تاجیکستان

بهترین راهنمای سفر به تاجیکستان

تاجیکستان سرزمینی است پهناور و کوهستانی که ۱۰۰/۱۴۳ کیلومتر مربع وسعت دارد ، تاجیکستان یک کشور محاط در خشکی است که در گذشته راه ابریشم از آن می گذشت .
این سرزمین پهناور در گذشته ،مدت زمان زیادی جزء کشور ایران بوده است تااینکه در سال ۱۲۴۷ شمسی (۱۸۶۸ میلادی ) توسط روسیه اشغال شد اما پس از فروپاشی جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ ،تاجیکستان به استقلال رسید وازشوروی جدا شد .اما متاسفانه کمی پس ازاستقلال تاجیکستان ،جنگ های داخلی میان دولت ها شروع شد که این جنگ ها سرانجام با میانجی گری سازمان ملل متحد وامضای قرار داد صلح توسط طرفین (دولت تحت حمایت مسکو و مخالفان اسلامگرا به رهبری عبدالله نوری ) پس از ۵ سال به اتمام رسید .
تاجیکستان کشوری است با قوم های مختلف که با آرامش در کنار هم زندگی می کنند .حدود ۶۳ درصد مردم،تاجیک ،۲۴ درصد ازبک ، ۶ درصد روس ،حدود یک درصد تاتار و۱ درصد قرقیزهستند .
با توجه به وسعت زیاد و ازدیاد ناهمواری ها در این منطقه ،آب و هوای این کشور کوهستانی و پربارش است و منابع آب فراوانی دارد .
از وضعیت آب و هوای جغرافیایی آن که بگذریم تاجیکستان مردمانی بسیار با نشاط و با پوشش های بسیار متنوع دارد .رنگ لباس ها اغلب شاد وروشن است .پوشش رسمی مردهادر این کشور ،کت و شلوار است و زنان هم دو نوع پوشش محلی (تاجیکی) و یوروپ (اروپایی) دارند .این را هم اضافه کنم که اگر در این شهرزنان بالای ۳۰ سال را دیدید که روکشی از طلا بر روی دندان هایشان گذاشته اند تعجب نکنید این امر از قدیم در بین آنها مرسوم بوده است .این کشور به ویژه شهر دوشنبه زمانی روس نشین بوده است و مردم آن ببیشتر به سبک روسی لباس می پوشند .
گردشگرکه باشید قطع به یقین مهم ترین چیز برای شما مکان های توریستی این کشور است .کشورتاجیکستان جاذبه های فرهنگی و تاریخی زیادی دارد و در واقع شهر دوشنبه که پایتخت تاجیکستان است مکانهای دیدنی بسیاری ازجمله آثار باستانی که در میدان اصلی شهر واقع است، چنانچه به تاریخ علاقه مند هستید حتماً سری به این موزه بزنید علاوه بر آن ،موزه باستان نیز در این شهر وجود داردکه می توانید در آن مجسمه بودای خوابیده را ببینید همچنین حصار فورت که شامل قلعه ،مدرسه به همراه موزه های کوچک است و مجسمه رودکی واقع در خیابان رودکی ،پارک پیروزی و دیگر مناطق توریستی که قطعاً گشت و گذار در آنها بسیار لذت بخش است .
این را هم اضافه کنم که واحد پول تاجیکستان سامانی نام دارد و هر سامانی تقریباً برابر ۲۷۲ تومان می باشد .
اگربه تاجیکستان سفر می کنید می توانید برای اقامت در این کشور در هتل ها و مسافرخانه های شهر دوشنبه و حومه ی آن مستقر شوید در ضمن قیمت اجاره ی مسکن در این کشور ارزان است ،همچنین NGO های فرانسوی در اقدامی جالب در شهر هایی مانند خاروع ،پامیر و پاسیر امکانی را به وجود آورده اند تا با قیمتی مناسب ،مسافران بتواننددر کنار یک خانواده اقامت داشته باشند و همچنین غذای مناسب بخورند .اگر علاقه مند به اقامت رایگان در کنار یک خانواده هستید می توانید به این سایت مراجعه کنید WWW.Couch surfing .com .
تاجیکستانی ها به دلیل همسایگی با کشور های افغانستان ،پاکستان و روسیه ،بیشتر غذاهای تلفیقی طبخ می کنند .از معروفترین غذا های این کشور میتوان به plov که مخلوطی از برنج و گوشت هویج است ،سوپ توشرا ،سوپ اوگرا ،دلمه ،شوربو و … اشاره کرد .
البته تاجیکستانی ها چای سبز بی نظیری درست می کنند .
حمل و نقل داخلی و خارجی در این کشور بسیار آسان است .نکته ای که شاید برای توریست های ایرانی جالب باشد این است که گفته می شود قیمت یک مرسدس بنز در تاجیکستان حدود ۷۰۰۰ دلار است .
برای جذب گردشگران خارجی و کسب درآمد ،دولت تاجیکستان تسهیلات ویژه ای را برای ورود آسان مسافران اتخاذ کرده است .
شما از دو طریق می توانید ویزای این کشور را دریافت کنید،اول از طریق سفارتخانه های این کشور و دوم در هنگام ورود ودر فرودگاه .البته روش دوم برای کشورهایی است که تاجیکستان در آن سفارتخانه ندارد .همچنین مسافران باید ۷۲ ساعت پس از ورود به این کشور در صورتی که در هتل اقامت ندارند ،محل حضور خود را به اداره اتباع خارجی خبر دهند .
علاوه بر این، از شهر هایی مانند تهران ، استانبول ،دبی ،شارجه ،مسکو ،سن پترزبورگ ،فرانکفورت ،آلماتی ،بیشکک و کابل پرواز مستقیم برای تاجیکستان وجود دارد .در صورت سفر به این کشور حتماً این نکات ایمنی را رعایت کنید : از آب لوله کشی استفاده نکنید ،شب ها را برای خیابان گردی انتخاب نکنید ،در منطقه پامیر کوهستان های خطرناک بسیاری وجود دارد با احتیاط در آن تردد کنید

 

مطالب مرتبط