معرفی شهر زیبای پراگ، پایتخت جمهوری چک

 

جمهوری چک یکی از کشور های اروپای مرکزی است که عضو اتحادیه اروپا نیز هست. این کشور در تاریخ اول ژانویه ۱۹۹۳ و پس از تقسیم کشور چکسلواکی سابق پدید آمده است. پایتخت جمهوری چک شهر پراگ است که بزرگترین شهر این کشور به حساب می آید. این کشور با وجود اینکه عضو اتحادیه اروپاست اما واحد پول کرونا را دارا می باشد.

جمهوری چک ۱۰ میلیون و پانصد هزار نفرجمعیت دارد. زبان رسمی این کشور چکی است که از زبان‌های اسلاوی می باشد. شهر ‏پراگ ۱٫۳ میلیون نفر جمعیت دارد. جمهوری چک به دریا راه ندارد و سه ناحیه تاریخی بوهم، موراوی، و بخش کوچکی از سیلزی ‏را شامل می‌شود. مردم چک از تبار اسلاو و از مردمان هندواروپایی هستند.

جمهوری چک کشوری قاره ای است که در نیم کره ی شمالی و در منطقه ای معتدل واقع شده. آب و هوای جمهوری چک معمولا معتدل و ملایم است اما در طول سال بسیار متغییر می باشد. تفاوت زاویه ی تابش خورشید در طول سال باعث می شود که فصولی متفاوت با آب و هوا و بارندگی متفاوت در این کشور پدید بیاید.

همانند سایر مناطق معتدل واقع در نمیکره ی شمالی کره زمین، در کشور چک نیز سال با زمستانی سرد آغاز می شود و با فصل معتدل بهار، فصل گرم تابستان و سپس فصل خنک پاییز دنبال می شود.

پراگ کجاست؟

 

پراگ پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور جمهوری چک است، این شهر چهاردهمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا بحساب می آید. این ‏شهر در شمال غربی کشور چک بر روی رودخانه  ولتاوا بنا شده است و جمعیتی نزدیک به ۱٫۳ میلیون نفر دارد که منطقه بزرگ ‏شهری آن جمعیتی نزدیک به ۲ میلیون نفر را شامل می‌شود. شایان ذکر است که این شهر پایتخت تاریخی بوهم نیز هست. ‏پراگ دارای آب و هوای معتدل اقیانوسی می باشد و از این رو دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد است.‏

پراگ قلب اروپا است و در مقایسه با آن همه زیبایی و قدمت، سفر به آن بسیار راحت و بی دردسر است. فروش بلیط هواپیما با قیمت کم و متوسط به این شهر هر روز انجام می‌شود. پراگ هتل‌های زیادی دارد که قیمتشان متوسط و حتی کم است. غذا در پراگ خوش‌مزه و ارزان است. اگر بلد باشید از مترو استفاده کنید، رفت و آمد ارزان و راحت است و خرج سفرتان بیشتر از پیش کم خواهد شد.

پراگ آب و هوایی اقیانوسی دارد و زمستان‌های سرد و خشک. نوامبر که به نیمه می‌رسد، بارش سبک برف درپراگ شروع می‌شود و تا اواخر مارس ادامه دارد. به علت آلودگی هوا از اواسط اکتبر تا اواسط مارس در این شهر وارونگی هوا هم پیش می‌آید و به همین دلیل در مقایسه با زمین‌های مرتفع‌تر، زمستان‌های پراگ سردترند. تابستان‌ها روزهایی آفتابی دارد و دما در طول روز حدود ٢٥ درجه است، اما شب‌ها هوا خنک‌تر می‌شود. رگبارهای شدید و وزش باد هم گاهی در فصل تابستان پیش می‌آید

دسترسی به پراگ‎

دسترسی به پراگ از راه های مختلفی امکان پذیر است اما بهترین آنها استفاده از هواپیما و خطوط ریلی می باشد.

هواپیما:‏‎

پراگ دارای یک فرودگاه بین المللی است که برای پرواز های داخلی و بین المللی در نظر گرفته شده اند.

فرودگاه بین‌المللی ‏Václav Havel‏

 

‏فرودگاه ‏Václav Havel‏ (نام قدیمی آن پراگ رازیون می باشد) یک فرودگاه همگانی مسافربری (در سال۲۰۱۰تاسیس شده است) با کد یاتا ‏PRG‏ ‏است که یک باند فرود بتن دارد و طول باند آن ۳۷۱۵ متر است. این فرودگاه در شهر پراگ کشور جمهوری چک قرار دارد و در ‏ارتفاع ۳۷۰ متری از سطح دریا واقع شده است.‏

مطالب مرتبط