مراحل و راهنمای ویزای کانادا

کشور کانادا ، کشوری در شمال قاره آمریکاست که از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده‌است.  وسعت این کشور از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی می باشد. کانادا با مساحت ۹٫۹۸ میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، بلندترین مرز زمینی در جهان است. بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است. در زبان فارسی، نام کانادا بر اساس تلفظ فرانسوی آن رواج یافته‌است. اگر شما یکی از علاقمندان به تور گردشگری و سفر به کانادا باشید ، اولین قدم دریافت ویزای این کشور است. در ادامه ی مطلب مراحل اخذ ویزای کانادا شرح داده می شود.

مراحل اخذ ویزای کانادا

در این مطلب قصد داریم که به طور کامل مراحل اخذ ویزای کانادا را برای شما شرح دهیم. برای ورود به کانادا ویزاهای مختلفی وجود دارند از جمله : ویزای تک ورود کانادا ( single) : با داشتن این ویزا شما تنها یک بار اجازه ی ورود به کشور کانادا را خواهید داشت.

ویزای چند بار ورود کانادا (multiple) : با داشتن این ویزا شما اجازه دارید که چندین بار تا زمانی که ویزا معتبر باشد ، وارد کانادا شوید.

ویزای ۵ ساله کانادا (supervisa) : این ویزا در واقع ۱۰ ساله است اما چون اعتبار پاسپورت های ایرانی ۵ ساله است ، مدت زمان این ویزا برای افراد ایرانی ۵ ساله درنظر گرفته می شود. افرادی میتوانند این نوع ویزا را دریافت کنند که فرزند یا نوه ی آنها دارای اقامت موقت یا دائم (دارنده PR یا مقیم کانادا) باشد. معمولاً والدین دانشجویان در حال تحصیل در کانادا یا والدین افراد مقیم کانادایی می توانند نسبت به درخواست این ویزا اقدام کنند.

نکته ی قابل توجه اینست که در فرم های جدید گزینه ای برای انتخاب تعداد دفعات ورود به کانادا وجود ندارد و تصمیم در خصوص یکبار ورود یا چندبار ورود به عهده کنسولگری و سفارت است.

 

مدارکی که برای دریافت ویزای توریستی کانادا مورد نیاز است عبارتند از:

۱- اصل پاسپورت های جدید و قدیمی

۲- ترجمه شناسنامه هر یک از متقاضیان

۳- ترجمه سند ازدواج “اگر با هم اقدام می کنند.”

۴- تکمیل فرم درخواست ویزا Application form

۵- تکمیل فرم اطلاعات خانوادگی Family Information

۶- یک قطعه عکس ۳٫۵ در ۴٫۵ رنگی زمینه سفید

۷- ترجمه سند ملکی در صورت وجود

۸- ترجمه مدارک شغلی

۹- گردش حساب سه ماهه آخر که نشان دهنده مبلغ درآمد ماهیانه باشد

۱۰- نامه تمکن Bank Statement به زبان انگلیسی ممهور به مهر امور بین الملل بانک

۱۱- دعوتنامه به همراه مدارک مالی و کارت شناسایی فرد دعوت کننده

۱۲- مدارک اثبات رابطه خویشاوندی دعوت شونده با دعوت کننده

۱۳- رزرو بلیط رفت و برگشت به کانادا

۱۴- رضایت نامه کتبی والدین برای خروج فرزند، درصورتی که فرزند زیر ۱۸ سال آنها به تنهایی یا با یکی از والدین سفر می کند.

 

برای دریافت ویزای اقامت موقت کانادا شرایط زیر لازم است :

متقاعد کردن افسر ویزا در مورد این که پس از پایان اقامت موقت خود در کانادا ، این کشور را ترک خواهید کرد.

اثبات این که از توان مالی لازم برای اداره ی خود و اعضای خانواده ی خود در مدت زمان اقامت کانادا برخوردارید.

نشان دهید که قصد تحصیل و یا کار در کانادا را بدون اخذ مجوزهای لازم ندارید.

نشان دهید که فردی قانونمند هستید و سوابق جنایی ندارید.

ارائه ی تمامی مدارک مورد درخواست افسر ویزا برای پذیرش سریع تر.

دارا بودن سلامت جسمی لازم ، در صورت نیاز می بایست معاینات پزشکی را انجام دهید.

هر یک از اعضای خانواده که متقاضی ورود به خاک کانادا هستند ، می بایست بصورت جداگانه فرم تقاضای ویزا را تکمیل نمایند و وجه ویزا را به حساب سفارت واریز کنند.

در صورتی که افسر ویزا تشخیص دهد شما و یا هر یک از اعضای خانواده باید معاینات پزشکی را انجام دهید و نتیجه آزمایشات را برای بخش صدور ویزا ارسال کنید تا پس از بررسی های لازم در صورت صلاحدید افسر ویزا نسبت به صدور ویزا برای شما و یا هر یک از اعضای خانواده اقدام  شود.

مدت زمان اعتبار ویزای کوتاه مدت کانادا:

اعتبار ویزاهای کانادا به هنگام ورود به کانادا توسط افسران اداره مهاجرت و مرزبانی کنترل می شوند. مدت زمان اعتبار ویزاهای توریستی و دیداری کانادا حداکثر شش ماه می باشد. اگر دارای سوپر ویزا باشید می توانید تا دو سال در کانادا بمانید. اگر ویزا به صورت Multiple صادر شده باشد چند بار ورود است و به دارنده ویزا امکان می دهد به طور متعدد وارد کانادا شود.

شیوه ی درخواست ویزای کانادا بصورت آنلاین :

ابتدا باید مسافران ، مدارک موردنیاز را که باید به سفارت تحویل دهند ، ترجمه کنند و با مهر رسمی دادگستری ، این مدارک را به آژانس های مسافرتی که کار ویزای کانادا را انجام می دهند ، تحویل دهند. این آژانس ها ابتدا در سایت سفارت یک حساب کاربری ایجاد می کنند و پس از انجام مراحل ارزشیابی آنلاین و پس از تأیید و دریافت کد کاربری میتوانند ثبت نام آنلاین را انجام دهند، واریزی سفارت را پرداخت می کنند که واریزی تنها از طریق کارت اعتباری انجام پذیر است و بعد از اتمام ثبت نام یک رسید دریافت می کنند که این رسید دارای شماره پرونده و انگشت نگاری است و متقاضی بعد از گرفتن این رسید تا یک ماه فرصت دارد برای انگشت نگاری به یکی از کنسولگری های سفارت کانادا در آنکارا یا استانبول مراجعه نماید و بعد از گذشت یک ماه اگر متقاضی انگشت نگاری را انجام نداده باشد درخواست وی باطل می شود و پولی به مسافر برگشت داده نمی شود.

شیوه ی درخواست ویزای کانادا بصورت کاغذی :

مسافران مدارک موردنیاز را پس از ترجمه و با مهر رسمی دادگستری ، تحویل یکی از کنسول گری های سفارت کانادا در استانبول یا آنکارا می دهند. در همان جا انگشت نگاری از آن ها انجام می شود و در سفارت درخواست متقاضی ثبت می گردد و متقاضی یک کد پیگیری (Tracking ID) دریافت می کند که با استفاده از آن کد پیگیری می تواند روند کار خود را از ابتدا تا انتهای کار بررسی نماید و همچنین مسافر باید واریزی وجه سفارت را از طریق بانک انجام داده باشد و در هنگام ارائه مدارک به سفارت تحویل سفارت بدهند. بیشترین مدت زمانی که امکان دارد سفارت جواب ویزا مسافر را بدهد حدودا ۹۰ روز می باشد.
در دو حالت بالا قبولی یا مردودی درخواست کننده از طریق ایمیل به فرد متقاضی اعلام می شود.

 

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کانادا برای سفر فرزندان بدون والدین 

در صورتی که فرزندان زیر ۱۸ سال  بخواهند بدون والدین سفر کنند ،ابتدا می بایست رضایت نامه کتبی والدین خود را به همراه سایر مدارک ارائه نمایند و باید مشخص شود وظیفه سرپرستی از وی در مدتی که در کانادا اقامت دارد با چه کسی است. هم چنین اگر فقط یکی از والدین همراه فرزند باشد، باید رضایت نامه والد دیگر را داشته باشد.

 

نحوه ی جمع آوری مدارک مورد نیاز ویزا درخواستی

در سفارت کانادا تصمیم گیری برای صدور یا عدم صدور ویزای کانادا ، با توجه یه مدارک ارسالی متقاضی صورت می پذیرد و مصاحبه حضوری برای متقاضیان ویزای کانادا وجود ندارد. بنابراین ارسال مدارک صحیح و پرونده ی کامل اهمیت زیادی دارد. مدارک ارسالی باید کامل ، دقیق و به روز باشد ، گویای وضعیت کامل فرد متقاضی باشد به گونه ای که افسر ویزا را متعاقد کند که آن شخص واجد شرایط ویزا کاناداست.

 مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کانادا

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کانادا به نوع ویزای درخواستی بستگی دارد. و با توجه به افراد مختلف و شرایط گوناگونی که دارند ، از شخصی به شخص دیگر متغیر و متفاوت است.

مدارک شناسایی و مدارک دارایی عبارتند از : پاسپورت جدید با حداقل یکسال اعتبار ، پاسپورتهای قدیمی ( برای نشان دادن تاریخچه سفرها ) ،
شناسنامه متقاضی ، اسناد ملکی منگوله دار و غیر منگوله دار شامل مبایعه نامه – قرارداد پیش خرید و غیره ، اجاره نامه در صورتی که تاریخ آن تمدید شده واعتبارداشته باشد ، گواهی لاتین بانکی از حساب های سپرده و اگر سپرده ای دارید که در ماه سود ماهیانه دریافت می کنید لطفاً پرینت (ریز) حساب یا گواهی از بانک که در آن قید شود در ماه چقدر سود دریافت می کنید. گردش حساب سه ماه و یا شش ماهه از حساب های جاری و کارکرد دارمتقاضی ، ۲ قطعه عکس رنگی –سایز ۴٫۵*۳٫۵ با زمینه روشن که به تازگی گرفته شده باشد ، گواهی اشتغال به تحصیل یا اشتغال به کار فرزندان مجرد.
مدارک کاری متقاضی عبارتند از : گواهی اشتغال به کار – فیش حقوقی – حکم کارگزینی – فیش بازنشستگی – حکم بازنشستگی – پروانه کسب – پروانه بهره برداری – پروانه وکالت – پروانه مطب – کارت بازرگانی ، مدارک شرکت ( اگر متقاضی دارای شرکت باشد ) ، اساسنامه شرکت ، روزنامه رسمی شرکت ( آگهی تاسیس وآخرین آگهی تغییرات) ، اظهار نامه ثبت شرکت ،آخرین لیست بیمه شرکت – برگه پرداخت ، پرینت گردش حساب سه ماه یا شش ماه شرکت ،آخرین برگه مالیاتی شرکت(در صورتی که متقاضی، خانم متاهل باشد علاوه بر مدارک خود، مدارک همسر هم نیاز است).
مدارک دعوت کننده عبارتند از :
۱- دعوتنامه با تاریخ و امضاء که حاوی اطلاعاتی از جمله : حاوی اطلاعات مهمان : نام کامل – تاریخ تولد – آدرس و شماره تلفن فرد – نسبت شما با فرد دعوت شونده( مهمان) – هدف از سفر – مدت زمانی که فرد دعوت شونده ( مهمان) قصد دارد در کانادا اقامت داشته باشد – جزئیات مربوط به محل اقامت و هزینه های زندگی – تاریخ ترک کانادا از سوی مهمان
حاوی اطلاعات میزبان : نام کامل – تاریخ تولد – آدرس و شماره تلفن در کانادا – شغل – شهروند کانادا هستید یا دارای کارت اقامت دائم(PR) می باشید – تصویری از مدرکی که نشانگر وضعیت اقامت شما در کانادا می باشد – جزئیات مربوط به خانواده شما، شامل اسامی و تاریخ تولد همسر و وابستگان (ارائه این اطلاعات جهت صدور سوپر ویزای والدین و پدربزرگان و مادربزرگان الزامی می باشد) – تعداد کل نفراتی که در منزل شما اقامت دارند(ارائه این اطلاعات جهت صدور سوپر ویزای والدین و پدربزرگان و مادربزرگان الزامی می باشد) – درخواست سوپرویزا صرفا برای والدین و پدربزرگان و مادربزرگان می باشد.
۲ – کپی کارت اقامت دعوت کننده
۳ – کپی اجاره نامه و یا سند ملکی منزل دعوت کننده
۴ – گواهی کاری دعوت کننده یا آخرین فیش حقوقی
۵ – گواهی حساب بانکی دعوت کننده
۶ – آخرین برگ پرداخت مالیاتی Notice of assessments یا T4
توجه: بعد از ارسال مدارک به سفارت، به هیچ عنوان نمی توان مدرک دیگری را به پرونده خود اضافه نمایید مگر در مواردی که سفارت مدرکی را از شما بخواهد و همچنین بعد از تصمیم گیری درمورد پرونده شما مدارک از طرف سفارت به شما بازگردانده نخواهد شد.

 

افراد معاف از انگشت نگاری 

افراد بالای ۸۰ سال و کمتر از ۱۴ سال
کسانی که ویزای مهاجرتی دارند
افراد مقیم کانادا
افراد با پاسپورت کانادا
دیپلمات ها و افرادی که در سازمان ملل متحد و سازمان های دولتی کار می کنند.
افرادی که در حین درخواست ویزا در کانادا هستند.

نکات مربوط انگشت نگاری

تمام افراد پرونده همزمان اقدام نمایید.
نهایتا تا ۳۰ روز بعد از تحویل مدارک ویزای خود برای انگشت نگاری اقدام نمایید.

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. مریم گفت:

    کانادا منطقه کبک شنیدم ایرانی زیاد داره درسته ؟ من میخوام ویزا بگیرم برای مسافرت برم بعد اقامت لطفا راهنمایی بیشتر کنید .