جاذبه های گردشگری لیسبون پرتغال

یک شهر مهم بین‌المللی و یک مرکز تجاری در پرتغال ، پایتخت این کشور یعنی شهر لیسبون می باشد که منشأ آن به ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد باز می‌گردد و به لطف کاشفان معروف پرتغالی همانند واسکو دا گاما تبدیل به شهری بزرگ شده است . اگر به لیسبون پرتغال سفر کردید جاذبه های گردشگری لیسبون که در این مطلب گردهم آورده شده اند را از دست ندهید .

برج بلم (Torre de Belém)

در اوایل قرن ۱۶ در رودخانه تاگوس قلعه ای با تزئینات زیورآلات دریایی و کنده کاری‌هایی از سنگ آهک برای حفاظت از شهر در مقابل تهاجم دشمن ساخته شد که برج بلم معروف‌ترین بنای یادبود پرتغال است .

معرفی جاذبه های گردشگری لیسبون در پرتغال

کلیسای جامع سه (Sé Cathedral)

در قرن ۱۲ میلادی کلیسای جامع لیسبون در مدت کوتاهی پس از گرفتن شهر از مورها ساخته شد که اکنون با وجود بازسازی‌های زیاد هنوز هم از نظر ظاهری تمدن رومی خود را حفظ کرده است.

 

صومعه ژرومینوس (Mosteiro dos Jerónimos)

در اوایل قرن ۱۶با استفاده از قابل توجه ترین نمونه سبک معماری مانوئلینی (Manueline) که یک نوع معماری پرتغالی برگرفته‌شده از سبک معماری گوتیک شدید است صومعه باشکوه ژرومینوس ساخته شد .

 

بنای یادبود اکتشاف (Monument to the Discoveries)

کاشفان پرتغالی به لطف کشف مناطق و راه‌های تجاری جدید ، ثروت زیادی را روانه لیسبون کرده بودند به همین جهت در اواسط قرن ۲۰م بنای یادبود اکتشاف برای بزرگداشت عصر اکتشاف ساخته شد .

 

هاسیو (Rossio)

میدان زیبای هاسیو مزیین شده با فواره‌ها و بنای یادبود شاه پدرو چهارم در مرکز آن و در کنار چندین ساختمان مهم ساخته شده است .

 

آسانسور سانتا ژوستا (Elevador de Santa Justa)

یکی از شاگردان گوستاو ایفل برای حمل‌ونقل مردم به بالا در مرکز شهر لیسبون در اوایل قرن ۲۰م آسانسور سانتا ژوستا را ساخت .

 

قلعه سائو ژورژ (Castelo de São Jorge)

در قرن ۱۱ میلادی قلعه سائو ژورژ یا سنت ژورژ توسط مورها ساخته شد و در زمان بازپس‌گیری دوباره لیسبون توسط صلیبیون در سال ۱۱۴۷ به عنوان آخرین سنگر سقوط کرد.

 

کاخ ملی سینترا (Sintra National Palace)

در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری لیسبون کاخ تابستانی پادشاهان پرتغالی یعنی کاخ ملی سینترا واقع شده که مزیین به کاشی‌ها و نقاشی‌های دیواری رنگارنگ است و در قرن ۱۴میلادی ساخته شد .

 

میدان بازرگانی (Praça do Comércio)

میدان بازرگانی نقطه کانونی اصلی و شروع بازسازی های بعد از زلزله سال ۱۷۵۵ شهر لیسبون می باشد و در مرکز این میدان، یک بنای تاریخی که به شاه خوزه اول اختصاص داد ه‌شده قرار دارد.

 

موزه گوبن کیِن (Gulbenkian Museum)

آثاری از ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد تا اوایل قرن ۲۰م توسط کالاوست گُلبن کِیِن ( Calouste Gulbenkian) که یک نجیب‌زاده ارمنی بود در مجموعه هنری بسیار عالی موزه گوبن کیِن جمع آوری شده است .

 

کلیسای کارمو (Igreja do Carmo = ایگریژا دو کارمو)

پس از زلزله سال ۱۷۵۵ یکی از باشکوه‌ترین کلیساهای لیسبون که در سال ۱۴۲۳ ساخته شده بود فروریخت و اکنون خرابه‌های کلیسای  کارمو برجای مانده است .

 

موزه ملی  کاشی  (National Azulejo Museum)

تاریخچه کاشی و سرامیک از قرن ۱۴ تا به امروز در موزه ملی  کاشی که در واقع یک صومعه قرن پانزدهمی Madre de Deus است به تصویر کشیده شده است .

 

موزه ملی هنر باستان  (National Museum of Ancient Art)

بزرگ‌ترین موزه در لیسبون که دارای مجموعه‌ای متنوع از اشیاء هنری هنرمندان پرتغالی می باشد موزه ملی هنر باستان است که در این موزه یک باغ مجسمه آرام وجود دارد.

 

پل ۲۵ آوریل (The Ponte 25 de Abril)

پل معلق دو کیلومتری بر روی رودخانه تاگوس پل ۲۵ آوریل بوده که در سال ۱۹۶۶ ساخته شد و نام این پل به انقلاب میخک سال ۱۹۷۴ اشاره می‌کند.

 

پارک ادوارد هفتم  (Parque Eduardo VII)

در اواخر قرن ۱۹ میلادی مجموعه ای شامل غرفه‌های تاریخی و گلخانه سرد (Estufa Fria)  که یک باغ گلخانه ای است به نام پارک ادوارد هفتم ساخته شد.

 

میرادور د سانتا لوزیا (Miradouro de Santa Luzia)

یک نقطه دیدبانی در لیسبون که یک نمای ۳۶۰ درجه از منطقه آلفامای قدیمی را به نمایش می گذارد میرادور د سانتا لوزیا است که بازدیدکنندگان می‌توانند از زیر یک آلاچیق در تراس زیبای باغ این منظره را تماشا کنند .

 

کاخ ملی پنا (Pena National Palace)

در قرن ۱۸م یک کاخ رنگارنگ با دکوراسیون فراوانی از سبک‌های مختلف ، از گوتیک تا شرقی برای شاه فرناندو II ساخته شد که کاخ ملی پنا در سینترا است .

 

کلیسای سِو هاکی  (São Roque)

یکی از مجلل‌ترین کلیساهای لیسبون که در قرن ۱۶ میلادی به عنوان یکی از اولین کلیساهای یسوعیون ساخته شد کلیسای سِو هاکی است که مزیین شده به زیورآلات طلاکاری شده، مجسمه‌ها و نقاشی‌ها می باشد .

 

پانتئون ملی (National Pantheon)

کلیسای سانتا انگراسیا پس از ۳ قرن تکمیل شده و در سال ۱۹۱۶ پانتئونی برای کلیسا قرار داده شد که در آن از قهرمانان ملی پرتغال تجلیل می‌شود.

 

کلیسای استریِلا (Basílica da Estrela)

یکی از زیباترین کلیساهای لیسبون که در قرن ۱۸ میلادی به دستور  ملکه قائم‌مقام، ماریای اول پرتغال تأسیس شد کلیسای استریِلا است که در حال حاضر در داخل کلیسا آرامگاه ماریای اول پرتغال نیز وجود دارد .

 

مطالب مرتبط