سوغات جمهوری آذربایجان

جمهوری آذربایجان یکی از کشورهای همسایه ما می باشد که سفر های زیادی ایرانی به این کشور دارند,یکی از سوال هایی که همیشه در سفر برای ما پیش می آید ,سوغاتی پی بخریم؟

ما در این مقاله از سایت گردشگرها قصد داریم سوغاتی های کشور همسایه برای شما معرفی کنیم تا بتوانید بعد از یک تفریح سالم در آذربایجان بتوانید بهترین یادگاری ها را خریداری کنید.

۱- استکان های کمر باریک یا آرمادو

مشهور ترین استکان های جمهوری آذربایجان ,همون استکان های مشهور ما به نام شاه عباسی است که به عنوان سوغاتی فروخته می شود و مشترهای زیادی دارد.اما قیمت های این استکان ها متفاوت می باشد .قیمت استکان ها بستگی به طرح و جنس آنها دارد که با طرح هایی مثل بته جغه و یا گل و با دست صورت می گیرد.

۲- فرش

شاید ما ایرانی ها بهترین فرش ها را در کشور خودمان ببنیم و فرش که سوغات آذربایجان می باشد را قبول نداشته باشیم,اما تفاوت فرش های جمهوری آذربایجان با فرش های ایرانی در نوع بافت آنها می باشد که تفاوت دارد و بهترین فرش این کشور آذرخالچه نام دارد.

اگر قصد خریدن فرش دارد,باید شما سری به ایچری‌شهر آذربایجان بزنید.در خیابان های این شهر مملو از فرش های رنگین می باشد که بسیار زیبا است.شما می توانید برای دیدن فرش های زیبا جمهوری آذربایجان موزه فرش شهر باکو را برای تماشا هم انتخاب کنید.

۳- روسری کلاقه ای و کلاه های سنتی

سوغاتی دیگر جمهوری آذربایجان که در ایران به نام روسری باتیک شناخته می شود بسیار مشهور می باشد.در آذربایجان این روسری ها که هنر دست بانوان این کشور به اسم روسری کلاقه ای معروف می باشد.

شما علاوه بر روسری محبوب جمهوری آذربایجان می توانید کلاه سنتی مردانه هم به عنوان سوغاتی خریداری کنید.این کلاه  از جنس پشم گوسفند است که کاملا با اقلیم سرد منطقه قفقاز و روسیه هماهنگ است.

۴- سفره های طرح بته جقه

یکی از نماد های مشهور جمهوری آذربایجان,بته جقه است.یعنی در اصل سمبلی از شعله های آتش است؛ آتشی که از آن با عنوان نماد آذربایجان یاد می شود.رو میزی هایی که روی آن ها ملیله دوزی نیز انجام می شود و مانند سفره های تزیینی استفاده می شود از سوغاتی های جمهوری آذربایجان می باشد.

۵- نقاشی با نفت

به دلیل اقتصاد کشور آذربایجان که بر پایه فروش نفتی این کشور می باشد ,هنرمندان آذربایجانی این کشور نوعی نقاشی با دست می کشند که بسیار زیبا می باشد .این نقاشی ها سبیر کوپورغلو نام دارد و از پسماندهای نفتی خارج از شهر برای نقاشی استفاده می کند.

اگر شما قصد دارید از این مدل نقاشی ها به عنوان یادگاری خریداری کنید,می توانید طرحی را برای انها سفارش بدهید تا برای شما نقاشی بکشند که قیمت این نقاشی ها با توجه به ابعادشان از ۵ منات آذربایجان (معادل ۲۹,۸۰۰ تومان) تا ۳۰ منات آذربایجان (معادل ۱۷۸,۸۵۰ تومان) متغییر است.

۶- ظروف مسی

ظروف مسی در طرح های زیبا از سوغاتی های ناب جمهوری آذربایجان می باشد که می توانید به عنوان یادگاری برای منازل خود خریداری کنید.

۷- مربای گیلاس سفید

یکی از محبوب ترین غذاها و شیرینی های در جمهوری آذربایجان,مربای گیلاس می باشد.اگر به این کشور سفر کنید ,میبنید که در کنار چای، مربا نیز سرو می شود.اگر قصد خرید این مربا دارید ,بدانید که بسته بندی آنها عالی می باشد و برای خارج کردن از آذربایجان شما را دچار دردسر نمی کند.

۸- تخته نرد

اگر قصد خرید تخته نرد در جمهوری آذربایجان دارید,حتما سری به بازار های باکو بزنید.بهترین تخته نرد ها را با بهترین چوب ها در آنجا وجود دارد.

۹- طلا

طلا هم از سوغاتی های جمهوری آذربایجان به شمار می رود.جواهر سازی در این کشور بسیار رواج دارد و به عنوان سوغاتی های ارزشمند و گران قیمت این کشور شناخته می شود.

۱۰- سرامیک

از مشهورترین سازه های این کشور سرامیک می باشد.سرامیک هایی که تزییناتی با شیشه داشتند.در اذربایجان  از مشهورترین ظروف ساخته شده با سرامیک، چیراگ نام دارد که می توانید به عنوان یادگاری بخرید.

نکته پایانی ,به یاد داشته باشید که شما برای خریدن ارزان سوغاتی ها می توانید چانه زنی کنید,و قیمت کمتر نسبت به فروشنده گفته است بخرید.

مطالب مرتبط