جاذبه تاریخی شهر سوخته پاتایا

کشور تایلند معروف به کشور هزار معبد است. اگر قصد سفر به این کشور را دارید شهر تاریخی پاتایا را از یاد نبرید چرا که بیش از ۴۰۰ معبد در این شهر وجود دارد. که مهم ترین معبد آن وانسانگ وارارام نام دارد.

 

آیوتایا که در طول تاریخ حیات خود حوادث گوناگونی را به خود دید به شهر سوخته شهرت یافته. این شهر به مدت ۴ قرن در دوره اوج رونق تمدن خود پایتخت کشور تایلند بوده. و مهد تمدن در جنوب شرق آسیا محسوب می شده و در زمان خود یکی از بزرگترین شهر های دنیا به شمار می رفته. امروز این شهر یکی از جاذبه های گردشگری کشور تایلند محسوب می شود که افراد زیادی تمایل به سفر به این شهر را دارند.

 

شهر تاریخی آیوتایا در ۹۰ کیلومتری تایلند قرار گرفته و شهرت آن به خاطر معماری خاصی است که ترکیبی از کامبوج و دوره سوخوتای می باشد. یکی دیگر از شگفتی های این شهر وجود آثار و بقایای ۴۰۰ معبد در آن است که گذشته با شکوه و پر رونق این شهر را در زمان های کهن فریاد می زند.

 

پادشاهان زیادی در این شهر تاریخی حکومت کردند، آیوتایا تا سال ۱۷۶۷ محل حکومت ۳۳ تن از پادشاهان تایلند از خاندان های مختلف بود تا اینکه در نیمه های قرن ۱۸برمه ای ها آن را فتح و تخریب کردند. اما این شهر تا مدتهای طولانی در اوج ثروت و قدرت قرار داشت.

 

سال ۱۳۵۰ آغاز شکل گیری حکومت پادشاهی در این شهر است و در واقع دومین پایتخت سیام(نام دیگر کشور تایلند) پس از سوخوتای Sukhotai به شمار می رفت این شهر در قرن ۱۶ به آنچنان قدرت، ثروت و موقعیت فرهنگی بالایی رسید که قلمرو آن فراتر از لائوس، کامبوج و برمه کنونی گسترش یافت و حتی با فرانسه زمان لویی چهاردهم رابطه داشت.

 

ازشهرت این مکان همین بس که در سال ۱۹۹۱ در لیست آثار جهانی یونسکو ثبت شد و در قرن ۱۷ بسیاری آن را از زیباترین شهرهای جهان می دانستند.

از این شهر که زمانی بیش از ۴۰۰ معبد را در خود جای داده بود، امروزه تنها مجموعه ای از معابد و ردیف هایی از بوداهای نیمه ویران و قدیمی بر جای مانده است.

 

 

 

مطالب مرتبط