دانستنی های سفر برای رانندگی در برف

 

با آمدن فصل زمستان و بارندگی ها و بارش برف و رحمت الهی باید همواره رانندگان محترم نکاتی را رعایت کنند و توصیه ها و مقرراتی رعایت کنند تا دچار مشکل نشوید.

شما که قصد مسافرت با ماشین شخصی خود دارید حتما باید نکات زیر را رعایت کنید تا بتوانید به سلامتی و به موقع به مقصد خود برسید.

۱-شما باید قانون سرعت را رعایت کنید و حداکثر سرعت مجاز انواع سواری و وانت بار در آزاد راه‌ها ۱۲۰کیلومتر و اتوبوس مینی‌بوس، تریلر و کامیون ۱۱۰کیلومتر و حداقل سرعت این وسایل نقلیه در اتوبان‌ها ۷۰کیلومتر در ساعت می باشد که شما نباید بیشتر از این سرعت بروید.

۲-رعایت کردن سرعت در هنگام بارش برف شرط مهمی برای شما رانندگان می باشد,رعایت قانون در بزرگراه ها خودروهای سبک می توانند با ۱۱۰کیلومتر و وسائط نقلیه سنگین و عمومی با ۱۰۰کیلومتر در ساعت حرکت کنند. این در حالی است که کلیه وسایل نقلیه در جاده‌های اصلی در طول روز می توانند تا ۹۵کیلومتر سرعت داشته باشند که این میزان در شب به ۸۵کیلومتر می رسد. در جاده‌های فرعی هم هنگام روز ۸۵کیلومتر و هنگام شب ۷۵کیلومتر سرعت داشتن مجاز است.

۳-به یاد داشته باشید که استفاده از نور بالا در فاصله ۱۵۰متری با خودروی جلویی مجاز است به جز در مواقع ضروری مثل مه گرفتگی و درصورت نبود مه شکن در حین بروز کولاک و مه.

۴-رعایت کاری هایی مانند نخوردن خوراکی پشت فرمان و همچنین بستن کمربند ایمنی به عنوان یک قانون الزامی است.

۵-نکته بسیار مهم در زمان رانندگی که قبل از مسافرت حتما باید چک کنید ,توجه به ضخامت عاج لاستیک یکی دیگر از مواردی است که باید رعایت کنید. برای ترددهای برون شهری عاج لاستیک شما باید حداقل سه‌میلی‌متر باشد.

۶-در زمان بارش باران ,خصوصا برای شما که با جاده آشنایی ندارید از سبقت گرفتن بپرهیزید .زیرا در هنگام باران باعث کاهش سطح اصطکاک لاستیک با آسفالت و بروز سوانح خطرناک می‌شود.

۷-به یاد داشته باشید قبل از حرکت و رانندگی می توانید با شماره تلفن گویای ۱۴۱ از وضعیت راه ها، محدودیت های ترافیکی و… مطلع شوید. یادتان باشد دز طول جاده به علایم و هشدارها توجه کافی داشته باشید و هنگام عبور از مناطق پرتردد و محل عبور حیوانات اهلی، کمال دقت را به کار برده و در هنگام تعویض تایر فاصله ایمنی از خط ترافیک را حفظ کنید.

امیدواریم همیشه سفر خوبی داشته باشید و طول مسیر مسافت عجله نکنید.زیرا مسافرتی بسیار خوب است که بدون دردسر و ناراحتی باشد .اگر بصورت گروهی و همراه با چند ماشین به مسافرت می روید و کمی عقب افتادید در طول مسیر ,سرعت را جایگزین نکنید .صبر را جایگزین کنید.

مطالب مرتبط