جزیره آتشفشانی سرتسی، یکی از مناطق ممنوعه زمین!

حتما برایتان جالب خواهد بود اگر بدانید در زمین جاهایی وجود دارد که بازدید از آن برای انسان ها ممنوع است!

بله درست شنیدید چنین مکان هایی در کره زمین وجود دارند و ما قصد داریم امروز شما را با یکی از آنها آشنا کنیم.

Forbidden Island

در ۴۰ کیلومتری جنوب ایسلند جزیره ای با نام سرتسی (Surtsey) وجود دارد که بازدید از آن برای گردشگران و مردم معمولی ممنوع است و از آن به منظور مقاصد علمی و تحقیقاتی استفاده می شود.

البته تنها نکته عجیب در مورد این جزیره ممنوع بودن ورود به آن نیست بلکه این جزیره حتی داستان پیدایش عجیبی نیز دارد.

Forbidden Island

در صبح روز ۱۴ نوامبر سال ۱۹۶۳ یک قایق ماهیگیری کوچک که داشت به آرامی از اقیانوس اطلس عبور می کرد درست در فاصله ۴۰ کیلومتری از ایسلند متوجه بخشی از اقیانوس شد که دچار فوران های آتشفشانی شده و دود و ابرهای متراکم بخار آن را احاطه کرده اند. روز بعد از فوران ها جزیره ای به وسعت ۵۰۰ و ارتفاع ۱۰ متر بالاتر از دریا پدیدار شد این جزیره به سرعت در حال بزرگ و بزرگ تر شدن بود به اندازه ای که از فاصله ۱۱۰ کیلومتری به سادگی می شد آن را تشخیص داد. جزیره سرتسی در قسمتی از اقیانوس واقع شده که به عقیده زمین شناسان در حدود ۱۳۰ متر (یا حتی بیشتر) عمق دارد. از آن پس این جزیره به عنوان نمونه ای از یک حیات جدید مورد توجه بسیاری از دانشمندان و زمین شناسان در کشور های مختلف قرار گرفته است و تحقیقات زمین شناسی و بستر شناسی بسیاری بر روی آن انجام گرفته است.

Forbidden Island

در چهار ماه اول سال ۱۹۶۴، آتشفشان سه بار فوران کرد. در آوریل ۱۹۶۴ فوران به شکل ترکیبی از سنگ و خاکستر رخ داد. پس از یک وقفه ی کوتاه، آتشفشان دوباره شروع به پرتاب گدازه های سرخ و سفید نمود. در عرض یک سال، بیش از یک میلیارد متر مکعب گدازه به آب نفوذ کرد. در آوریل ۱۹۶۵، ساحلی پر شیب به طول ۳ کیلومتر و به ارتفاع ۱۴ متر در جزیره ی سرتسی شکل گرفت.

Forbidden Island

اولین بازدید کنندگان این جزیره دو خبرنگار فرانسوی بودند.  بین دو فوران، این دو خبرنگار شجاعانه قدم به جزیره گذاشته و پرچم فرانسه را در آن برافراشتند.

از آن زمان، این جزیره به نام شخصیت اساطیری Surtr (رهبر غول های آتش) نامگذاری شده و فقط برای مقاصد علمی از آن استفاده می شود و همانطور که در ابتدا نیز بدان اشاره شد، بازدید از این جزیره برای گردشگران ممنوع است. ‏

اما اگر به دیدن آن علاقه مند شدید می توانید با کشتی و یا قایق های تفریحی از مناظر اطراف آن لذت ببرید و از دور از این جزیره سحر آمیز هم دیدن کنید.

امتیاز شما
[Total: 18 Average: 3.3]

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا پاسخ سوال زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.