نوردینگن، شهری که در گودال شهاب سنگی واقع شد

نوردلینکن شهری زیبا در کشور آلمان است که بر روی یک گودال ۲۵ کیلومتری حاصل از برخورد شهاب سنگ بنا شده است.

به عقیده تاریخ شناسان این شهاب سنگ در حدود ۱۴٫۵ میلیون سال پیش با زمین برخورد داشته است. در ادامه با گردشگرها همراه باشید تا به معرفی این شهر بی نظیر بپردازیم.

 

شهرستان نوردینگن در منطقه ‎ Donau-Ries واقع در ايالت باواريا (در جنوب آلمان) قرار گرفته است  که در مرکز آن گودال کم عمقی وجود دارد، بر اساس تحقیقات انجام گرفت در سال ۱۹۶۰ میلادی مشخص شد این گودال در اثر اصابت شهاب سنگ در ۱۴٫۵ میلیون سال پیش به وجود آمده است.  پیش از این که دانشمندان آمریکایی در سال ۱۹۶۰ میلادی به این نتیجه در تحقیقات خود برسند، مردم محلی بر این باور بودند که این گودال دهانه یک آتشفشان خاموش است.

 

یکی از مسائلی که به کشف این واقعیت کمک بسیاری نمود یافتن سنگ هایی با نام کوارتز در این منطقه بود. از آنجا که سنگ های کوارتز تحت فشار های شدید پدید می آیند دانشمندان در پی مشاهده آنها  به این نتیجه رسیدند که تولید آنها در اثر اصابت شهاب سنگ به زمین صورت گرفته است.

 

داستان کشف این موضوع نیز جالب و هیجان انگیزاست در سال ۱۹۶۰ دانشمندی آمریکایی به نام یوجین شومیکر که به همراه تیم خود در حال تحقیق از این گودال بودند با مراجعه به کلیسای این شهر به طور اتفاقی متوجه سنگ هایی شد که کلیسا با آنها بنا شده بود وی پس از اندکی بررسی به این نتیجه رسید که سنگ های فوق از جنس کوارتز بوده اند. از آنجا که این سنگ ها در اثر تحمل فشارهایی بسیار بالا پدید می آیند این فرضیه عنوان شد که گودال ‏( نام این گودال  به علت کشف ستاره‌‏‎ی دنباله‎دار ‏Shoemaker-Levy ‎‏۹ به نام همان ستاره معروف شده است) ‏ فوق می تواند در اثر برخورد شهاب سنگ به زمین به وجود امده باشد. پس از آن نیز با کشف گودالی با قطر ۳٫۸ کیلومتر که در ۴۲ کیلومتری جنوب غربی شهر Ries قرار دارد (نام گودال دوم Steinheim است.) ، یوجین شومیکر و ادوارد چائو ثابت کردند که این نظریه صحیح بوده و هردو گودال در اثر اصابت شهاب سنگ به وجود آمده اند. زیرا به نظر می رسید این دو گودال که در نزدیکی هم نیز قرار دارند در اثر ۲ تکه شدن یک شهاب سنگ به وجود آمده اند.

مطالب مرتبط