سفرنامه شرق دور ( کوالالامپور ، پوکت ، پاتایا ، بانکوک )

سفر به شرق دور– قسمت اول

انگیزه نوشتن سفرنامه

براستی سفرنامه های وزین و زیبائی با رعایت جزئیات در سایت های مختلف وجود دارد، پس سعی میکنم حرفهای تکراری نزنم تا باعث تکرار مکررات نشوم. به واقع دلیل اصلی نوشتن این سفرنامه انتقال تجربیاتی بود که در سفر برای ما اتفاق افتاد. هر چند باور دارم که تجربه را نمی توان انتقال داد بلکه می توان بخشی از تجربه دیگران بود.

انتخاب مکان سفر

در شهریور ماه گذشته با یکی از همکارانم تصمیم گرفتیم (من مرد ۳۳ ساله و همکارم مرد ۳۴ ساله)که برای سفری هیجان انگیز آماده شویم. تصمیم داشتیم که بدون تور مسافرتی، سفر کنیم انتخاب مسیر اولین کاری بود که می بایست انجام می دادیم. مسیرهای مختلف را بررسی کردیم و در نهایت به ۲ انتخاب رسیدیم. ۱- آفریقای جنوبی ۲- جنوب شرق آسیا.

با پیگیریهائی که کردیم متوجه شدیم برای اخذ ویزای سفر مسافرت به افریقای جنوبی نیاز به داشتن سند ملکی یا داشتن پول در حساب سپرده بانکی بود. پس همان ابتدا گزینه اول حذف شد!

مسیر سفر

با منتفی شدن سفر به آفریقای جنوبی گزینه سفر به جنوب شرق آسیا را بررسی کردیم. بسیار تحقیق کردم که کدام کشور ها برویم، چگونه برویم و چگونه اقتصادی سفر کنیم.

در نهایت این مسیر را انتخاب کردیم، تهران به کوالالامپور، کوالالامپور به پوکت، پوکت به پاتایا، پاتایا به بانکوک و از بانکوک به تهران

انتخاب ایرلاین

با کمک یکی از دوستان که در یکی از آژانسهای مسافرتی کار می کنند متوجه شدیم که هواپیمائی اتحاد برای خرید در فورجه ۲ ماهه قیمتهایش را کاهش داده است.(نکته: از طریق سیستم یکپارچه پروازی که اصطلاحا آمادئوس نام دارد می توانید بهترین نرخهای پروازی در ایرلاین های مختلف چک کنید تا از شرایط پروازی و قیمتها مطلع شوید)

پس بلیط پروازی در مسیر تهران- کوالالامپور و بانکوک به تهران را برای ۱۲ روز سفر به قیمت حدود ۸۰۰ دلار خرید کردیم.(لازم به ذکر است آزانسی که مراجعه کردیم اظهار داشت امکان خرید بلیط در مسیرهای کوالالامپور به پوکت و از پوکت به پاتایا را ندارد.)

با ارائه پاسپورتهایمان به آژانس مربوطه ویزای سفر به تایلند را هم تهیه کردیم.

برنامه ریزی اقامت در سفر

طبق برنامه ریزی که انجام دادیم قرار بود ۲ شب در کوالالامپور، ۳ شب در پوکت، ۳ شب در پاتایا و ۲ شب در بانکوک اقامت داشته باشیم.

شروع سفر

با توجه به اینکه تقریبا از ۱ ماه قبل بلیط هواپیما را تهیه کرده بودیم تونستم حتی جای صندلی در مسیرهای پروازی رو هم رزرو کنم و فکر میکردم بهترین جاها را تونستم رزرو کنم. با رسیدن به فرودگاه امام خمینی در فاصله ۳ ساعت به پرواز( پرواز تهران به ابوظبی ساعت ۱۷ بود)، برای اخذ کارت پرواز مراجعه کردیم و در کمال ناباوری به ما گفتند که امکان پرواز وجود نداره چون شرکت هواپیمائی بیش از ظرفیت پرواز بلیط فروخته. اون موقع متوجه شدم که رزرو صندلی پرواز هم بی فایده بوده و در واقع هر کس زودتر می رسیده بهش کارت پرواز می دادند. مشکل در مسیر تهران به ابوظبی بود و پرواز از ابوظبی به کوالالامپور مشکلی وجود نداشت. ولی در واقع با از دست دادن این پرواز، پرواز ابوطبی به کوالالامپور رو هم از دست می دادیم. علاوه بر ما ۷ نفر دیگر هم که قصد سفر به جاهای مختلف رو داشتند(۳ نفر سئول، ۱ نفر بنگلور، ۳ نفر ابوظبی) با همین مشکل مواجه شدند. پیگیریهای ما عملا به نتیجه بود و هواپیما تهران را ترک کرد.

به ما گفتند شما ۲ راه حل دارید:

 • کلا برید خونه و کل هزینه بلیط رو ما عینا برگشت میدیم
 • توی فرودگاه بگردید هر پرواز خارجی( و نه ایرانی ) که جا داشت ما براتون بلیط پروازش رو تهیه می کنیم.

انتخاب اول با توجه به برنامه ریزی سفر، رزرو هتل ، گرفتن مرخصی و … واقعا امکان پذیر نبود. اون موقع فکری که به ذهنم رسید تماس با آزانسی بود که بلیط رو تهیه کرده بودیم.( اینجا توضیح بدم که واقعا اون آژانس که بلیط تهیه کرده بود کاملا بی تقصیر بود و من این رو میدونستم پس با سعی کردم با خونسردی کافی خواهش کنم ازشون برای من چک کنند که چه پروازی جا میده.)

خوشبختانه ۱۰ دقیقه بعد از تماس من از آزانس تماس گرفتند و گفتند که ۲ نفر پرواز قطری از تهران به دوحه در ساعت ۴ بامداد فردا جا داره(موقعی که این خبر را دادند ساعت ۱۸۳۰ بود). با خوشحالی مراتب را به نماینده هواپیمائی اتحاد اطلاع دادم. اونهام بلافاصله تماس گرفتند به دفتر اصلی در ابوظبی و در کمتر از ۳۰ دقیقه بلیط هواپیمای قطری برای ما صادر شد. خوشبختانه خانمی که قصد سفر به بنگلور رو داشت با هواپیمائی امارات و ۳ نفری که قصد سفر به سئول را داشتد با پرواز china south تونستند سفر کنند بقیه که مقیم امارات بودند از سفر انصراف دادند. به هریک از ما علاوه بر بلیط یک چک به ارزش ۱۰۰ دلار برای خرید بلیط در پروازهای آتی هواپیمائی اتحاد داده شد که به واقع مرهمی بود بر اتفاقات چند ساعت گذشته.

واقعا همین جا جا داره تشکر کنم از پرسنل صبور، خوش برخورد و مودب هواپیمائی اتحاد .

(در انتهای بخش آخر این سفرنامه نکات دیگری رو در خصوص نحوه برخورد با ایرلاینها در چنین شرایطی متذکر خواهم شد)

پایان بخش اول

سفر به شرق دور– قسمت دوم

فرودگاه دوحه

بعد از سپری کردن روز پر استرس و بیخوابی به فرودگاه دوحه رسیدیم. در فرودگاه دوحه خانمی از پرسنل هواپیمائی قطری منتظر ورود ما بود و به سرعت ما را به گیت پرواز کوالالامپور راهنمائی کرد. پرواز در ساعت مقرر برخواست و حدود ساعت ۱۰ شب به وقت محلی به فرودگاه کوالالامپور رسید.

در هتلی ۳ ستاره در محله چینی ها برای ۲ شب اقامت داشتیم که در ایران تهیه کرده بودیم. (چون طبق برنامه ریزی سفر به مدت ۲ روز در این شهر اقامت داشتیم. ستاره های هتل آن چنان اهمیتی برایمان نداشت ضمن آنکه در کل در طول ۲ شب اقامت در این شهر بیش از ۱۰ ساعت در هتل حضور نداشتیم)پس از خوابی چند ساعته صبح زود از هتل خارج شدیم و اولین کاری که می بایست انجام می دادیم تهیه بلیط ۲ روز آینده به مقصد پوکت در تایلند بود.

تهیه بلیط پوکت

همانگونه که در قسمت قبل اشاره کردم تهیه بلیط در مسیر کوالالامپور به پوکت از ایران امکان پذیر نشد. طبق تحقیقاتی که کرده بودم هواپیمائی Air Asia مناسبترین نرخ پروازی را دارا بود. پس به نمایندگی این هواپیمائی در زیر برجهای دو قلو در کوالالامپور مراجعه و ۲ بلیط برای سفر تهیه کردیم.

چند نکته برای تهیه بلیط هواپیمائی Air Asia هست که بد نیست با شما درجریان بگذارم.

 • همانگونه که شاید مطلع باشید پرواز امن با هزینه کم شعار اصلی این هواپیمائی است( متاسفانه با سقوط هواپیمای این شرکت در مسیر کشور اندونزی این شعار کمی تحت تاثیر این واقعه قرار گرفته است
 • وزن بار همراه مسافر تاثیر بسیار مستقیم در افزایش نرخ پروازی دارد. هر چه سبک تر سفر کنید به مراتب بلیطی ارزانتر می توانید تهیه کنید.

گشت و گذار در شهر زیبای کوالالامپور

همانگونه که در قسمت قبل اشاره کردم سفرنامه های بسیاری در سایت های اینترنتی وجود دارد که معرفی مکانهای زیبای توریستی شهر کوالالامپور توضیحات مبسوط ارائه کرده اند لذا من فقط اشاره می کنم به مکانهائی که در این ۲ روز فرصت بازدید آنها برایمان فراهم شد.

 • روز اول-
 • روز دوم-برجهای دوقلو
 • خرید از بازار الکترونیک شهر کوالالامپور(

تله کابین گنتینگ-کوالالامپور

 

 

برجهای دوقلو

ماکت ماشین های فرمول ۱ شرکت نفتی پتروناس در ورودی مرکز خرید Suria KLCC برجهای دوقلو

خروج از مالزی

سفر به شرق دور– قسمت سوم

شهر پوکت

ساحل پاتونگ بیچ

خرید بلیط هواپیما در مسیر پوکت به پاتایا

 

 

در مسیر حرکت به سمت فرودگاه پوکت

نکته جالب: در مسیر حرکت به فرودگاه خانم گردشگری از انگلستان همسفرمان بود که دچار حالت تهوع در مسیر شد( به نظرم بدلیل هوای گرم و پیچ و تاب های مسیر جاده تا فرودگاه بود). خوشبختانه کمی کشک به همراه داشتم به او تعارف کردم، خورد و کمی بهتر شد. برایش توضیح دادم از محتویات کشک و برایش بسیار جالب بود. توصیه می کنم مقداری کشک و نبات در سفر همراهتان باشد.

پس از رسیدن به فرودگاه و دریافت کارت پرواز متوجه شدم که امکان استفاده از Lodge پرواز برایمان وجود دارد پس از امکانات آن مکان استفاده کردیم. هواپیمای ما بسیار کوچک ملخی و چیزی حدود ۳۰ مسافر ظرفیت داشت که بسیار آرام و در ارتفاع به مراتب پایینتری به نسبت پرواز میکرد.

Lodge هواپیمائی Bangkok airways در فرودگاه پوکت

هواپیمائی بانکوک ایرلاین در فرودگاه شهر پاتایا (U-tapao Royang)

پس از رسیدن به فرودگاه و دریافت بار پرواز تعجب فراوان کردم. تنها پرواز این فرودگاه ما بودیم. در واقع با نشستن هواپیما تعدادی از خدمه فرودگاه به جایگاههای خود برای ترخیص مسافران آمدند. و اگر از فرودگاه دیر خارج میشدیم احتمالا با پای پیاده می بایست تا شهر می رفتیم چون تنها ۴ الی ۵ ون در پارکینگ فرودگاه وجود داشت و خبری از تاکسی و سایر وسائل نقلیه هم نبود.

نکته: توصیه میکنم شما هم چنانچه از پوکت عازم پاتایا هستید مستقیما بلیط پاتایا را تهیه کنید و به فرودگاه بانکوک نروید. چون حدود ۲ ساعت مسیر زمینی بین این ۲ شهر می باشد.

پایان قسمت سوم

سفر به شرق دور– قسمت چهارم

شهر پاتایا

شهر پاتایا شهری ساحلی و زیبا با جاذبه های طبیعی و غیر طبیعی زیاد است. دارای معابد فراوان، و خیابانی معروف بنام Walking street با دیسکوهای شبانه.

در این شهر همچون پوکت ۳ شب اقامت داشتیم. در هتلی ۳ ستاره بنام IBIS که توصیه می کنم چنانچه بدنبال هتلی با نرخ مناسب و خانوادگی هستید این هتل را انتخاب کنید. بیشتر ساکنین هتل روس تبار بودند و در مدت اقامت ما من هیچ ایرانی در هتل ندیدم. هتل استخر روباز تمیزی داشت که توصیه میکنم حتما از آن استفاده کنید. در زمان اقامتمان در این هتل چیز بسیار جالبی که وجود داشت تعداد زیادی اتوموبیل مرسدس بنز در مدلهای مختلف در محوطه پارکینگ هتل بود. با پرس و جوئی که کردم متوجه شدم متعلق به مدیر هتل می باشد که علاقه وافری به این برند اتوموبیل دارد. در مدت اقامتمان بطور اتفاقی ایشان را دیدم مردی بسیار مهربان که علاوه بر اینکه ایران را بخوبی می شناخت تعدادی دوست ایرانی هم داشت.

هتل IBIS در پاتایا

نمائی از شهر پاتایا

همانگونه که قبلا هم اشاره نمودم از آنجا که از دیدنیهای شهرهای تایلند بسیار سفرنامه های زیبا و دقیق وجود دارد از صحبت در خصوص جزئیات جاذبه های توریستی این شهر صرف نظر میکنم.

در روز آخر سفرمان در شهر پاتایا مشغول صرف صبحانه بودیم که آقای Joei مدیر هتل را ملاقات کردیم. ایشان از زمان خروج ما سوال کردند که گفتیم تا چند ساعت دیگر می بایست با تاکسی به بانکوک برویم. ایشان با توجه به اینکه مدیر هتلهای زنجیره ای IBIS در این کشور بودند از ما دعوت کردند که در هتل IBIS شهر بانکوک اقامت داشته باشیم ولی خوب هتل را از قبل رزرو کرده بودیم و از ایشان تشکر کردم. خوشبختانه ایشان قصد عزیمت به بانکوک را داشتد که با اتفاق ایشان از پاتایا به بانکوک رفتیم.

نکته: چنانچه خودم به شخصه دو مرتبه به سفر تایلند بروم و از بین پاتایا و پوکت تنها یک گزینه برای گردش و بازدید داشته باشم، علی رغم زیبائیهای فراوان شهر پاتایا پوکت را انتخاب میکنم.

شهر بانکوک

تا قبل از رسیدن به شهر بانکوک در طول اقامتمان در کشور مالزی و تایلند ترافیک شهری ندیدم. بانکوک شهری بسیار بزرگ و شلوغ است. شهری با جاذبه های توریستی فراوان و بازارهای مناسب برای خرید پوشاک.

طول اقامت ما در این شهر ۲ روز بود که حداقل ۲ روز کم بود!( از همان اتدای رزرو بلیط نگران بودم که نتوانم در مدت ۲ روز زیبائی های این شهر را از نزدیک ببینم و حتی خریدی انجام دهم، دلیل اینکه ۲ روز در این شهر بودیم آفر مناسبی بود که پرواز اتحاد در این روز داشت. در واقع کمترین نرخ پروازی بود برای برگشت ولی ان شاء الله حتما در سفرهای بعد برای این شهر بیشتر وقت می گذارم) محل اقامتمان هتل first در مرکز بانکوک بود. هتلی بزرگ و ۳ ستاره که توصیه می کنم چنانچه بدنبال هتلی خوب، ارزان و خانوادگی هستید بدون شک این هتل را انتخاب کنید.

اگر به بانکوک رفتید حتما رودخانه کوآی و بازار روی آب آن را ببینید. رودخانه کوآی در فاصله حدود ۲ساعتی از شهر قراردارد. که بنده به خاطر فیلمی با عنوان پلی بر روی رودخانه کوآی دیده بودم، دوست داشتم حتما از نزدیک ببینم که متاسفانه فرصت نشد. بطور کلی برای این شهر وقت گذاشتن ارزش دارد. چنانچه وقت کافی داشته باشید می توانید خریدهای مناسبی در این شهر داشته باشید.

۲ شب اقامت ما هم در شهر بانکوک به سرعت سپری شد و برای رسیدن به پرواز صبح زود عازم فرودگاه شدیم. با آنکه کشورهای زیادی را بازدید کرده ام به جرات فرودگاه شهر بانکوک یکی از بزرگترین فرودگاههایی بوده که تا حالا دیده ام( و شایط بزرگترین). آنقدر بزرگ که با توجه به وقت کافی که داشتیم فرصت بازدید از تمام Free shop این فرودگاه فراهم نشد.

پرواز با هواپیمائی اتحاد راس ساعت مقرر با بوئینگ بزرگ این شرکت انجام شد و سفر بسیار خوب ما را تکمیل کرد. در ابوظبی هم با تعویض هواپیما به سمت تهران عازم شدیم و سفر ما اینگونه به پایان رسید.

در انتها چند نکته در خصوص این سفر پر ماجرا را می خواهم اشاره کنم:

 • بعد از اتفاقی که در فرودگاه امام خمینی افتاد تنها چیزی که باعث شد بتوانیم به سفر ادامه دهیم، خونسردی بود. واقعا اینجا جا داره از آژانس مینای نقش جهان  و خانم قلی پور مسئول بلیط خارجی این آژانس تشکر کنم که بدون پیگیری ایشان بهترین سفر ما می توانست به یک کابوس تبدیل شود.
 • واقعا سرویس دهی در فرودگاه امام خمینی برای مسافری از شهرستان که پروازی را از دست داده هیچگونه امکاناتی ندارد. حدود ۱۲ ساعت در این فرودگاه آواره بودیم و روز بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم.
 • هر مسافر در صورت بوجود آمدن مشکلاتی مثل اتفاقی که برای ما افتاد( عدم پذیرش و صدور کارت پرواز) حق و حقوقی دارد. پس از بازگشت از سفر و با مطالعه فروم های مختلف در اینترنت بطور کامل از این حق  و حقوق آگاه شدم.
 • نامه ای محترمانه با رعایت کلمات که بارحقوقی کافی داشت به مسئول مربوطه در هواپیمائی اتحاد در ابوظبی زدم. خوشبختانه شکایت ما مورد پذیرش قرار گرفت و به هر یک از ما اعتباری معادل ۱۰٫۰۰۰ مایل پرداخت کردند. این اعتبار قابل استفاده در پروازهای آتی این هواپیمائی یا خرید از فروشگاههای طرف قرارداد آن در اقصی نقاط جهان می باشد.
  اینجا جا دارد از پرسنل مودب و صبور هواپیمائی اتحاد تشکر کنم که واقعا در آن شرایط به ما آرامش دادند.
 • در سفرهای خارجی یک پلوپز بسیار کوچک به همراه می برم که بسیار مفید است. توصیه میکنم برای سفر مخصوصا به شرق آسیا چنانچه علاقه ای به خوردن
 • حتما قبل از سفر هتلهای خود را در سایت

در سفرهای خارجی یک پلوپز بسیار کوچک به همراه می برم که بسیار مفید است. توصیه میکنم برای سفر مخصوصا به شرق آسیا چنانچه علاقه ای به خوردن Fast Food یا مراجعه به رستورانهای ایرانی ندارید یک پلوپز کوچک به همراه خود ببرید.

حتما قبل از سفر هتلهای خود را در سایت Trip Adviser ( یا سایت Gardeshgarha ) چک کنید و نظرات موافقان و مخالفان را بطور کامل مطالعه کنید. بسیار مفید می باشد.

پایان قسمت چهارم
نگارنده: مهدی برجوئیان

مطالب مرتبط