خیابان شانزلیزه پاریس

یکی از معابر اصلی شهر پاریس ، خیابان اعیان نشین شانزلیزه است که در منطقه ی ۸ پایتخت فرانسه قرار گرفته است. فرانسوی ها به خیابان شانزلیزه زیباترین خیابان جهان می گویند. خیابان شانزلیزه بسیار زیباست . خیابان شانزلیزه دارای کافه تراس های معروف و فروشگاه های لوکس زیادی است. شانزلیزه به معنای “دشت الیزه” است و کاخ الیزه در نزدیکی این خیابان قرارگرفته است. الیزه در اساطیر یونان به معنای بهشت می باشد.

خیابان شانزلیزه از میدان کنکورد آغاز می شود و به میدان شارل دوگل می رسد. بلوار شانزلیزه ۱٫۹۱۰ متر طول دارد. به طاق پیروزی تاج خیابان شانزلیزه می گویند. سال های متمادی شانزلیزه دشتی بود که در آن تعدادی بازار وجود داشت تا این که در سال ۱۶۱۶ ملکه ماری مدیچی تصمیم گرفت که محور باغ های باغ تویلری را با خیابان درختکاری شده گسترش دهد.

هر سال در خیابان شانزلیزه مراسم رژه نظامی باشکوهی به مناسبت روز ملی فرانسه در خیابان شانزلیزه برگزار می شود. خیابان شانزلیزه مشهورترین خیابان پاریس است و یکی از شیک ترین و مشهورترین مناطق دیدنی پاریس به شمار می رود. معنای شانزلیزه که دارای ریشه ی یونانی است “بهشت روی زمین” است.

خیابان ۲ کیلومتری که بین میدان کنکورد تا میدان شارل دوگل قرار گرفته است ، مملو از کافه ها و مغازه های بسیار شیک ، زیبا و قابل توجه است. شعبه ای از گران ترین برندها ، بهترین رستوران ها و بهترین کافه ها را می توان در خیابان شانزلیزه پیدا کرد. از دیگر جاذبه های این خیابان پارک ها و گل کاری های آن است.

خیابان شانزلیزه علاوه بر سالن های سینما و تئاتر ، کافه و رستوران ، فضای سبز و پارک بسیار زیبا و سرسبزی دارد که برای تفریح و استراحت بسیار مناسب است. شانزلیزه در واقع یکی از دیدنی ها و جاذبه های فرانسه است.

 

مطالب مرتبط