دره گوبلین، منطقه ای حیرت انگیز در یوتا

یوتا یکی از جالب ترین مناطق ایالات متحده آمریکاست. این منطقه جذابیت ها و ویژگی های بی نظیری دارد که یکی از حیرت انگیز ترین های آن دره گوبلین بین شهرهای گرین ریور و هنکسویل است. با وجود این که دره گوبلین وسعتی به عرض ۱٫۶ و طول ۳ کیلومتر دارد اما یکی از جذاب ترین و پربازدید ترین دره های جهان به حساب می آید. تمامی سطح این دره از اشکال خاصی پر شده که از جنس ماسه و سنگ هستند و در اثر گذر زمان و وزش باد و عبور آب شکل های عجیب و جالب به خود گرفته اند. این اشکال که هودو نام دارند، اغلب ظاهری چون اجنه و اشکال افسانه ای دارند. یکی از جذاب ترین هودو های این منطقه سه هودوی مجزا با ابعاد بسیار بزرگ است که روی یک لبه باریک ایستاده اند و توسط زمین های تخت پوشیده از چمن احاطه شده اند.

 

در حدود ۱۸۰ تا ۱۴۰ میلیون سال پیش و در دوره ژوراسیک این دره در نزدیکی یک دریای باستانی واقع بوده است. هودو های باستانی این منطقه در آن دوره و در اثر فرسایش ماسه سنگ ها پدید آمده اند. سنگ های این منطقه همگی از جنس سنگ های رسوبی هستند که درجه مقاومت و نرمی متفاوتی دارند. از این رو به سبب مقاومت برخی بخش ها ساییدگی کمتری را دچار شده و سبب ایجاد اشکالی این چنینی شده اند. زیرا همانطور که واضح است بخش های نرم تر سنگ ها زودتر ساییده شده و بخش های مقاوم تر همچنان باقی مانده اند.

 

دره گوبلین اولین بار توسط گاوبازها که به دنبال گله گاو می گشتند کشف شد. سپس در اواخر سال های ۱۹۲۰، «Arthur Chaffin» با همراهانش دوباره کشف شد. گفته می شود آرتور و همراهانش از آن چه دیده بودند بسیار شگفت زده شده بودند. او این دره را دره قارچ نامید و در سال ۱۹۴۹ دوباره به آن بازگشت و چند روز به  بررسی این دره اسرارآمیز و عکاسی از آن پرداخت. این دره در سال ۱۹۶۴ رسما به عنوان یک پارک ایالتی تعیین شد.

 

مطالب مرتبط