غار خربس قشم

اگر قصد سفر به استان هرمزگان دارید,حتما به جزیره قشم بروید.جزیره زیبای قشم دیدنی های زیبا و متفاوتی برای بازدید دارید.ما در این پست برای شما قصد معرفی غار خربس قشم داریم ,با ما همراه باشید.

غاری بسیار زیبا که در ۱۵ کیلومتری شهر قشم وجود دارد ,بسیار متفاوت می باشد.این غار زیبا در قشم مکانی برای بازدید توریست ها و گردشگران زیادی شده است که روزانه به این محل سر میزنند.

غار خربس قشم بسیار متفاوت می باشد,زیرا افرادی که به قشم سفر نکرده اند بیشتر از قشم فقط به قصد خرید و ساحل این جزیره شنیده اند ,اما تصور شما از تور قشم باید متفاوت باشد .یعنی شما در جزیره قشم جاذبه های تاریخی می توانید ببنید که ساخت با معماری دستکند که سرگذشتش هنوز هم در هاله ای از ابهام قرار دارد تماشا کنید.

قدمت غار خر بس اینگونه بیان شده است که به دوران مادها نسبت می دهند و همین کافیست تا شمار سال هایی که این غار در این نقطه بوده از دست تان در برود. ساختار غار شباهت زیادی به دخمه های آذربایجان، کردستان، لرستان، بوشهر، اهواز و شوشتر دارد و توجه هر کسی را به خود جلب می کند.

نکته جالب در نام این غار می باشد که باید اینگونه توضیح داد ,خربس در واقع مجموعه ای از ۴ دهانه غار است که بر بدنه كوهی مشرف به ساحل جنوبی جزیره شکل گرفته اند و به هم راه دارند. برای همین امروزه برخی آن را با نام غار خربس و برخی با عنوان غارهای خربس می شناسند. در حال حاظر نظر های متفاوتی برای ساخت این غار بیان شده است که هنوز هیچ کس نتوانسته به طور قطع پرده از رازهای این غار بردارد.

درون غار خربس هم تفاوتی وجود دارد ,وقتی شما بعد از طی کردن پله ها به دهنه ورودی غار رسیدید نسیم خنکی به صورت تان می خورد و این می تواند بهترین استقبال یک جاذبه از شما باشد,همچنین در ورودی غار هم یک برکه اب وجود دارد که اغلب در آن اب وجود دارد.

دیوار های این غار هم برای خود جلب توجه می کند,اینگونه که آثار جالبی را بر روی آنها می یابید.شما بر دیوار های این غار صدف های میبنید که بیانگر غرق بودن این غار در دریا در گذشته های دور دارد. رد کنده کاری ها به خوبی در غار مشهود است و می توانید با خیال بافی تان اشکال جالبی را در میان آنها بیابید. نقش و نگارها، حکاکی ها و تصویرگری های این غار بسیار جالب می باشد.

بنا بر گفته ها در نزدیک این غار در زمان ساسانیان روستایی به نام خوربیز یا خربس در اینجا وجود داشته است که سکونتگاهی امن در میان تپه های کوتاه و بلند مرجانی که به صورت دایره وار آن را احاطه کرده بودند. اما در حال حاظر از این روستا تنها دشتی از ویرانه ها باقی مانده است.

در حال حاظر اگر قصد سفر به غار خر بس دارید باید گفت شما باید از جزیره قشم ۱۵ کیلومتر طی کنید که روستای رمچاه میرسید و بعد از آن به این غار برسید,در محوطه پایین این غار فضای سبزی هم وجود دارد,همچنان سرویس بهداشتی و مغازه ای برای تهیه خوراکی و صنایع دستی وجود دارد اما پارکینگ ندارد که می توانید جلوی درب ورودی آن به راحتی پارک کنید.

زمان بازدید: همه روزه از ۰۸:۰۰ تا غروب آفتاب

هزینه ورودی: ۲۰۰۰ تومان

تصاویری از غار خربس قشم

مطالب مرتبط