دیدنی های آمستردام در هلند

آمستردام شهری بسیار زیبا و مجلل جهت گردشگری می باشد و گردشگران می توانند این شهر را به عنوان گزینه ی بسیار ایده آل خود جهت گردشگری انتخاب کنند. در ادامه با دو مکان بسیار مهم در آمستردام  که از دیدنی های آمستردام آشنا می شوید.

موزه ی شهری آمستردام

این مکان در سال ۱۸۷۴ به طور رسمی گشایش شده است و به عنوان موزه ی هنر مدرن و معاصر کلاسیک در آمستردام به حساب می آید این موزه که نمای اصلی آن از آجر قرمز می باشد به سبک نئو رنسانس ساخته شده است و معمار سازنده ی آن شخصی است به نام آدریان ویزمن می باشد. در موزه حدود ۹۰ هزار شیء جمع آوری شده است که این اشیا از نظر تاریخی از سال ۱۸۷۴ تا کنون می باشد. تحولی که در این موزه صورت گرفت این بود که موزه از سال ۱۹۰۹ شروع به جمع آوری هنر معاصر پرداخت ولی در ادامه ی روند تکاملی خود بعد ها مجموعه های خود را با عکاسی و طراحی اشیا وسعت بخشید. می توان این موزه را در چند دهه ی گذشته جزء با نفوذ ترین موزه های جهان در قرن بیستم معرفی نمود.

 

واندل پارک آمستردام

این پارک را می توان به عنوان شناخته شده ترین پارک های آمستردام هلند تلقی نمود. قدمت این پارک ۱۴۰ سال می باشد و از نظر وسعت به ۴۷ هکتار می رسد که بسیار وسیع است. این پارک در قلب آمستردام قرار دارد و طبق آمار گردشگری آمستردام سالانه بیست میلیون گردشگر را به سمت خود می کشاند. در این پارک برنامه های جذاب و متنوعی در طول سال برگزار می شود. برای نمونه در هر تابستان به مدت بیشتر از دو ماه همه روزه انواع کنسرت های موسیقی برگزار می شود و نکته ی قابل اهمیت آن این است که این کنسرت ها به طور رایگان برای اشخاص تدارک دیده شده است. نکته ی دیگر این پارک این است که بزرگترین قسمت قدیمی شهر می باشد. چمن های بسیار مناسب پارک برای زمینه های ورزشی و مسیر های دوچرخه سواری بسیار مناسب است. پارک در طول سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۰ مورد نو سازی و مرمت قرار گرفت که اصلی ترین هدف آن تقویت ارزش های به یاد ماندنی پارک و به علاوه بهبود دوام پارک بوده است. در این پارک همچنین یک سالن نمایش و یک موزه ی ملی فیلم وجود دارد که در فیلم های متعددی از قرن های مختلف قرار گرفته است.

 

باغ گیاه شناسی آمستردام

یکی از کهن ترین باغ های گیاه شناسی جهان که از شهرت فراوانی نیز برخوردار است. این باغ همچنین یکی از جاذبه های گردشگری آمسترتدام هلند به شمار می رود. در سال ۱۶۸۳ این باغ به جهت اینکه به منبعی تبدیل شود تا گیاهان دارویی را در اختیار پزشکان و متخصصان قرار دهد راه اندازی شد. هم اکنون حدود ۶۰۰۰ درخت و گیاه گرمسیری در این باغ به زیست خود ادامه می دهند. در سال ۱۹۱۲ کاخی در جهت یادبود نخل خرما ساخته شد که امروزه مجموعه فوق العاده ای از سرخس را در خود جای داده است. این باغ در دوره ای نیز ور شکسته شد اما برخی حامیان مانع از تعطیلی این مکان شدند.برخی درختان و گیاهان منحصر بفردی در این باغ قرار دارند که در حال انقراض می باشند و در این باغ حفاظت می شوند. در این باغ درختانی چون درخت ایرانی دمیر که در هلند نیز پرورش می یابد وجود دارد.

 

موزه ونگوگ آمستردام

نقاش هلندی ونسان ونگوگ و معاصران خود آثار بسیار ویژه ای از خود به جای گذاشته اند که در این موزه نگه داری می شود. مجموعه ای بسیار با عظمت و پرشکوه که در جهان به شدت شهرت دارد. اکثر این آثاری که هم اکنون در موزه وجود دارند توسط پسر این نقاش بزرگ ابتدا به این موزه قرض داده شد و بعد ها به طور کامل به این موزه اهدا گردید. در سال ۱۹۶۳ و  معمار هلندی گرید ریتود بنای این موزه را طراحی کرد و به علت مرگ این طراح، ساختمان آن در سال ۱۹۷۳ تکمیل شد. بیش از ۲۰۰ اثر در این موزه جای گرفته است.

 

کلیسای قدیم آمستردام

اگر به دنبال قدیمی ترین ها هستید این مکان دقیقا مناسب شماست چرا که قدیمی ترین کلیسای این شهر می باشد. حامی و پشتیبان این کلیسا سنت نیکولاس می باشد. بازسازی های زیادی در ساختمان این کلیسا شکل گرفته شده که حدود ۱۵ نسل را به نظاره نشسته است. وسعت این کلیسا به ۳۳۰۰ متر مربع می رسد که در روی تپه ای مصنوعی جا خوش کرده است. بزرگترین طاق چوبی قرون وسطی اروپا متعلق به این کلیسا می باشد که حدود سال ۱۳۹۰ در سقف این کلیسا جای خوش کرده است.

 

موزه ملی هنری آمستردام

این موزه در واقع گنجینه هلند محسوب می شود. حدود ۸۰۰۰ اثر از هنرمندان معروف و شناخته شده ای در این موزه وجود دارد که اکثرا از قرن ۱۷ می باشند چرا که در هلند قرن ۱۷ اوج هنر و عصری طلایی محسوب می شود. موزه رایکس هلند در بین افراد به عنوان موزهی ملی معروف است. مجسمه ها و پيکرتراشه ها هنرمندان قرن هفدهم هلند نیز در این موزه نگه داری می شود. موزه ای که در سالیان دور دو میلیون بازدید کننده به طور سالانه داشته است. نگاه شب اثر رامبراند با ابعاد سه متر در سه متر يکي از آثار مهم به نمايش گذاشته شده در اين موزه می باشد.

 

موزه آنا فرانک آمستردام

اگر شما به عنوان توریست توسط راهنمایی به این شهر وارد شوید حتما یکی از مکان هایی که از آن بازدید خواهید کرد این موزه است. این موزه به بیان سرنوشت دختری می پردازد که جهت این که از نیرو های نازی در امان بمانید مجبور شده است تا بهترین لحظات عمر خود را در پناهگاه کوچکی بگذراند. آنا فرانک شخص مورد نظر ماست که همان طور که گفتیم از لذت زندگی خود تجربه چندانی ندارد. دفترچه خاطرات او پس از مرگ چاپ شد و به پر فروش ترین کتاب جهان تبدیل شد. او این دفترچه خاطرات را در دخمه ای تاریک نوشته است که وقتی توسط نازی ها به آلمان بازگردانده شد آن را در آمستردام جا گذاشت.

 

قصر سلطنتی دام

چهار قصر در هلند وجود دارد که زیر نظر ملکه هلند قرار دارند که این قصر یکی از آن هاست. در قرن ۱۷ میلادی این قصر بنا نهاده شد. بعد از اشغال این شهر به وسیله نیرو های فرانسه پادشاه لوئی ناپلئون این قصر را برای سلطنت خود برگزید. تمامی مراسمات اشرافی خاندان سلطنتی هلند در این قصر برگزار می شود. قصر دام در قسمت غربی میدان دام در مرکز آمستردام و در مقابل بنای یادبود کشته شدگان جنگ و در کنار کلیسای کرک واقع شده است.

 

موزه مادام توسو آمستردام

این موزه در میدان دام قرار دارد. مجسمه هایی مومی در این موزه از شخصیت های معروف قرار دارد که بیننده را محو تماشای خود می کند. این موزه حتی شعبه هایی در کشور هایی چون آمریکا و انگلستان دارد. عکاسانی در این موزه هستند که به درخواست شما تصویری از شما به همراه هر مجسمه ای که انتخاب کنید می اندازند. اگر مایل هستید تا تصویر هلند در زمان های قدیم را ببینید در طبقه بالا به جست و جوی آن بپردازید. تونل وحشتی نیز از مجسمه های قبر و امثال آن در این موزه قرار دارد. مجسمه ملکه هلند، چارلی چاپلین، الیزابت تیلور، مرلین مونرو، تام هنکز و مایکل جکسون در این موزه هستند.

 

دو چرخه سواری در آمستردام

در هیچ جای جهان شهری را مانند هلند متعهد به دوچرخه و دوچرخه سواری نمی توانید بیابید. بیشتر رفت و آمد مردم این شهر به وسیله دوچرخه صورت می گیرد. حتی ترن نیز چندان اهمیتی در حمل و نقل مردم این شهر ایفا نمی کند.حتی مسیر هایی وجود دارد که تنها مخصوص دوچرخه سواران است و دوچرخه سواران از امنیت بالایی برخوردار هستند. مسطح بودن زمین نیز عاملی شده است تا این فرهنگ به راحتی با مردم این شهر خو پیدا کند.

 

مطالب مرتبط