قلعه الکساندر یا طاعون در سن پترزبورگ

شهر سنت پترزبوگ که خیلی ها تلفظا به آن سن پترزبورگ نیز می گویند یکی از شهرهای توریستی در کشور روسیه است که از نظر جاذبه های گردشگری تقریبا بی همتاست. این شهر چنان اهمیت داشته که در دیر زمان ها با قلعه ها و دژ هایی محافظت می شده است.

  ‏ ‏از جمله قلعه های دفاعی که برای این شعر بوده اند قلعه الکساندر می باشد که امپراطور نیکولای اول، دستور به ساخته آن داده است تا به نام برادرش الکساندر اول آن را بسازند. این قلعه در بازه سال های ۱۸۳۷ تا ۱۸۴۵ ساخته شده که حدود ۸ سال به طور انجامیده است. هیبت این ساختمان از هر زاویه ای کاملا مشهود است.

 این قلعه روی یک خلیج ساخته شده ایت که تعداد ستون هایش به ۵۵۳۵ تا می رسد. هر کدام از این ستون ها ۱۲ متر ارتفاع دارند که پایه ی این قلعه به شمار می روند. ساختار این ستون ها به گونه ای است که از استحکام کافی برخوردار است. ابعاد قلعه الکساندر ۹۰ در ۶۰ متر می باشد به طوری که به راحتی ۱۰۰۰ نفر در آن جا می شوند.

 

این قلعه در هیچ جنگی نقشی نداشته اما در جنگ های کریمه، از نیروهای دریایی روسیه خیلی مراقبت کرده است. اما در اوایل قرن ۲۰ ام بود که ارزش دفاعی قلعه از بین رفت و با تغییراتی هم اکنون به یک جاذبه گردشگری و یادبود دفاعی برای روسیه تبدیل شده است.

 در سال ۱۸۹۷ این قلعه تبدیل به آزمایشگاهی بزرگ برای مبارزه و تحقیق پیرامون بیماری های کشنده مثل وبا، کزار و غیره تبدیل شد. اما تحقیقات بر روی بیماری طاعون و نتایج آن باعث شهرت بیشتر این مکان شد. نام دوم قلعه الکساندر به نام طاعون به همین دلیل نام گذاری شده است.

این قلعه سال ها متروکه مانده بود تا اینکه در سال ۲۰۱۱ به یک منطقه مهم گردشگری روسیه تبدیل شده است. تورهای قایق رانی زیادی این روزها ارائه دهنده خدمات گردشگری به این قلعه هستند.

 .

مطالب مرتبط