کلیسای کازان ، سنت پترزبورگ

کلیسای کازان یکی از دیدنیهای سن پترزبورگ و جاذبه های روسیه به شکرانه پیروزی بر ناپلئون ساخته شده است. مردم معتقدند که با کمک مریم مقدس به این پیروزی رسیده اند. تصویری از مریم مقدس در این کلیسا است که گروه های زیادی برای دعا و نیایش در مقابل این تصویر ادعای احترام می کنند. این کلیسا یکی از بزرگ ترین کلیساهای سن پترزبورگ و از بهترین جاذبه های گردشگری سن پترزبورگ می باشد. ساخت «کلیسای کازان»، سنت پترزبورگ حدود ۲۰۰ سال پیش به اتمام رسید، معماری روسیه ای، در این بنا زیاد بکار گرفته شده است تا یاد آور تمدن کشور باشد. ساختمان «کلیسای کازان» به شکل نیم دایره است .معماری داخل کلیسا بسیار زیبا و نفس گیر است و هر گوشه از آن به دست بهترین هنرمندان روس ساخته شده است.

این کلیسا طی سال های ۱۸۰۱ تا ۱۸۱۱ توسط معمار روس آندری وارانیخین احداث گردید. در سال ۱۸۱۲ امپراتور فرانسه ناپلئون بناپارت به روسیه حمله کرد و مردم روسیه به دفاع از کشورشان پرداختند. سرفرمانده ارتش روس مارشال کوتوزوف موفق شد ارتش ناپلئون را شکست دهد و پس از پیروزی تمام غنایم جنگی، پرچم های ارتش مغلوب ناپلئون و کلید شهرهای آزاد شده توسط ارتش روس، در این کلیسا جمع آوری گردید.

 

قهرمان جنگ مارشال کوتوزوف در سال ۱۸۱۳ در این کلیسا دفن گردید و تندیس ایشان همراه با تندیس سرلشکر مشهور آن دوره ژنرال بارکلوی دتولی مقابل در ورودی کلیسا نصب شده است. در آن زمان، سنت پترزبورگ پایتخت روسیه بود و حدود یک میلیون و دویست هزار نفر جمعیت داشت. بعد از انقلاب شوروی و تسلط تفکرات کمونیستی و دین ستیزانه، این کلیسا هم مانند بقیه کلیساها بسته و به «موزه تاریخ مذهب و الحاد» تبدیل شد. بعد از فروپاشی شوروی، فعالیت این کلیسای ارتودوکس از سر گرفته شد.
شکل کلی کلیسا به کلیسای پتر مقدس در روم شباهت زیادی دارد در این کلیسا می توانید ۹۸ ستون و پایه ی بسیار با شکوه را مشاهده کنید که طرح و ساختار آن یاد آوری برای دین و مذهب گذشتگان است. در روسیه به این دلیل که از تمدن زیادی برخوردار است می توانید آثار تاریخی زیادی را مشاهده کنید که همه و همه یاد آور ادوار قدیم اند. مردم تاریخ دوست به این کشور و جاذبه هایش علاقه ی زیادی دارند. شهر سنت پترزبورگ از تمام شهرهای این کشور معروف تر است.

 

مطالب مرتبط