جاذبه تاریخی معبد باتوکیو مالزی

یکی از جاذبه های گردشگری کشور مالزی معبد باتوکیو است که هر ساله مسافران و گردشگرن زیادی را از سراسر جهان به سمت خود جذب می کند. این معبد در ۱۳ کیلومتری شمال شهر کوالالامپور در کشور مالزی واقع شده است.

این معبد جز یکی از معروفترین و پربازدیدترین اماکن مذهبی جهان به شمار می رود که سالانه بیش از یک ونیم میلیون گردشگر و مسافر از این معبد دیدن می کنند . معبد باتوکیو در مالزی یکی از معروفترین معابد دین هندو می باشد که در خارج از کشور هندوستان بنا شده است .

در اطراف و نزدیکی این معبد تپه ها و مجموعه غارهای زیادی وجود دارد و همچنین رودخانه زیبای با تو در پشت این تپه قرار گرفته است وجود این رودخانه باعث شده است تا این معبد به معبد غارهای باتو شهرت یابد.

قدمت این غارها طبق گفته مردم هندوی مالزی به میلیون ها سال قبل می رسد زمانی که بومی های منطقه از این غارها به عنوان سرپناه استفاده می کردند . یک بازرگان مشهور هندی در کشور مالزی در سال ۱۸۹۱ این معبد را به یکی از بزرگان تاریخی مذهبی هندو تقدیم کرد.

معبد باتوکیو در داخل غاری قرار دارد  که بسیار زیبا و دیدنی می باشد , و برای رسیدن به معبد باید از ۲۸۶ پله بالا رفت ..این پله ها در سال ۱۹۲۰  برای دسترسی اسان تر زائران به غارهای این معبد ساخته شد.

در کنار غار یک مجسمه بزرگ بودایی طلایی رنگ قرار دارد که حدودا ۴۲ متر ارتفاع دارد که این مجسمه از دور نیز نمایان است و زیبایی معبد را دو چندان کرده است

.مجسمه های دیگری نیز در اطراف غارها وجود دارد اما این مجسمه طلایی بیشتر به چشم می اید.بسیاری از گردهمایی ها  و جشن های مذهبی هندو در این غارها برگزار می گردد.برای حضور و دیدن این جشن ها باید ۲۸۶ پله را طی کنید تا به این غارها برسید.

برای ورود به داخل این معابد مثل بقیه اماکن مقدسه باید بدون کفش وارد شوید .اطراف معبد را درختان سرسبز زیادی پوشانده است و مناظر زیبایی را به وجود اورده است .

از نکات جالب وجود تعداد زیاد میمون در مدخل و داخل غار می باشد که بدون ترس از آدمها به راحتی مشغول بازی و زندگی هستند .به شما توصیه می شود اگر به کشور مالزی سفر کردید بازدید از این معبد تاریخی و مناظر زیبای اطراف ان را فراموش نکنید.

 

 

 

مطالب مرتبط