معرفی صحن‌های حرم امام رضا(ع)

اصلی ترین جاذبه ی گردشگری مشهد مقدس,حرم مطهر امام رضا (ع) می باشد.حرم امام هشتم پناهگاه عاشقان و زائرانی است که از جای جای ایران اسلامی و همچنین از تمام نقاط دنیا به این بارگاه ملکوتی برای زیارت و هم برای دیدن شاهکارهای معماری اسلامی به مشهد سفر می کنند.

ما در این مقاله قصد معرفی صحن های حرم مطهر امام  رضا (ع) برای شما داریم,اینگونه می گویم که هر مسافری که به مشهد سفر می کند حتما برای یک ساعت هم که باشد به زیارت امام رضا (ع) می رود پس با ما همراه باشید تا برای شما معرفی کنیم صحن های حرم امام رضا (ع).

صحن انقلاب

قدیمی ترین صحن امام رضا (ع) صحن انقلاب(عتیق) نام دارد.البته این صحن علاوه بر نمای زیبا ی گنبد و نزدیک صحن به ظریح مطهر ,سقاخانه ای دارد که به نام سقاخانه اسماعیل طلایی معروف می باشد.راحت ترین راه برای رسیدن به صحن انقلاب از خیابان طبرسی می باشد.شما اگر از بست طبرسی قصد رفتن به بارگاه دارید می توانید بعد از ورودی به صحن انقلاب برسید.

سقاخانه صحن انقلاب (سقاخانه اسماعیل طلایی) سراسر روکش طلا دارد که نسبت به سایر سقاخانه ها متفاوت می باشد.در سال های اخیر طبق برنامه ریزی های که حرم مطهر رضوی داشته است در موقع نماز این صحن فقط برای خواهران می باشد ,یعنی اقایان در هنگام نماز جماعت باید به صحن های دیگر مراجعه کنند.

اکثر زائران برای عکس با گنبد امام رضا (ع)صحن انقلاب را انتخاب می کنند,یکی از بهترین صحنه ها برای عکس یادگاری می توانید شما این صحن را انتخاب کنید .

یکی دیگر از ویژگی های صحن انقلاب این است که شما به راحتی هر روز صبح پیش از طلوع آفتاب و هر عصر پیش از غروب خورشید می توانید به راحتی شاهد مراسم نقاره زنی در در صحن حرم مطهر باشید.البته اگر در صحن های دیگر حرم باشید فقط صدای آن به گوش شما میرسید.

صحن جمهوری اسلامی

یکی دیگر از صحن های امام رضا (ع)صحن جمهوری اسلامی است.اگر از بست شیخ طوسی وارد بارگاه بشوید به راحتی صحن رو به روی شما صحن جمهوری اسلامی است.خیابان آیت الله شیرازی که به بارگاه می رسد در روبه رو ی این صحن است که در سمت راست ورودی این صحن ساختمان دستشویی قرار دارد.این صحن آبشار زیبایی دارد همچنین ساعت خورشیدی حرم هم در این صحن و یک سقاخانه شبیه به سقاخانه صحن انقلاب دارد که طلا کاری نشده است.

صحن آزادی

برای ورودی از این صحن شما می توانید از بست نواب به این صحن برسید ,ابته از مسیر های دیگه هم می توان وارد این صحن شد که راحترین مقصد از بست نواب می باشد.این صحن پس از انقلاب صحن آزادی خوانده شد از آثار دوره قاجاریه است.این صحن آبشار زیبایی دارد که در ایام سال با گل های زیبا آن را تزیین می کنند و صفای خاصی دارد.

 

صحن جامع رضوی

در حال حاظر بزرگترین صحن از صحن‌های حرم امام رضا ,صحن جامع رضوی است.این صحن که به خیابان امام رضا (ع) می خورد ,دو ورودی اصلی دارد به نام های باب الرضا(ع) و باب الجواد(ع) که درب باب الرضا(ع) ان از خیابان اصلی امام رضا و همچنین اگر از این درب خارج شوید در ۵۰۰ متری این درب در سمت چپ در زمان خروجی شما بازار بزرگ رضا واقعه شده است که از بازارهای بزرگ و معروف در تور مشهد می باشد.

صحن جامع رضوی در حال حاظر خصوصا در ایام نوروز برای سخنرانی‌های رهبر عزیز و فرزانه حضرت آیت الله خامنه‌ای و همچنین مهم‌ترین مراسمات و اجتماعات مذهبی و مردمی در آن اتفاق می افتد.صحن جامع رضوی نسبت به صحن های دیگر حرم متفاوت می باشد از نظر معماری که این صحن در مجموع ۶ مناره و ۳ ایوان دارد که این مناره ها متر و ارتفاع سایر گلدسته‌ها ۵۷ متر است.

همچنین شما از صحن جامع رضوی می توانید به صحن های دیگر از ورودی های «باب الکوثر» نام ورودی سر در شرقی صحن جامع به صحن کوثر برسید و همچنین «باب الغدیر» ورودی سردر غربی صحن است به صحن غدیر می رسید.

صحن هدایت

این صحن در ضلع شمال شرقی اماکن متبرکه می باشد که شما می توانید از بست طبرسی و همچنین شهید نواب صفوی وساختمان اداری دانشگاه علوم اسلامی رضوی به صحن هدایت برسید.همچنین صحن هدایت نزدیک به از جنوب شرقی به مقبره پیر پالاندوز و ازجنوب وجنوب غربی به ساختمان شماره ۱ دانشگاه علوم اسلامی رضوی و ساختمان مهمانسرای حضرت قرار دارد.

صحن کوثر

صحن کوثر حرم اقا امام رضا (ع) از دیگر صحن های این بارگاه جدید تر ساخته شده است که تمام کاشی های آن مزین به نام مبارک حضرت فاطمه (سلام الله علیها) می باشد.اگر می خواهید به صحن کوثر بروید می توانید از باب الرضا واردصحن جامع شده و سپس از آن طریق به صحن کوثر بروید یا می توانید از طریق ورودی خیابان شهید نواب صفوی ( پایین خیابان )، وارد حرم شده و سپس قبل از ورود به صحن آزادی، به سمت چپ بپیچید و وارد صحن کوثر شوید.در صحن کوثر هم موزه امام رضا (ع)می باشد.

صحن غدیر

یکی دیگر از صحن های حرم اقا امام رضا(ع) صحن غدیر می باشد که شما می توانید بعد از ورودی از درب باب الجواد(ع) سمت چپ به صحن غدیر وارد شوید و همچنین بعد ورودی از بست شیخ طوسی سمت راست بروید و به صحن غدیر برسید که در انتهای این صحن بعد از خروجی به ساختمانی میرسید که سرویس بهداشتی ها قرار دارند.در ایام تابستان این صحن بیشتر مراسمات را بصورت عربی برگزار می کنند .یکی دیگر از تفاوت های این صحن آبشار متفاوت این صحن می باشد که نسبت به صحن های دیگر حرم است.صحن رو به این غدیر,صحن جمهوری اسلامی می باشد.

صحن قدس

صحن قدس امام رضا (ع) نسبتا به صحن های دیگر کمی کوچکتر می باشد که سقاخانه ی آن نمادی از بیت المقدس ساخته شده كه ابعاد آن یك هشتم ابعاد اصلی قدس است.این صحن واقع در جنوب مسجد گوهرشاد، بین بست شیخ بهائی و قسمتی از جنوب رواق جدید امام خمینی (قدس سره) است.

در بارگاه امام رضا قسمت های دیگری هم دارد,مثلا قسمت های زیر زمینی که تاسیس شده خصوصا در تابستان برای گرما و یا زمستان ها که بارندگی دارد و در صحن نماز جماعت برگزار نمی گردد در پست های بعدی برای شما معرفی خواهیم کرد.

در این پست قصد معرفی صحن های امام رضا (ع) را داشته ایم,امیداوارم با توضیح مختصری که برای شما یاداوری کرده ایم توانسته باشیم شما را راهنمایی کرده باشیم.این راهنمایی ها صحیح می باشد و عکس های قرار داده شده از صحن ها هم از همان صحن می باشد .

التماس دعا – وب سایت گردشگرها

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. محمد گفت:

    یا امام رضا ع بطلب ,مطلب شما خوندم حتما باید قبل سال برم حرم
    تشکر از اطلاعات خوبتون