جاذبه های توریستی برتر هندوستان

بیش از یک میلیارد نفر جمعیت ، بیش از ۲۰۰ زبان مختلف ، دو هزار گروه قومی در کنار فرهنگ‌ها، مناظر، بناهای تاریخی و مکان‌های دیدنی ، ویرانه‌های باستانی، ساختارهای مذهبی جذاب، شهرهای عجیب‌وغریب و چشم‌اندازهای متنوع همه در کشور هند گرد هم آمده اند .

کشور هند جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که ده جاذبه توریستی برتر هندوستان به شرح زیر جمع آوری شده است .

مرداب‌های کرالا

به‌موازات ساحل دریای عرب در ایالت کرالا زنجیره‌ای از تالاب‌ها و دریاچه‌ها قرار گرفته که با نام مرداب‌های کرالا شناخته می شوند . تعداد بسیار زیادی از گونه‌های منحصربه‌فرد حیوانات آبی، ازجمله خرچنگ، قورباغه‌ها و گِل خورک ها، پرندگان آبی و حیواناتی مانند سمورها و لاک‌پشت‌ها در مرداب‌های کرالا زندگی می کنند و گردشگری با خانه‌های قایقی و چند عدد کتووالام (قایق برنج سنتی، که الآن به هتل شناور تبدیل‌شده‌اند) از محبوب‌ترین نوع فعالیت توریستی در این مرداب‌ها به شمار می‌رود.

معرفی جاذبه های توریستی برتر در هندوستان

قصر دریاچه (جاگ نیواس)

در دریاچه پیکولا (Pichola) در شهر اودی‌پور قصر دریاچه (جاگ نیواس) واقع شده است و به‌عنوان یک قصر تابستانی سلطنتی در قرن هجدهم میلادی بوده و در حال حاضر یک هتل لوکس ۵ ستاره می باشد و حمل و نقل مهمانان در آن با استفاده از قایق انجام می شود . محبوبیت این کاخ پس از استفاده آن در سال ۱۹۸۳ در یک فیلم جیمز باند بیشتر شد.

معرفی جاذبه های توریستی برتر در هندوستان

معبد ویروپاکشا (Virupaksha)

در قرن ۷ میلادی معبد ویروپاکشا (Virupaksha)واقع در شهر هامپی به‌عنوان یک زیارتگاه کوچک ساخته شد و بعدها تحت مدیریت حاکمان ویجایاناگارا (Vijayanagara) گسترش پیداکرده و به یک مجتمع بزرگ تبدیل شد. معبد ویروپاکشا یکی از قدیمی‌ترین معابد در حال کار هند نیز می باشد .

معرفی جاذبه های توریستی برتر در هندوستان

خلیج طبیعی پالولم (Palolem)

یکی از زیباترین و جنوبی‌ترین ساحل توسعه‌یافته گوا خلیج طبیعی پالولم (Palolem) می باشد که یک ساحل آرام و شاعرانه با یک بستر کمی شیب‌دار است که از دو طرف توسط پرتگاه‌های بلند احاطه‌شده است .

معرفی جاذبه های توریستی برتر در هندوستان

پارک ملی کانها (Kanha)

یکی از بهترین مکان‌های گردشگری و برترین جاذبه‌های هند و یکی از زیباترین ذخیره‌گاه‌های حیات‌وحش در آسیا پارک ملی کانها (Kanha) هندوستان می باشد که با داشتن جنگل‌های سرسبز بامبو و شالا، مراتع پوشیده از چمن و آبکند کانها الهام‌بخش رودیارد کیپلینگ برای نوشتن رمان معروف خود یعنی “کتاب جنگل” شد .

معرفی جاذبه های توریستی برتر در هندوستان

دربار صاحب یا معبد طلایی

زیارتگاه اصلی پیروان آئین سیک در هندوستان دربار صاحب یا معبد طلایی می باشد که در قرن ۱۶م توسط گورو رام داس جی شروع به ساخت شد و در قرن ۱۹م، مهاراجه رانجیت سینگ طبقات فوقانی معبد را با طلا پوشش داد. دربار صاحب یا معبد طلایی مهم‌ترین جاذبه گردشگری شهر امریتسار هند محسوب می شود و تعداد زیادی از زائران از سراسر هند برای بازدید به این معبد می آیند .

معرفی جاذبه های توریستی برتر در هندوستان

شهر طلایی جیسلمیر

در غربی‌ترین بخش راجستان و نزدیک به مرز پاکستان شهر طلایی جیسلمیر که به دلیل کویری بودن و دیوار زرد ماسه‌سنگی به این نام خوانده می شود واقع شده است که یک شهر کویری ناب بوده و دژ نظامی جیسلمیر، همانند نگینی در این شهر خودنمایی می‌کند که هنوز هم با وجود تجارت گرایی کنترل نشده یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری هند می باشد .

معرفی جاذبه های توریستی برتر در هندوستان

غارهای تاریخی آجانتا

دروازه ورود به غارهای تاریخی آجانتا شهر اورنگ‌آباد بوده که یکی از ویژگی های منحصر به فرد این غارهای تاریخی سنگ های حجاری‌شده و برخی از نقاشی‌های موجود در آن‌ها که تاکنون سالم مانده اند وهمه‌چیز از میدان‌های جنگ تا کشتی‌های قایقرانی و از خیابان‌های شهر و جنگل پرجنب‌وجوش حیوانات تا کوه‌های پوشیده از برف را نشان می‌دهند می باشد . غارهای باشکوه آجانتا در سال ۶۵۰ پس از میلاد رهاشده و تا سال ۱۸۱۹ که یک گروه شکار بریتانیایی تصادفاً با آن‌ها مواجه شد، به فراموشی سپرده‌شده بودند.

معرفی جاذبه های توریستی برتر در هندوستان

شهر مقدس بنارس

یکی از قدیمی‌ترین شهرهای سرشار از سکنه در جهان شهر مقدس برای هندوها، بودائی‌ها و جین‌ها شهر بنارس می باشد که تجسمی از بهترین و بدترین جنبه‌های هند است و در سواحل رودخانه گنگ واقع‌شده است . صحنه عبادت زائران در طلوع آفتاب در رودخانه گنگ در زمینه‌ای از معابد قدیمی چند صدساله، احتمالاً یکی از چشمگیرترین مناظر در جهان است.

معرفی جاذبه های توریستی برتر در هندوستان

تاج‌محل در آگرا

به دستور امپراتور مغول شاه جهان بین سال‌های ۱۶۳۲ و ۱۶۵۳ در یادبود همسر موردعلاقه اش یک مقبره بسیار زیبا از سنگ مرمر سفید ساخته شد که همان تاج‌محل یکی از شاهکارهای معماری مغول می باشد و یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های توریستی هند است. تاج‌محل علاوه بر گنبد سنگ مرمر سفید خود، شامل چندین ساختمان زیبای دیگر، برکه منعکس‌کننده و باغ زینتی گسترده با درختان و بوته‌های گدار نیز هست.

معرفی جاذبه های توریستی برتر در هندوستان

مطالب مرتبط