پارک ملی بختگان شیراز

یکی از جاذبه های گردشگری استان فارس و شیراز می توان پارک ملی بختگان را معرفی کرد.این پارک ۱۶۰ هزار هکتار مساحت دارد که محیطی طبیعی و در آن گربه وحشی، روباه، فلامینگوها، پلیکان ها، انواع قوچ ها و بز ها و پلنگ نگهداری و محافظت می باشد.

این پناهگاه حیات وحش از سال ۱۳۷۴ به نام بختگان نام گذاری شده است که جز پارک ملی در استان فارس ثبت شده است.این پارک ملی یکی از مکان های گردشگری برای مسافرین و همچنین ساکنین استان فارس می باشد که دارای جاذبه های خاصی می باشد.

 

در این پارک ملی رودخانه کر میگذرد که تقریبا از شمال این باغ ملی در شیراز می باشد .تامین اب درختان این پارک هم از این رود می باشد که در فصول پر باران دریاچه طشک را تغذیه می کند. در محدوده این پارک و رودخانه کر تقریبا به طول ۵ کیلومتر جریان دارد که از تامین این آب گزستانها و سپس نیزارهای وسیعی را در منطقه و اطراف این رود بوجود امده است.

یکی دیگر از زیبایی های این پارک وجود دو غار به نام های پل تخت و جمال است که همچنین زیبایی های دیگر از جمله گردنه های زیبا و ۱۲ چشمه و دو چاه را می توان معرفی کرد تا زیبایی های خاص این پارک برای شما نمایان شود.

زیبایی های دیگر این مجموعه را می توان بناهای قدیمی و آثار تاریخی از جمله کاروان سرای شاه عباسی و قدمگاه خضر نبی نام برد.

در مجموعه این پارک حیات زیستی متفاوت و خاصی وجود دارد که رده پستانداران , رده پرندگان،رده خزندگان,رده دوزیستان  و تقریبا ۲۸ گونه ماهی های زیبا هم در این مکان شیراز وجود دارد.

 

 پارک ملی بختگان شیراز کجاست؟

در ۷۰ کیلومتری غرب شهرستان نی ریز استان فارس قرار دارد.

مطالب مرتبط