۷ معبد شگفت انگیز جین در هندوستان

آیین جین ، یکی از مذاهب نشأت گرفته در هند در قرون ۵ تا ۷ قبل از میلاد میباشد. آیین جین هدفش را فراهم کردن مسیری به سمت پاکسازی روحانی و رستگاری معرفی می کند که بر اساس اعتقادات این آیین این پاکسازی از طریق زندگی بر پایه سنت اهیمسا (پرهیز از آزار هرگونه جاندار) قابل دستیابی است. در واقع کلمه جین از لغتی در زبان سانسکریت میآید که به معنی فتح کردن می باشد. این اشارهای به جنگی درونی علیه نفسانیات، شهوات و حواس بدنی که راهبان آیین جین اعتقاد داشتند آنها را به دانستن همه چیز، و پاکسازی روح یا رستگاری می رساند، می باشد.
از لحاظ توزیع جغرافیایی محل زندگی پیروان، آیین جین بصورت کلی محدود به هند بوده اگر چه با مهاجرت اخیر هندیان به کشورهای انگلیسی زبان، از جمله آمریکا، آنها را در سطح جهان پخش کرده است.
یکی از موفقیت های تمدن هند که برای دنیا همچون میراثی گرانبها باقی مانده معماری آن است. میراثی که قدمت آن را می توان به هزاران سال قبل نسبت داد . سرآغاز این معماری به زمان سلطنت آشوکا ها برمیگردد، هنگامی که ساختن صومعه های بودایی و گنبد مقبره ها آغاز شد .و این چنین معماری بودایی ظهور کرد و این معماری برای چندین صده در هند حاکم بود و معماری شگفت انگیزی را برای جهان در این دوران باقی گذاشت .

معابد شگفت انگیزی که دیدنشان خالی از لطف نیست:

 ۱ – معبد راناکپور :
معبد راناکپور، واقع در روستای رانکپور، در ۹۵ کیلومتری شهر آدایپور نیز جزو یکی از معماری های برتر جهان محسوب شده که کمتر کسی از وجود آن اطلاع دارد. ساخت این بنا به قرن ۱۵ میلادی باز گشته و در واقع مهمترین معبد فرقه به شمار می رود. این معبد به طور کامل از سنگ مرمر رنگ روشن ساخته شده و دارای زمینی به مساحت ۴۸،۰۰۰ فوت مربع می باشد. بیش از ۱۴۰۰ ستون حک شده نیز در این معبد وجود دارد که به طرز زیبایی در کنار هم چیده شده اند. به جرأت می توان گفت حکاکی بر روی سنگهای داخل این معبد، بی نظیر بوده و هر بیننده ای را به خود جذب می کند.

   ۲ – معبد پالیتانا :
«پالیتانا» در فاصله ۲۱۵کیلومتری «مودهرا» است و معبدی در بالای کوه و زیارتگاه مذهب جین است. علاوه بر این ، ۸۶۱ معبد دیگر در این منطقه وجود دارند که فقط پیاده می توان به آنجا رفت. در این معابد مجموعه بزرگی از مجسمه های تراشیده شده مرمری و دیگر انواع سنگ ها قرار دارند که بیان کننده سنت ها و داستان های مذهبی جین و به خصوص پالیتانا است .

   ۳ – سوناگیری :
شهر کوچک سوناگیری (به معنای قله طلایی) بر روی تپهای در مرکز هند واقع شده است. چند معبد جین سفید بی عیب در اطراف سوناگیری پراکنده شده است. زائران و گردشگران برای بالا رفتن نیاز به طی کردن ۳۰۰ پله با پای برهنه دارند .

   ۴ – معابد دیلوارا :
معابد دیلوارا در نزدیکی کوه ابو قرار دارد و برای استفاده خیره کننده خود از سنگ مرمر در جهان مشهور هستند. تزئینات در سقف، راهروها، ستون و پانلهای به صورت شگفت انگیز با جرئیات کامل در آن حک شده است. ۵ معبد جین در اینجا وجود دارد که هر کدام هویت منحصر به فرد خود را دارد. همه معابد توسط سلسله کالیوکیا بین قرن ۱۱ و ۱۳ ساخته شده اند.

   ۵ – لال مندیر :
لال مندیر درست در مقابل لال قلعه عظیم واقع شده که قدیمیترین و شناختهشدهترین معبد جین در دهلی نو است. معبد در اصل در ۱۵۲۶ ساخته شده است و در گذشته دستخوش تغییرات و اضافات زیادی شده و در اوایل قرن ۱۹ توسعه داده شد. معبد ماسه سنگ قرمز نیز به عنوان لال مندیر شناخته شده است .

    ۶ – گوماتارایا :
مجسمه عظیم گوماتارایا (Gomateswara) که ۲۱ متر طول دارد متعلق به پیروان می باشد که در سراوانابلگولا ( Sravanabelagola) کارناتاکای هند واقع است.
ماه ژانویه ۲۰۱۵ ماه به پایان رسیدن انتظار ۱۲ سالۀ پیروان مذهب جین در هندوستان است، هزاران نفر از پیروان این مذهب برای شرکت در جشن ده روزۀ ماماستاکابیسکا راهی ایالت کارکالا میشوند.این جشن هر دوازده سال یک بار به افتخار جناب باهوبالی در شهر کارالای هند به مدت ده روز برگزار میشود. در طی این ده روز شهر شاهد حضور هزاران نفر از سراسر هند است. این جشن تاریخی طولانی و سابقهای دیرین دارد و محل برگزاری آن اطراف مجسمۀ عظیم باهوبالی یا همان گوماتارایا است. مجسمهای که ۲۱ مترطول دارد و از سنگی یکپارچه ساخته شده است .
جشن آیینی ماهاماستاکابیستا در ۲۱ ژانویه ۲۰۱۵ با شستن و تمیز کردن مجسمۀ بزرگ باهابالی آغاز شد. این مجسمه با معجونی از آب نیشکر، شیره نارگیل و خمیرۀ چوب صندل شستشو داده میشود. هر یک از عناصر سازندۀ این آب مقدس معنای خاصی دارد. مثلاً شیرۀ نارگیل نشانۀ پاکی است، و آب نیشکر نشانۀ پایان گرسنگی و آغاز برکت است. هدف از شستشوی این مجسمه تنها پاکیزه کردن و گرد گیری از مجسمه نیست، بلکه این آیین شستشو، به شیوهای نمادین افراد شرکت کننده در جشن را نیز تطهیر میکند و آلودگیها را از آنها دور میکند. بر اساس آموزههای دین جین هر کس که در این مراسم شرکت داشته باشد همانند مجسمه باهابالی تطهیر می شود.
برگزاری جشن ماهاماستاکابیستا نوید برگزاری مرتب آن را در دوازده سال بعد با خود داشت. این جشن که نمایشی از تطهیر روحانی و اتحاد و محبت است آخرین بار در سال ۲۰۰۲ بعد از ۲۸ سال برگزار شده بود .

    ۷ – معابد جین خاجوراهو :
مجموعهٔ تاریخی خاجوراهو که مجموعهای از معابد هستند در ایالت مادیا پرادش در ۶۲۰ کیلومتری دهلی نو واقع شدهاست و یکی از محبوبترین مقصدهای توریستی در هندوستان میباشد. این مجموعه به خاطر مجسمهسازی وابسته به عشق شهوانی خود که در قرون وسطی تراشیده شدهاند مشهور است؛ و توسط یونسکو یکی از عجایب هفتگانه در هند در نظر گرفته شدهاست؛ و در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند روستای قدیمی خاجوراهو ۳ کیلومتری با روستای جدید و مرکز توریستی خاجوراهو فاصله دارد.
باستان شناسان معتقدند که این مجموعه معابد بین سال های ۹۵۰ تا ۱۱۵۰ ساخته شده است این سلسله معابد حدود ۸۰ عدد بودند که در حال حاضر فقط ۲۰ عدد از آنها باقی مانده و به شدت هم مورد محافظت قرار گرفته اند .


برخی از این معابد دارای دو دیواره هستند که دیوارهخارجی با حجاری های شهوانی پوشیده شده و دیواره داخلی آن فقط درباره خدایان حجاری شده این تفکیک حاکی از این است که مردم خارج از معابد به زندگی روزمره خود و شهوت رانی بوده اما هنگامی که داخل معابد می شدند باید تمام لذت های دنیوی را ترک کرده و فقط به خدایان خود فکر می کردند. تقریبا ده درصد از مجسمه ها به تصویرهای شهوانی اختصاص دارد و مابقی تصاویری از زندگی روزمره مردم به خصوص زنان می باشد.و برخی هم از تصاویر خدایان زمان خودشان می باشد برخی از کارشناسان توانسته اند از ابزار و لوازم زنانه آن سالها به واسطه آن حجاری ها ، با خبر شوند.

مطالب مرتبط