سفر به جزایر قناری

سفرنامه جزایر قناری:

من از آنجایی که در کشور اسپانیا دانشجوی فوق IT بودم وبرای ادامه تحصیل در شهر بارسلونا اقامت داشتم دوست داشتم تا وقتی که در این کشور هستم از جاذبه های دیدنی و توریستی این کشور زیبا دیدن کنم، خیلی هاتون بی شک اسم جزایر قناری روشنیدید حتما فکر می کنید که به دلیل وجود قناری های زیاد، این جزیره رو به این نام نامیدند اما این چنین نیست . در اصل ، Canary به معنی قناری نیست بلکه به معنی سگ سیاه عظیم الجثه است ، زمانی که اولین گروه فاتحان وارد جزیره شدند با حمله این نوع سگهای غول پیکر مواجه شدند به همین دلیل اینجا را جزیره سگها(Canary Islands) نامیدند . جزایر قناری (Canary Islands) مجمع الجزایری در کشور اسپانیاست که از ۷ جزیره اصلی و تعدادی جزیره فرعی آتشفشانی در اقیانوس اطلس تشکیل شده، درحال حاضر لاس پالماس پایتخت جزایر قناریست ولی به دلیل ثبت یک قرارداد، هر ۴۰ سال پایتخت از لاس پالماس به تنه ریف تغییر پیدا می کند .

 

 

 

 

 

ساحل جنوبی تنه ریف:

با پروازهای ارزان قیمت اروپایی ا ز بارسلونا به تنه ریف حرکت کردم این مسیر به مدت ۲ ساعت طول کشید که پرواز لذت بخشی بود تمام مدت از پنجره داشتم به بیرون نگاه میکردم وقتی به اقیانوس اطلس رسیدم زیبایی غیر قابل وصفی را میدیدم. هتلی که من رزرو کرده بودم در سواحل جنوبی تنه ریف قرار داشت تنه ریف ۲ تا فرودگاه داره یکی در قسمت شمالی جزیره یکی در قسمت جنوبی حتماً اگر خودتان می خواهید سفر کنید این موضوع را در نظر بگیرید که هتل و فرودگاه در یک قسمت جزیره باشد تا برای رفتن به فرودگاه دچار مشکل نشوید. سواحل جنوبی جزیره خیلی زیباتر و امن تر از سواحل شمالیست و همیشه در هر ساعت از شبانه روز شلوغ و دیدنیست که توصیه می کنم قدم زدن کنار ساحل اقیانوس اطلس در شب را از دست ندهید.

در تنه ریف هر هتلی با هر قیمتی می توانید پیدا کنید هتل آپارتمانی که من رزرو کرده بودم ۱۵دقیقه با ساحل فاصله داشت. و به خاطر اینکه در فصل مناسبی رفتم قیمت خوبی داشت. وقتی وارد فرودگاه شدم یک حس عجیبی داشتم درو دیوار تبلیغات بزرگ از مکان های تفریحی تنه ریف وجود دارد که نقشه جزیره رو از همونجا گرفتم .از فرودگاه که خارج شدم جلوی در یک اتاق بزرگ information قرارداشت آدرس هتل را پرسیدم وسوار اتوبوس های سبز رنگی شدم که تا مرکز قسمت جنوبی جزیره می برد و از اونجا هم ۶ یورو به تاکسی دادم و به هتل رسیدم.

باید قبل از سوار شدن مطمئن شوید که راننده آدرس را بلده تا الکی چرخ نزند و کرایه زیادی ازتون یگیره چون همه تاکسی متر دارند. البته اگر گواهینامه بین المللی داشته باشید می تونید توی فرودگاه ماشین هم اجاره کنید، رانندگی توی این جزیره خیلی راحت به نظر میرسید. به محض ورود به هتل بلیط Siam park و Loro parque را گرفتم. Siam park در قسمت جنوبی جزیره و Loro parque در قسمت شمالی جزیره قرار دارد.موقع خرید بلیط، بلیط اتوبوس مخصوص این پارک را هم خریداری کردم که در مجموع ۶۷ یورو پرداخت کردم.

 

 

 

 

 

بعد از تحویل اتاق سریع با تاکسی به سمت Siam park رفتم یک پارک رویایی و هیجان انگیزی با سرسره های بلند که از یک تونل آکواریوم رد می شوند همه آدمها خوشحال و سرخوش از همه جا صدای شادی و خنده می آمد. صاحب این پارک ، پرنس سیام تایلندی بود که در سال ١٩١٣ تنه ریف را از نزدیک دید و شیفته آن شد و دستور داد یک دهکده تایلندی در اینجا بسازند که هروقت به تنه ریف آمد در انجا اقامت کتد که بعد از هشتاد سال دخترش آنجا را به پارک بزرگ گردشگری تبدیل کرد.

یک مسیر طولانی رو مثل رودخانه درست کرده بودن که با تویوپ توی رودخانه می رفتیم یک قسمتهایی آب قل قل می کرد یک قسمت آبشار بود آب رو سرمون می ریخت دوباره از یک تونل آکواریوم رد می شد که هزاران ماهی داشت . همه بازی های این پارک آبی هیجان انگیز بود یک سرسره داشت فکرمی کنم زاویش با زمین ۸۵ درجه بود که سوار این سرسره شدن آخرهیجان بود.

یک قسمت دیگه از این پارک ساحل مصنوعی ساخته بودن که بصورت مصنوعی موجهای بزرگ تولید می کردند. lost city هم مکانی مخصوص بازی بچه ها بود که یک ظرف بزرگی پر از آب می شد و بعد از چند دقیقه آب رو سر بچه ها ریخته میشد ، حتی دیدن بازیه بچه ها هم خیلی برام جالب بود. محوطه پارک از گل های خوشبو و درخت پر بود .

ساعت ۶ که پارک تعطیل شد با اتوبوس های کنار خیابون که رایگان هم بودند به طرف ساحل حرکت کردیم .به رستوران کنار ساحل رفتم ویک غذای دریایی سفارش دادم ،البته تیرامیسو دسر معروف اسپانیایی است که بسیار خوشمزه است. Paella یک نوع غذای سنتی و معروف اسپانیایی است که از برنج- سبزیجات- زعفران و جانوران دریایی تهیه میشود.مردم این منطقه مهربان ومهمان نواز بودند طوری که آدم دلش نمی خواست از انجا دل بکند به هر حال به هتل برگشتم.

 

 

 

 

ساعت ۸:۳۰ صبح روز بعد با اتوبوس به سمت Loro parque ، حرکت کردیم اتوبوس از جلوی همه هتل ها رد می شد و توریست ها را سوار میکرد حدود یک ساعت و نیم تو راه بودیم .

لورو پارک شامل بخشهای مختلفی است . شامپانزه ها- ببرها- گوریلها- پرندگان مختلف -باغ ارکیده – جنگل استوایی-آکواریومها -دلفینها و همچنین برنامه های نمایشی که در زمانهای مشخص اجرا می شدند. این نمایشها عبارتند از: نمایش شیرهای دریایی- نهنگها- طوطیهای رنگارنگ -دلفینها و مهمتر از همه سینمای تازه تاسیس پارک که ٣٠ دقیقه فیلم مستند حمایت از کره زمین را نشان میدهد.همچنین در این پارک رستورانهای مختلف و زمین بازی کودکان هم قرار دارد.

در ابتدای ورود از کلیه بازدید کننده ها عکسی به همراه طوطی ها ی زیبا میگرفتن که موقع خروج به آنها می فروختند. بعد از ورود با پرداخت پول می شد یک تور کامل پارک گرفت که یک راهنما توریست ها را همراهی می کرد تا همه جا های پارک را ببینند و یکی دیگر از مزایای گرفتن این راهنماها این بود که در وسط نمایش ها هم امکان این وجود داشت تا داخل سالن ها شد.

 

اول سراغ پنگوئن رفتم،یک سالن سرپوشیده که به صورت مصنوعی شبیه قطب بود.همه جا از تکه های بزرگ یخ پوشیده شده بود و برف آرام آرام روی سر حیوانات می ریخت.آنها هم توی آب شیرجه می زدند. دمای این بخش که مربوط به پنگوئنهای اقیانوس اطلس است همیشه روی صفر درجه تنظیم شده و روزانه ١٢ تن برف روی سرانها ریخته می شد.دمای آب هم همیشه روی ٧ درجه نگه داشته میشود.

 

 

 

آکواریم بزرگی آنجا بود و هزاران ماهی ریز و درشت در آن میچرخند وبالا و پایین می پریدند. به قسمت نمایش نهنگ ها به راه افتادم ردیف های پایین و نزدیک به نهنگ نشستم و یک ال ی دی بزرگ روبروم قرار داشت تویآن همه بازدید کننده ها را نشان می داد و بالا سر بعضی ها جملههای خنده دار می نوشتکه باعث خنده تماشاگران می شد حدود ۱۰ دقیقه طول می کشید که این فیلم را هم می شد خریداری کرد.

 

سال ۲۰۰۶ قسمت نمایش نهنگ ها در این پارک راه اندازی شد که یکی از عظیم ترین کارهای لورو پارک است. این نهنگها با هر جهش و شیرجه ،آب را بر سر و روی ما میپاشند و صدایی عجیب داشتن ،اکثر مردم بارونی هایی تنشان بود.دیدن این حیوانات گنده که اینگونه دست آموز بشر شده اند و بالا پایین میپرند و عشق عمیقی که بین مربیان کوچک اندام انها و نهنگهای غول پیکر ایجاد شده است انسان را به هیجان و احترام نسبت به آنها وادار می کرد. دمای آب همواره ٢٣ درجه حفظ میشود.مربیان آنها قبل از شروع کار در اینجا ٢ سال در آمریکا زندگی کردند تا از نزدیک نحوه برخورد و تعامل با این حیوانات را فراگیرند.

 

 

ببر سفیدی که از بنگال به اینجا آورده شده بود جزء نادرترین و کمیاب ترین ببرهای جهان است که با جفتش به نام “صبا” که ببری عادی است زندگی میکند.هردوتای آنها از روز تولد دست آموز بوده اند و در سیرک کار میکردند. صاحب آنها ، این دو ببر باارزش را به مجموعه لورو پارک هدیه کرده بود آن ها از لابلای درختان حرکت می کردند و از رودخانه کنار صخره آب مینوشند و سپس به درون غار سنگیشان می رفتند دیدن آنها باشکوه و لذت بخش بود .

 

پس از آن به سمت نمایش شیرهای دریایی رفتم این پستانداران، یک خانواده را در لورو پارک تشکیل می دهند و جزء بامزه ترین حیوانات پارکند.نگاه کردن به حرکات بامزه این حیوانات و شنیدن تن صدای آرام و مهر و محبتی که به مربیانشان دارند خیلی آن ها را دوست داشتنی میکرد. به دیدن نمایش دلفینها رفتم. در ابتدا یک آقای شومن که حتی یک کلمه هم حرف نمی زد فقط یک سوت در دهانش بود کارهای بامزه ای انجام می داد و نمایش اجرا میکرد. بعد از آن نمایش دلفیت ها شروع می شد.دلفینها با هوش سرشاری که دارند ارتباط تنگاتنگی با مربیانشان برقرار میکردند.خصوصا اینکه اجازه میدهند اطفال به آنها نزدیک شده و با آنها بازی کنند.بچه ها سوار قایق شده و انها را دنبال خود روی آب می کشندو چند تای دیگر پشت سر آن به هوا می پرند و بعد به آنها با دهانهایشان گل میدهند و اجازه می دهند که آنها را ببوسند و نوازش کنند.

 

katandra treetops بخشی از مجموعه است که با سیمهای توری پوشیده شده اند و به شما اجازه میدهد وارد فنسها بشوید.لابلای درختان گام بردارید و از نزدیک انواع پرندگان را ببینید.آنها روی دست و سر شما می نشینند و حتی اجازه میدهند که آنها را نوازش کنید.

 

باغ گلهای ارکیده رویایی ترین قسمت پارک محسوب می شود. فضایی بسته مرطوب و استوایی است که صدها گل ارکیده رنگارنگ و خوش بو را در خود جای داده است. قسمتی از پارک Dragon garden نام دارد. درختان غول پیکر که اژدها نامیده می شوند و عمری ۱۰۰۰ ساله دارند اینها الهه های گیاه ، جزایر قناری هستند .این درختان لابلای نخل های سربه فلک کشیده پارک قرار گرفته اند.

 

 

 

در بعضی قسمتهای این جنگل استوایی برکه های کوچکی ساخته شده است و انواع فلامینگوها و دیگر پرنده ها در آنها آزادانه زندگی میکنند. در بخش باغ کاکتوسها در لورو پارک ، صدها گونه کاکتوس را میتوان دید و لذت برد. آکواریوم لورو پارک یکی از معروفترینها در دنیاست این دنیای کوچک آبی به همراه حرکت ماهیان و کوسه ها که از بالای سرم رد می شدند ، با صدها نور فلورسنت برای ما دنیایی رویایی ایجاد میکنند. در هنگام خروج جلوی در، یک زنگ بزرگ قرارداشت که نواختن آن نشان دهنده میزان رضایت شما از پارک است. بعد از ظهرهم اتوبوس منتظر برگشت ما بود تا به سمت هتل برویم. با کشتی میتوان از تنه ریف به سایر جزیره ها رفت اگر فرصت کافی دارید حتما سری به جزیره لاس پالماس هم بزنید و از خانه کریستف کلمپ هم بازدید کنید این خانه با ارزش، تا ۵۰ سال پیش زندان بود.از آنجایی که پرواز برگشتم ساعت بدی بود هزینه تاکسی از هتل من به فرودگاه حدود ۲۶ یورو شد . در صورت امکان باید پرواز ها را جوری گرفت که بین ساعت ۷ صبح تا ۱۲ شب باشند تا بتوان از وسایل نقلیه عمومی استفاده کرد.این سفر برای من جذاب و دل انگیز بود امیدوارم که فرصتی براتون پیش بیاد تا از این جزیره زیبا دیدن کنید.

 

 

مطالب مرتبط

4 دیدگاه‌

 1. مریم گفت:

  تور جزیره قناری رو چه تاریخی موجود هست ؟ پرواز کدوم کشورها توقف داره تا رسیدن به جزیره قناری

 2. محسن گفت:

  با سلام :
  با تشكر افراوان از رحمات شما كه تمام جزئيات را را بسيار مفيد توضيح داديد ،بسيار عالى بود، من و هـمسرم اخر أكتبر ٢٠١٦ يعنى هـمين تازگى به جزيره قنارى رفته بوديم البته جزيره لأس پالماس شهـر ساحلى پورتو ريكو بسيار زيبا و ديدنى ، من قبل از مسافرت (محل زندگى سوئد) مطلب شما را خواندم و چون به اسم جزيره شك پيدا كردم هـمين سؤال كه معنى جزيره قنارى چيست از مردم بومى پرسيدم ، طبق گفته خودشان هـمان جزاير قنارى درست هـست نه جزاير سگ بزرگ . با احترام فراوان محسن.

 3. مهسا گفت:

  سلام.ممنون بابت اطلاعات خوبتون.ببخشید می خواستم بدونم توی همه فصل ها میشه از پارک ابی جزیره استفاده کرد یا نه؟

 4. John heart گفت:

  سلام با احترام به شما
  اينكه معني قناري چه مَي باشد چنان چه از مردم بومي اونجا بپرسيم ممكن هست به جواب صحيح نرسيم ، از نظر علمي نياز بِه مراجعه به كتاب هاي علمي مَي باشد كه طبق گفته ي نويسنده محترم متن جزاير سگ صحيح مَي باشد حال ممكن است خود مردم آنجا هم ندانند ، همانطور كه مردم بومي شيراز ممكن است معني واقعي و علت نامگذاري آن را ندانند