودخانه بنام سد و دریچه آبشار سنت آنتونی در مینیاپولیس می‌باشد. در بالای سد ارتفاع آب رودخانه ۲۴۴ متر و در پایین ارتفاع آب ۲۳۰ متر است.

این اختلاف نزدیک به ۱۵ متری بیشترین اختلاف سطح آب رودخانه میسیسیپی می‌باشد. دلیل اصلی این اختلاف سطح وجود آبشار سنت آنتونی است که اکنون در پشت سد بتونی جای مانده است. آبشار سنت آنتونی تنها آبشار واقعی بر روی میسیسیپی بود. عمق آب بعد از آبکند زیر آبشار بتدریج کم می شود.

مطالب مرتبط