آتشفشان دالول اتیوپی

یکی از شگفتی ها و عجایب گردشگری در دنیا در شمال شرقی ارتا الرنگ در کشور اتیوپی واقع شده که به آتشفشان دالول اتیوپی ( Dalvl volcano in Ethiopia ) معروف است .

 

آتشفشان دالول اتیوپی  یک دهانه آتشفشان انفجاری در فرورفتگی داناکیل است که با ارتفاعی برابر حدود ۴۵ متر پایین تر از سطح آب دریا به عنوان کوتاه ترین آتشفشان جهان از سطح زمین انتخاب شده و با زیبایی خاص خود جزء مناطق برتر گردشگری دنیا قرار گرفته است و گردشگران زیادی را با زیبایی منحصر به فردش خیره می کند .

آخرین فوران آتشفشان دالول اتیوپی مربوط به سال ۱۹۲۶ می باشد و از آن به بعد آب‌های گرم و بازی در ترکیب با عناصر سطح منطقه باعث ایجاد نمک‌های رنگی شده‌اند.

 

بر اثر تداخل بین ماگمای بازالتی و نهشته‌های نمکی در آتشفشان دالول اتیوپی پاره‌ها ی رنگی خاصی ایجاد شده است که ترکیب رنگ های قرمز، سبز، زرد و سفید از تالاب های نمک، چشمه های معدنی و چشمه های آب گرم آتشفشان دالول اتیوپی سرچشمه می گیرند .

انواع مختلفی از نمک های پتاسیم، به رنگ سولفور و دیگر کلریدها و اکسیدها عامل ایجاد تنوع رنگ در آتشفشان دالول اتیوپی بوده که ان را به یکی از عجایب طبیعی جهان تبدیل کرده است.

میزان دمای ثبت شده در آتشفشان دالول اتیوپی ( Dalvl volcano in Ethiopia ) از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۶ به طور سالیانه، ۳۴٫۴ سانتیگراد (۹۳٫۹ فارنهایت) و میانگین روزانه ی بیشترین دمای آن در طی همین دوران ۴۱٫۱ سانتیگراد (۱۰۶٫۰ فارنهایت) بوده است.

 

مطالب مرتبط