میلائو ،مرتفع ترین پل جهان

پل میلائو بلندترین پل جاده‌ای جهان به ارتفاع ۳۴۳ متر است که در بالای رودخانه تارن در جنوب فرانسه قرار دارد. این پل توسط میشل ویرلوژو (مهندس سازه) و نورمن فاستر (معمار) طراحی و طی ۳۹ ماه ساخته شد .
پل فولادی ـ بتنی ميلائو که در ساخت آن۳۶۰۰۰ تن فولاد و۲۰۶۰۰۰ مترمکعب بتن بکار رفته دارای ۲/۶ کيلومتر طول می باشد. اين پل روی ۷ پايه قرار گرفته و به طور ميانگين روزانه ۲۸۰۰۰ وسيله نقليه را در شرايط مختلف آب و هوايی سال از خود عبور می‌دهد و دارای دو مسير دو طرفه است. پل مذکور که اولين پروژه بزرگ عمرانی کشور فرانسه در قرن۲۱ به شمار می‌رود ، اتصال‌دهنده شمال اروپا به جنوب فرانسه و اسپانيا می‌باشد.


ارتفاع پل میلائو به حدی است که طراح آن نورمن فاستر می‌گويد: رانندگی روی پل مانند آن است که انسان در اتومبيل پرنده نشسته باشد. هزينه ساخت پل حدود ۴۰۰ ميليون يورو بوده که توسط شرکت سازنده پل تأمين گشته است. البته دولت فرانسه نيز توافق کرده که درآمد عوارضی آن تا سال۲۰۸۰ يعنی ۷۵ سال آينده به شرکت سازنده برسد. سازنده پل ادعا کرده که مدت عمر پل میلائو ،  حداقل ۱۲۰ سال خواهد بود. اين پل در مقام مقايسه از برج ايفل بلندتر است.
احداث پروژه از ۱۶ اکتبر ۲۰۰۱ آغاز شد و پل میلائو در ۱۶ دسامبر ۲۰۰۴، یک ماه پیش از موعد مقرر، رسماً به بهره برداری رسید.

مطالب مرتبط